Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Aktivní imaginace

Diskuze o změněných stavech vědomí v souvislosti s lucidními sny.
Pravidla fóra
Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.
sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Aktivní imaginace

  • >

Příspěvekod sheepeck » pát 20. zář 2019 15:45:27

Podařilo se mi najít trochu obsáhlejší informace o aktivní imaginaci. (Pokud nepočítám přímo knížku, věnovanou tomuto tématu, kterou zrovna překládám. Je to knížka Vnitřní práce, o které je dále v textu zmínka.)
Jako přílohu to sem nedám, tak to sem postnu přímo do příspěvku. Třeba se to někomu bude hodit.

..............................................................
..............................................................


Příprava na aktivní imaginaci

Příprava na aktivní imaginaci je změněný stav vědomí, do kterého vstupujeme, abychom mohli vstoupit do míst, kde může dojít k aktivní imaginaci. Jde o přípravu prostředí, kde vše proběhne. V tom, co je třeba během této přípravy učinit, jakou metodu zvolit a kolik úsilí vynaložit, aby bylo možno dosáhnout kvalitní imaginace, se všichni lidé liší. Někteří lidé se potýkají s takřka vrozeným odporem ke vstupu do tohoto místa. Mají obavy, obvykle neopodstatněné, že je vnitřní síly úplně přemohou. Tyto obavy jsou většinou způsobené nechutí věnovat se zpracovávání emocí, se kterými se ve svých každodenních životech setkáváme. Nechutí, se kterou se potýká mnoho z nás. Někdy nám nějaké události připomenou naše vzpomínky na minulost, a ačkoli si slíbíme, že se na tato naše emoční hnutí podíváme, nikdy se k tomu skutečně nedostaneme. Poznenáhlu se tyto neprozkoumané zážitky kupí a vrství do výšky na sebe. Pak se jednoho dne začneme zajímat o aktivní imaginaci. Při jejím studiu zjistíme, že je nutné se podívat do svého nitra, a tak se o to částečně pokusíme. Náhle máme před očima své dávno zapomenuté sliby. Odtáhneme se od těchto zážitků s tím, že to s aktivní imaginací zkusíme “příště”.
Další častou překážkou aktivní imaginace je život bez dostatečného přísunu poezie, vnímání krásy, umění, hudby a emocí. I když možná chodíme do kina, muzeí a čteme nějaké knihy, přece jenom se jim neoddáváme tolik. Jsme možná schopni o těchto našich zážitcích rozsáhle porozprávět a jasně vysvětlit, co se nám na nich líbí, nebo nelíbí, ale nijak hluboce jsme tato setkání s nimi neprocítili. Pro dosažení velmi hluboké aktivní imaginace je důležité, abychom do těchto zážitků uměli opravdu vstoupit. Je zapotřebí, abychom dokázali nechat naše emoce v těchto zážitcích/pocitech/imaginacích/intuicích často a pravidelně plynout, Tak si dokážeme vybudovat základy pro pozdější soustředěnější práci. Netrpělivost v počátečních fázích procesu obvykle způsobí lidem problémy a bloky v sestupu hlouběji. Lidé často očekávají rychlý a energetický průběh. K tomu ale spíše dochází až po obsáhlých praktických zkušenostech, přičemž však lidé očekávají něco tak razantního, jako bývají jejich nové zážitky v bdělém životě. Rané zážitky s aktivní imaginací však připomínají spíš počínající přátelský vztah než seskok s padákem. Počátky aktivní imaginace, stejně jako snaha o vybudování nového vztahu, vyžadují spíše opatrné kroky, nejistotu a opakování. Aktivní imaginace potřebuje pomalé a trpělivé jednání.

Kroky
1. Nalezněte si prostředek, jak zpomalit své vnitřní pochody, aby se váš stav podobal situaci při uvolněném denním snění při odpočinku. Najděte si nějaký proces, který vám bude nejvíce vyhovovat, který vás bude uvolňovat, a pomocí kterého se budete moci nejlépe začít zaměřovat do svého nitra a nechat tak vzniknout zasněnému stavu. Můžete používat třeba nějaké relaxační nahrávky nebo představy procházky po pláži či někde v krajině. Jde o to, najít si obrazy, které vám budou blízké a které vás tedy budou s to přivést do meditativního stavu. Vhodné mohou být třeba představy, které nějakým způsobem obsahují motivy hloubky – například vstup do jeskyní, chrámu, apod.
Poznámka: tradiční meditativní techniky, se kterými se setkáváme v buddhismu a podobně, však moc vhodné nebývají. Ne, že by snad byly nebezpečné, ale tyto techniky většinou vyvolávají až moc “čistou” mysl, kdy rozvíjejí její prázdnost. Jakožto duchovní metody jsou velmi vhodné, ale v aktivní imaginaci potřebujeme pracovat s obsahy našeho vědomí, takže pro naše potřeby nejsou nejvhodnější. Aktivní imaginace potřebuje pocity, vzpomínky, myšlenky a podobně.

2. Najděte si postup, který vás uvnitřní, a držte se jej. Stále jej používejte a sledujte, jak s postupujícím časem bude jeho provádění snadnější a uvnitřnění hlubší.

3. Jakmile tento proces dostatečně zvládnete, jděte vice do hloubky za pomoci kroků uvedených v návodu pro pokročilejší cvičení.

Hlouběji do aktivní imaginace
"Za úzkým okruhem světla naší vědomé mysli se nalézá rozlehlá temnota naší
nevědomé mysli. Právě tato nevědomá mysl je samotným základem,
ze kterého povstává naše vědomá mysl." - Stephen LaBerge

Cvičení aktivní imaginace je stejně náročné a obsáhlé, jako kterékoli jiné duchovní cvičení. Některá z těchto cvičení (např. modlitba nebo meditace v křesťanství, resp. buddhismu/hinduismu) jsou nepoměrně známější, přičemž zastánci aktivní imaginace nebyli natolik organizovaní a mocní, aby byli s to vice předávat její poselství. Většinou byla brána jako vedlejší praxe, jako třeba alchymie, kdy se u těchto raných chemiků imaginace aktivovala jejich odhodláním nalézt ve svých křivulích zlato. Mnozí umělci (výtvarných a hereckých oborů) aktivní imaginace využívají za účelem dosažení výrazných tvůrčích procesů, aniž by si byli vědomi její historie, nebo jejího propojení s duší a duchovnem. Následující kroky vám mohou pomoci si hlouběji uvědomit, co se za vědomým uplatněním aktivní imaginace skrývá, a naznačí velikou část práce, která je pro dosažení uspokojivé úrovně nezbytná.


KROKY K PROHLOUBENÍ PRAXE AKTIVNÍ IMAGINACE

1. Najděte si na tuto aktivitu vhodný čas. Toto je velmi důležitá podmínka. Mnozí z nás si nácvik vnitřních praktik nechávají na dobu, kdy máme již ostatní věci hotové. Všechny naše závazky – vůči práci, rodině, přátelům, placení účtů apod. – mají přednost. Až pak usedáme ke cvičení. To už jsme ale z toho všeho před tím unavení. Nevyužívejte jen ten “zbytkový” čas, který zůstává až poté, co jste již vše ostatní udělali. Takhle vám to fungovat nebude. Nejde o to, abyste se přestali věnovat ostatním činnostem, ale abyste si dávali pozor na to, kdy se do práce na “vnitřních záležitostech” pustíte – abyste si na to našli opravdu odpovídající čas, kdy je vaše pozornost dostatečně silná. Naučte se nacházet si pro tuto důležitou činnost vhodný čas.


2. Využívejte přípravné kroky k imaginaci, abyste si dokázali navodit tu správnou a odpovídající atmosféru prostředí pro vstup do nitra.

3. Když dosáhnete správné atmosféry, zvolte si téma k prozkoumání, nebo nějaké téma nechte, ať se samo ukáže.

Pokud se vám zdá, že by bylo vhodné si nějaké téma zvolit, zkuste:
• scénu nebo pocity z nějakého současného snu
• nějakou scénu z vašeho současného bdělého života
• náladu či pocity z bdělého života
• působivý obraz/pocit z jiných zdrojů (kniha, film, umění, tarot, apod.)
Pokud se vám zdá, že by bylo vhodné nechat téma, ať se samo nabídne:
o důvěřujte celému procesu
o zkuste se dostat vice do hloubky, aby se důležité téma mohlo ukázat (vyhněte se vnitřnímu povídání, kterému se tak často oddáváme, když se nám nedaří dostat se dál)
4. Jakmile máte téma, tak u něj setrvejte. Snažte se soustředit na centrální obraz. To neznamená, že by se nemohl měnit; on se změní. Snažte se nechat téma plně rozvinout, než abyste očekávali/hledali celou kaskádu obrazů či pocitů.

5. Dostaňte se do obrazu (fyzicky, emočně, intelektuálně a intuitivně).

6. Pamatujte si: je až moc snadné nechat všechno plynout před vašima očima, ale tato aktivita nám má sloužit pro to, abychom se učili. A učení předpokládá pamatování si. Pamatování vyžaduje nikoli pasivní přístup k tomu, co prožíváme, ale naopak velmi aktivní. To právě z tohoto důvodu se toto cvičení nazývá aktivní imaginace. Abyste si vše dobře pamatovali, budete potřebovat:
• dělat si poznámky
• popisovat někomu své zážitky, aby je mohl zaznamenávat
• nebo si hlídat délku imaginace tak, abyste si obsah sami dobře pamatovali. To znamená, že sezení (po úspěšném provedení přípravných kroků) může trvat třeba jenom pět minut. To je naprosto v pořádku. Na krátkém sezení není vůbec nic špatného.
7. Rozmlouvejte s vnitřními postavami. Pokud se při usebrání můžete setkat s vnitřními postavami nebo je zavolat, tak to udělejte. Pusťte se s nimi do reálných rozhovorů. Personifikace je jedním z nejpůsobivějších a nejdůležitějších aspektů aktivní imaginace. Důvěřujte, naslouchejte a učte se.

8. Nechte proces doběhnout. Sezení nemusí být nijak dlouhá. Deseti, patnáctiminutová imaginace může poskytnout neuvěřitelné množství materiálu. Vytvořte si jednoduchý postup, pomocí kterého budete moci svému podvědomí naznačit, že proces komunikace pro danou chvíli ukončíte. Někteří lidé dávají přednost představě, jak jdou cestou ke svému domu, kde pak dochází k ukončení sezení.

9. Vynořte se a proveďte jakýkoli další potřebný záznam vašeho zážitku.

10. Vraťte se nazpět do svého denního života.

11. Dokončete, co je potřeba

Pokud to situace vyžaduje, tak se pusťte do studia
Po aktivní imaginaci se často objeví zvláštní obrazy či motivy, které vyžadují další šetření. Můžete použít třeba internet, knihovny, nebo třeba i kontaktovat Jungiánskou společnost. Poznámka: pro takovýto průzkum obvykle postačí jen lehké prozkoumání tématu. Pokud se vám například v imaginaci objevila nějaká bohyně, podívejte se na její obrazy, zjistěte si, jak rozšířené tyto obrazu třeba jsou a z které doby pocházejí, a najděte si jeden či dva takové, které vás nějakým způsobem oslovují. Mějte také povědomí o tom, co daná bohyně představuje. Není většinou vůbec zapotřebí, naopak to může být spíš na škodu, zacházet při studiu až moc do detailů. Příliš detailů změní poetičnost obrazu v intelektuální analýzu. Nemám nic proti intelektuálním analýzám, ale pokud se do nich člověk pustí příliš brzy, ještě před tím, než se člověk zdokonalí v přístupu k podvědomí, budou mu jenom na obtíž a budou jej odvádět od práce, kterou je nutné udělat dříve. Po dosažení odpovídající zkušenosti s aktivní imaginací již hlubší studium nejenže aktivní imaginaci nebrzdí, ale naopak ji pomáhá prohlubovat. Ale z počátku se snažte u svých zážitků zůstávat na základní úrovni. Tak si udržíte motivaci a budete se cítit s atmosférou, kterou aktivní imaginace vytvořila, propojeni.

Využijte to
Mnozí učitelé a lidé, kteří s aktivní imaginací pracují, doporučují, aby člověk se svými zážitky nějakým způsobem naložil. Mezi způsoby, kterými je možné prožitky zpracovat, jsou třeba psaní, kreslení, malování, hudba či tanec. Když svým zážitkům dáte formu, rozšíříte tak svůj život a dál tak své podvědomí aktivizujete.

Plňte své sliby
Když se člověku podaří vstoupit do aktivní imaginace dostatečně hluboko, setká se tam s vnitřními postavami (buď se snovými, nebo třeba s vnějšími, jako jsou třeba obrazy z tarotových karet). Konečně dochází k situacím, kdy při hovorech těmto personifikovaným nevědomým procesům něco slíbíte (nebo byste měli slíbit). Bývají to zpravidla nějaké atributy těchto vnitřních postav nebo atributy, které vy sami máte, nebo byste mít chtěli. Robert Johnson ve své velmi dobré knize Vnitřní práce (Inner Work) vypráví o ženě, která uzavřela dohodu se svojí vnitřní umělkyní. Pokud si ve svém zaneprázdněném životě vytvoří místo pro lepší spojení s krásou a uměním, přestane ji vnitřní umělkyně obtěžovat špatnými sny a nutkáním. Její život dostal novou energii a pocit smysluplnosti, ale, varuje Johnson, daný slib se musí dodržovat, jinak získaný dar zmizí. Pokud učiníte podobné dohody, tak své sliby dodržujte. Pomůže vám to zlepšit schopnost smysluplně komunikovat s jinak někdy neochotnými vnitřními postavami.

Buďte skromní
Přestože nyní můžete mít přístup ke znalostem a porozumění, které je mimo chápání vašich přátel a členů rodiny, nebuďte arogantní. To, čeho se vám dostalo, berte jako křehký dar. Pokud ho budete držet správně, budete si jej moci nechat a učit se z něj. Jestliže ale budete neopatrní, může se váš dar zničit. Neznáte odpovědi na všechny otázky – pouze máte o nějaký ten kousek veliké, složité a konec konců velmi záhadné skládačky víc.

Změňte se/vyrosťte
Získali jste vhled do určité části života a tento vhled je potřeba aplikovat, aby se vám odkryly perspektivy vnitřního a vnějšího světa. Vhledy získané pomocí aktivní imaginace, tak jak ukazují nové stránky dané otázky, často rozšiřují pohled daného člověka. Oslabují naše staré jistoty, a dělají místo novému porozumění a vnímavosti. Aktivní imaginace slučuje, a je potřeba, abychom toto sloučení svými volbami, očekáváními a požadavky nesli dále.

12. Začněte znova



UPOZORNĚNÍ
Pokud trpíte nějakými duševní problémy, nebo pokud máte podezření, že by vám práce se sny či imaginacemi mohla způsobit nějaké potíže, nebo by se to vše mohlo projevit negativně na vašem zvládání běžného každodenního života, tak se, prosím, do aktivní imaginace nepouštějte sami. Spolupracujte s nějakým odborníkem, který vám bude moci poskytnout rady ohledně nejvhodnějšího přístupu k tomuto druhu práce. Pro ostatní bez takovýchto problémů by aktivní imaginace měla být zdravým a zajímavým způsobem, jak se naučit prožívat svůj život bohatěji a smysluplněji.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní imaginace

  • >

Příspěvekod mhi » ned 22. zář 2019 12:11:20

Diky !

Ona o tom je cela kniha (nejspis) https://press.princeton.edu/titles/5997.html ; s ohledem na mnozstvi literatury kterou chci precist a jak dlouho by byla ve fronte se ale ani nepokousim ji objednat...

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní imaginace

  • >

Příspěvekod Refly » pon 23. zář 2019 8:43:03

Díky za článek... :) Nechceš ho, po domluvě s Yoggerem, zpracovat jako článek pro náš web?

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní imaginace

  • >

Příspěvekod Coatl » čtv 03. říj 2019 20:19:09

Jo, dejte to tam! Vždycky, když omylem naťukám lucidnisneni.cz a zapomenu na /forum, tak mě vyleká pohled na toho plešouna typu Montgomery Burns. Ať už se to po létech odroluje :)
A kromě toho je to zajímavej článek. Někdy si to vyzkouším. Ovšem popravdě už dost ztrácím orientaci, do jakého typu meditace/kontemplace/imaginace se kdy pouštět.
Jeden říká "nemějte žádné myšlenky". To je meditace.
Druhý říká "pouštějte si obrazy a asociujte si je". To je aktivní imaginace.
Třetí říká "pouštějte si obrazy a komentujte je slovy". To je imaginační proudění. ("image streaming")
Čtvrtý říká "představujte si, že jdete do hloubky". To je astrální projekce. (jakoby)
A pak je tu třeba asociování neomezené jen na obrazy a spojené s myšlenkami a cestou do nitra... a další a další. Aby člověk pořádně vyzkoušel všechny typy těchto odrůd meditace a zjistil, co mu bude nejlíp sloužit k čemu, musel by být poustevníkem. Možná by to chtělo nějakej rozcestník :)

sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní imaginace

  • >

Příspěvekod sheepeck » pon 07. říj 2019 21:58:48

No, ale co tím myslíš - zpracovat? Jak? Jinak proti tomu samo nic nemám.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Aktivní imaginace

  • >

Příspěvekod Refly » úte 08. říj 2019 9:21:40

No tím "zpracovat" myslím dát to do podoby článku ve WordPressu, tzn. trochu naformátovat nadpisy, odrážky, odstavce apod., ale to v zásadě vše už máš, jen se to "převede" (vloží) do editoru článků ve WordPressu.

Kontaktuj prosím Yoggera, web má na starosti on. Na jeho profilu máš možnost mu poslat e-mail nebo soukromou zprávu. Domluvte se - asi ti dá přístup na web a tam to vložíš jako nový článek, nic složitého.

Nebo - pokud nemáš v plánu psát více článků - ho požádej, aby to tam vložil on a tebe uvedl jako autora. Záleží na tobě a jak se domluvíte... :)


Zpět na „Změněné stavy vědomí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů