Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Jak podrobně si vedete snový deník?

Chcete znát názor ostatních? Založte téma s anketou...

Jak podrobně si vedete snový deník?

Můžete vybrat 1 možnost

1
25%
0
Žádná hlasování
2
50%
1
25%
0
Žádná hlasování
0
Žádná hlasování
 
Celkem hlasů: 4
 

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod Refly » pát 03. lis 2017 10:08:35

Zajímalo by mě jak podrobně si vedete snový deník a zda případné změny v zapisování podrobností měly nějaký vliv na kvalitu a počet snů.

Já si zpočátku zapisoval dění Podrobně, tzn. maximální možné detaily a popis děje, ale formou normálních vět - prostě jak jsem si vzpomněl. Když jsem začal mít delší, detailnější a komplexnější sny, tak jsem přešel postupně k Velmi podrobně, kdy jsem si každý sen zapsal jako kompletní příběh, jako slohovou práci s úvodem, dějem a závěrem.

Nicméně se to s postupem času a zlepšováním snové paměti (téměř 700 zapsaných snů) stalo neudržitelné. Píšu si sny do aplikace v mobilu a musel jsem si k tomu už dokonce koupit bezdrátovou BT klávesnici. A i za použití klasické hardwarové klávesnice se mi stávalo, že jsem sny z předešlé noci zapisoval i 1,5 hodiny.

Takže jsem se rozhodl přejít na zjednodušený zápis. Aktuálně si ráno udělám zápis Heslovitě, abych sen přes den nezapomněl a během dne nebo večer před spaním zápis dokončím ve Stručné formě.

Stručný zápis dělám zatím cca měsíc, stojí mě to zlomek času a žádnou změnu kvality a frekvence snů (k horšímu) jsem nezaznamenal.

Jeden čas jsem zkoušel sny nezapisovat Vůbec - říkal jsem si, že mam snovou paměť už dost vytrénovanou. To už ale jistý negativní vliv mělo - pamatoval jsem si méně snů a byly dějově kratší. Přešel jsem tedy na výše zmíněný Stručný zápis a kvalita a frekvence snů se zase vrátila na moji standardní úroveň (2-4 sny uspokojivé délky za noc). :)

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod mhi » pát 03. lis 2017 10:21:39

Chtelo by to asi multidimenzionalni anketu:

1) vracite se ke snum zpetne, aby se provedla analyza napr. po mesici, jestli clovek na neco noveho neprijde? souvislost apod.

2) pisete vyhodnoceni snu, typologii?

3) pisete co jste den predtim delali?

4) pisete kvalitu snu (viz muj dotaznik, halucinacni vjemy, freewill, atd.) ?

Jinak ja jsem lajdak, vetsinu ND nezapisuju vubec, resp. nikdy to nedodelam a mam pak poznamky "asi 2 dny dozadu se mi zdalo XYZ". Ale treba dnesni ND viewtopic.php?f=25_t=137 jsem zapsal, protoze byl hodne netypicky a zajimavy. To co mam sub 1..4) moc nedelam. 1,2) trosku, 3,4) musim zacit delat, na 4) si asi udelam formular kde jen budu vyplnovat hodnoceni.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod Refly » pát 03. lis 2017 10:44:57

Jistě, na téma snového deníku se dá položit spousta otázek a udělat mnoho anket. :)

Ad 1) Ne

Ad 2) Ne - nevím co si pod tím přesně představit a jak má takové vyhodnocení vlastně vypadat.

Ad 3) Občas - pokud je alespoň náznak souvislosti snového děje a zážitků z předchozích dnů.

Ad 4) Rozlišuji ND, LD a "živý" sen. Dále si extra poznamenávám, když se povede RC nebo nějaká LD technika, popř. zažiji FA. Ale vyloženě hodnotit kvalitu si netroufám, protože nevím jak určit mezní hranice stupnice hodnocení a jak to vlastně hodnotit, je to totálně subjektivní.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod mhi » pát 03. lis 2017 11:09:46

ad 2) vyhodnoceni co ten sen znamenal, sny podle meho nazoru nejsou "random neuronal firing", ale maji nejaky hlubsi vyznam (viz muj dotaznik pod bodem 5). Videl jsem nadherne udelane vyhodnoceni na jednom blogu o snech (jsou tam vyseky snovych deniku), az nekdy neco podobneho udelam sam, tak to sem mohu postnout. Latka je nastavena hodne vysoko :-), chvili se v tom budu muset cvicit.

ad 3) ja mam "zive" asi skoro vsechny sny (pocit free willu), to jsme resili ale uz jinde. ND/LD to delim, FA bych si mohl taky poznamenavat.

Uživatelský avatar
Tina
Příspěvky: 12
Registrován: ned 08. říj 2017 11:55:34
Počet lucidních snů: 70
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod Tina » pon 06. lis 2017 13:30:12

Ja ako stiham. Väcsinou sa mi dari v noci alebo rano si zapisat sen rucne do tabletu a cez den ho prepisat a urobit si jeho vyklad.
Zalezi to ale aj od casu a chuti a poctu a dlzky snov.
Momentalne sa mi nechce zapisovat sny v noci, zapisujem len tie ranne co zostanu v pamäti.
Moja skusenost je, ze si potrebujem pisat dej v celych vetach. Ak to dam heslovite a nedostanem sa v ten isty den k spisaniu sna, velku cast zabudnem.

Raz za tyzden aktualizujem moje analyzy spanku (na ruke nosim MiBand). Pisem si kedy som sla spat, ako dlho som spala, kolko snov som mala nevedomych a kolko vedomych.
Par mesiacov som robila aj analyzu kolko hodin po zaspani som si zapisala sny a z toho vyvodenu castost a tak. Chvilu som tam davala aj mesacne fazy. Toto sa mi uz nechce robit. Ale tie data su, takze ak ma to raz bude zaujimat, mozem to tam pridat a vyhodnotit.

Moj graf akurat vyzera takto - je to ten zakladny graf, kde vidno len pocet ND a LD za tyzden od 46. tyzdna 2016 do 44. tyzdna 2017:
Obrázek

Tu analyzu sice robim nadalej, ale nic nehovori o kvalite snov. Niekedy su to fragmenty, niekedy je jeden sen hodinovy dej, ktory je az nespisatelny, lebo by bol na roman. Takze je to len skor take orientacne, aby som priblizne vedela, ako to kolise.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod Refly » pon 06. lis 2017 15:29:52

Tina píše:Moja skusenost je, ze si potrebujem pisat dej v celych vetach. Ak to dam heslovite a nedostanem sa v ten isty den k spisaniu sna, velku cast zabudnem.


S tím jsem měl jeden čas taky problém... Mam na to (pro sebe) jednoduché řešení - prostě si sny z minulé noci zapíšu vždy ještě ten den, ať se děje co se děje a přes to nejede vlak. :)


Co se týká těch analýz - také jsem si nějakou dobu poznamenával kdy jsem šel spát, kolik jsem toho naspal či v kolik hodin se mi sen přibližně zdál. Ale to bylo dost práce navíc, pořád jen něco zapisovat a analyzovat a nějaký extra užitek jsem z toho neměl. Také jsem si chtěl rozdělit snová znamení, ale k tomu nakonec nikdy nedošlo...

Prostě naspím toho tolik kolik naspím, když se vzbudím udělám WBTB a nějakou techniku a buď se ten LD povede nebo nepovede... :) Spíš tedy nepovede dle dosavadních zkušeností... :D

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod mhi » pon 06. lis 2017 18:50:16

Tino, umela bys do toho grafu doplnit alespon ramcove kvalitu tech snu? Zejmena lucidnich - to by bylo velmi zajimave. ja jsem lempl a takova hezka data bohuzel nemam :-((. Mohl bych to maximalne udelat z par lucidnich snu, kdyz ale pujdu vic do minulosti (tak leden 2017) tak uz si vubec neumim asociovat jak ten sen probihal (nemam na nej zivou vzpominku, jen si uvedomuji, ze ten popsany dej odpovida memu nocnimu silenstvi).

Kdyz odhlednu od kvality tak technicky lucidnich snu (z definice - uvedomeni si, ze snim) mam docela velke mnozstvi, ale stoji za starou backoru. Tech LD co stoji za zapsani a byly necim zajimave je treba 1/4.

Jak vidim, tak se pohybujes po germanskych forech. Nemecky moc nevladnu, ale nenalinkovala bys do prislusne sekce nejaka fora a pripadne nepridala vysvetlivky? Myslim jako KT=klartraum apod. (+ pripadne co to znamena). Diky!

Uživatelský avatar
Tina
Příspěvky: 12
Registrován: ned 08. říj 2017 11:55:34
Počet lucidních snů: 70
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod Tina » úte 07. lis 2017 11:25:52

Na vyplnenie kvality snov za cely rok mi teraz chybaju kapacity, mozno sa raz uvolnia a doplnim to.
Linky na fora v nemcine mozem pridat a vysvetlenie ich skratiek mozem pridat.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod mhi » úte 07. lis 2017 12:05:44

Pekne ďakujem ;-).

A nejaky odhad kvality bys nemela? Treba ja jsem dneska mel rano LD, ale vubec bych si ho nepoznamenaval a nepocital mezi pekne LD, protoze audio mi uz slo z reality (polo-vzbudila mne zena, ktera si sla notebookovat ci tabletovat), ale mel jsem pohybovy vjem a spatny (zrnity, cernobily, rozpadajici se) vizualni vjem jeste ze snu. Postnu do fora pozdeji detaily a na "snivanie" i predchazejici dva ND, mam potize s vykladem :-).

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak podrobně si vedete snový deník?

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 08. lis 2017 2:24:51

Když se probudím uprostřed noci, napíšu si sen v pár heslech do mobilu. Podrobnějc si to pak napíšu do kompu, až mám čas a chuť někdy přes den. Nějakej ten čas to opravdu zabírá, ale baví mě to.
Blbý nebo nevýrazný sny si většinou nepíšu :)
Naposledy upravil(a) Refly dne stř 08. lis 2017 6:53:08, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Dotaz na Tinu přesunut do jejího tématu.


Zpět na „Ankety“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 1 host