Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Práce se sny v gestalt terapii

Tutoriály, články, filmy, knihy a odkazy na jiné weby s tématikou lucidního snění.
Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Práce se sny v gestalt terapii

  • >

Příspěvekod Coatl » čtv 27. srp 2020 21:44:00

Právě jsem v jedný knížce, která se jinak snů netýká (Radkin Honzák: Psychosomatická prvouka) narazil na "Návod pro snící" v duchu gestalt-terapie. Přijde mi velice inspirující, tak ho přepisuju:

-Zopakujte si svůj sen v ich-formě a v přítomném čase.
-Přestože autorem/autorkou scénáře jste vy, rozhodněte, komu ze spisovatelů/spisovatelek byste téma svěřili, aby je zpracoval.
-Kdo by podle vašeho snu nejlépe namaloval obraz?
-Která ze základních šesti emocí nejlépe odpovídá vašim celkovým pocitům ze snu (překvapení, štěstí, hněv, smutek, strach ,odpor)?
-Která barva by nejlépe odpovídala vašemu snu?
-Který jednoduchý tvar by odpovídal (jako logo) vašemu snu?
-Jak by vypadala "socha vašeho snu" a kam byste ji umístili?
-Popište scénář snu tak, aby se vám co nejvíce líbil, a přeříkejte si jeho děj stejným způsobem, jako jste to udělali s originálem.
-Najděte rozdíly mezi originálem a ideálním přepisem.
-Co je třeba udělat (nekroťte fantazii), aby sen dostal ideální podobu?
-Čemu ve vašem životě se to podobá?

Myslím, že do toho pudu, dost se mi to líbí :) Ty spisovatele a malíře asi vynechám - spíš popíšu jen styl - ale ostatní body za mě dobrý.
Kdyby někdo měl zajímavý "geštalt" odkazy, hoďte je sem! Zatím nahazuju něčí diplomku (str. 28-30) a nějakej příklad.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce se sny v gestalt terapii

  • >

Příspěvekod Refly » pát 28. srp 2020 8:26:10

Do sekce "Normální sny" to určitě nepatří, jelikož to není popis ND snu.

Jen nevím, jestli to dát do "Metody & Techniky" nebo "Zdroje informací".
Ale jako technika pro LD mi to nepřijde, takže přesouvám do zdrojů informací... ;)


Jinak mi asi utekla pointa toho postupu... Kdy to mam dělat a co má být výsledkem tohoto "check listu"? :)

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce se sny v gestalt terapii

  • >

Příspěvekod Coatl » pát 28. srp 2020 22:00:06

Dával jsem to vědomě do sekce "Normální sny", protože se to týká "normálních" (nelucidních) snů, ale to je asi jedno. Podle mě je celý fórum zbytečně architektonicky nafouklý, nikdo opravdu nepotřebuje zakládat celou diskusi kvůli jednomu svýmu snu. Já bych to třeba určitě neudělal už proto, že to můj sen vystavuje na léta jako do výkladní skříně. Víc by se mi líbilo, kdybysme všechny svoje nelucidní sny vyprávěli v jedný jediný společný diskusi. Tam to časem zapadne a člověk se cítí jakž takž bezpečně. Pak bych se možná odvážil tam občas něco přidat.

Pointa toho postupu? Objektivně řečeno (můžu-li hovořit za gestaltisty), pointa je v tom, že svůj sen můžeš pochopit z mnoha úhlů. Můžeš si s ním hrát a tím pochopit jeho význam, trochu osvítit svoje nitro. Subjektivně řečeno - pointa je v tom, když tě to baví. Je to hra. Věci, co nás baví, nám většinou i něco dávaj, ačkoli ne vždy můžeme přesně říct co.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Práce se sny v gestalt terapii

  • >

Příspěvekod Refly » pon 31. srp 2020 11:03:30

Off-topic:
Spoiler
Coatl píše:Dával jsem to vědomě do sekce "Normální sny", protože se to týká "normálních" (nelucidních) snů, ale to je asi jedno.

Podle mě je celý fórum zbytečně architektonicky nafouklý, nikdo opravdu nepotřebuje zakládat celou diskusi kvůli jednomu svýmu snu. Já bych to třeba určitě neudělal už proto, že to můj sen vystavuje na léta jako do výkladní skříně. Víc by se mi líbilo, kdybysme všechny svoje nelucidní sny vyprávěli v jedný jediný společný diskusi. Tam to časem zapadne a člověk se cítí jakž takž bezpečně. Pak bych se možná odvážil tam občas něco přidat.


No a to je právě ten problém... ;) Ta sekce je pro vyprávění snů a ne pro věci, které se jich pouze týkají.

Nikdo po nikom nechce, aby se vždy zakládala samostatná diskuze pro každý sen.
Mě osobně se to třeba ani nelíbí, ale zakázáno to není a neslučuji to tedy do jednoho tématu.
Já osobně preferuji jedno vlákno/téma na uživatele pro všechny jeho sny, příklady viz (s obsahem na začátku) nebo mBegi (bez obsahu).

Je tedy na každém uživateli, zda si chce psát sny zvlášť do samostatných témat, do jednoho svého tématu nebo dokonce více lidí do společného tématu.

Poslední zmíněnou variantu nedoporučuji - když tam bude více snů od více různých uživatelů, bude se na to špatně reagovat a bude diskutovat "jeden přes druhého" přičemž každý může reagovat na jiný sen. Ale jak jsem psal - dokud bude dodržen popis sekce, tj. vyprávění snů, tak mi nevadí žádná z těchto forem. ;)

Další variantou je třeba samostatné téma pro určitou kategorii snů, viz třeba mhi a jeho téma Mystické sny.

P.S.: Tohle je internet - spoléhat na to, že něco "zapadne" není dobrý přístup. Sekce je sice skrytá pro nepřihlášené uživatele, ale stejně - zveřejni jen to, co uznáš za vhodné... Vyhledávacím botům dnes neunikne skoro nic.


Zpět na „Zdroje informací“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů