Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

Obecná diskuze o luciditě a lucidních snech.
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod mhi » stř 16. lis 2016 12:44:56

Pri mych experimentech se snenim se mi dost casto stava, ze se mi do snu vybavi neco nevedomeho, casto ruzne konflikty, zakuklene do ruznych podob (staci otevrit Vyklad snu od Freuda, tam je spousta prikladu, byt' si uplne nemyslim, ze to funguje tak primocare; kniha je na uloz.to). Takovy sen (ND, nebo i jen nejaka predstava vloudivsi se do LD) ma vetsinou silne emotivni stranku, "citim" naprosto dokonale emoci (strach, uzkost, bezmoc, ...), ve vsech zdokumentovanych pripadech jsem v LD jsem byl schopen i urcit o koho jde nebo ceho se tyka. Byt' obrazem treba byl jen nejaky motiv, nemel jsem pochybnost o osobe, ale vedomi nemelo zadnou snovou vazbu. U ND vybavenych po nejake dobe jsem casto take schopen priradit osobu, nekdy si pamatuji ale jen konec a tam to nejde.

Moje otazky, pokud mate nekdo neco podobneho, prosim o potvrzeni/vyvraceni/komentar:

- mate taky tak silny vjem emoci z techto nevedomych veci?

- u "emocnich" snu, pokud nejde o vyrazny jednorazovy rozhovor, ale treba nejakou delsi komunikaci, si absolutne neumim vybavit slova, mnohdy ani o cem jsme se bavili (mohlo jit o nejake vycitky, nebo neco co mi bylo neprijemne). Jen mi to vyvolava nejaky pocit. U mne je jeste velmi slusna vizualni pametova stopa, kterou umim overit treba v Google maps/Streetview. Mate to taky tak, nebo ve snu prijde treba neprijemny rozhovor s verbalni stopou a z nej je potom emoce ?

- kdyz u emocniho snu je znama osoba a nejaky motiv/vzpominka, odpovida to predpokladanym nevedomym konfliktum, resp. dohledate potom nejaky adaptacni mechanismus (popreni, vyvinovani se, unik, atd. - viz http://rudolfkohoutek.blog.cz/0911/psyc ... ce-cloveka ) ?

- mate LD, do kterych se zacnou hrnout automaticky ruzne sceny (jdou rychle za sebou, nema to dejovou linii, moc to nejde diky te rychlosti analyzovat, ale obcas se tam vloudi neco emocne silneho, co se da pribrzdit a "sledovat" nebo lehce rozvijet ve smyslu se treba na neco podivat apod.)
Naposledy upravil(a) Refly dne stř 16. lis 2016 15:07:35, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Yogger
Příspěvky: 106
Registrován: pát 24. črc 2015 21:47:22
Počet lucidních snů: 30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod Yogger » stř 23. lis 2016 16:41:44

Ahoj,

taky občas mívám silně emotické sny, ale v LD bývám většinou vyrovnaný, popřípadě pokud mě něco rozhodí, tak mě síla té emoce vytrhne z lucidity a já zapomenu na to, že sním, a ta emoce mě vrátí zpět do ND.

Osobně mám pár typických silně emotivních motivů, které se mi opakovaně vrací. Většinou jsem schopen je zpětně vystopovat jako něco podobného tomu, co jsi popsal, tedy nedořešené konflikty. Strach, úzkost a bezmoc jsou docela typické. :-)

Slova
Dost často si nejsem schopen vybavit, o čem jsem se dohadoval, někdy si zase pamatuju jen slova, jindy pár vět. Že bych si ale pamatoval celý rozhovor, tak to se mi tedy nestává.

Mechanismy
Konkrétní mechanismy jsem za takovými sny nikdy nehledal. Když si tak namátkou na pár vzpomenu, tak jsou to všechno věci, na které raději člověk moc nemyslí. A je fakt, že jsem tyto situace řešil jak agresí, tak únikem. Osobně by mě docela zajímalo, jakou mírou si člověk tyto nedořešené věci může "vyřešit" nebo alespoň "umírnit" normálním snem, popřípadě lucidním snem. A pokud mohou mít oba druhy snu tuto "léčebnou" funkci, tak zda a za jakých podmínek je lucidní sen efektivnější.

Rychlé scény

Takový LD jsem, alespoň co si pamatuju, zatím neměl. Moje LD jsou většinou pomalé a spíše výjimečně naberou na obrátkách. Mé snové scény ale mají v LD vždy přímou návaznost. Nebo si to tak alespoň zpětně vykládám. ;-)
DREAM LUCIDLY, LIVE LUCIDLY

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod mhi » čtv 24. lis 2016 13:05:32

Nemiril jsem jen k LD, ale i normalnim snum, ono staci kdyz clovek nabyde vedomi, aby se zamyslel hned nad tim snem. Takze ono to je propojene se snovymi dovednostmi. Primo ze bych treba letel ve snu a dovedlo me to nekam .. tak to se mi nestalo.

Yogger píše:Osobně by mě docela zajímalo, jakou mírou si člověk tyto nedořešené věci může "vyřešit" nebo alespoň "umírnit" normálním snem, popřípadě lucidním snem. A pokud mohou mít oba druhy snu tuto "léčebnou" funkci, tak zda a za jakých podmínek je lucidní sen efektivnější.


Mel jsem 3 takove zazitky, ale uz je to dost osobni, tak spis obecne:

- V necem co neni uplne lucidni sen jsem byl schopen objasnit jednu potlacenou/vytesnenou vzpominku. Pri zmince o dotycne udalosti jsem ji den pred tim NEnegoval, uvedomoval jsem si, ze se neco stalo, ale mozek reagoval jako kdyby v pameti byl jen povrchni vjem, jako kdyby se nic nedelo. V takovem "premyslecim" snu jsem byl schopen vse objasnit do neuveritelnych detailu.

- Normalni dlouhy sen, ktery se tyka jedne me osobnostni vlastnosti (tyka se to rizika v investicich, pripadne vyrovnani se s ne zcela uspesnymi investicemi). Toto jsem nevyresil, ale vim, ze se na to musim zamerit a vse si nejak oduvodnit.

- Sen, ve kterem jsem nabyl lucidity, tyka se toho, ze nestiham delat vsechny ukoly a ty mene dulezite - byt jednoduche - odsouvam. Takze rano jsem si sednul a stejne jako v tom snu nekolik tech jednoduchych vyresil a skutecne mi to pomohlo, mel jsem z toho uplne skvely pocit.

- Vlastne jsem mel jeste jeden sen, kdy se mi ukazalo jasne jedno mozne riziko, ktere podstupuju. Nejdriv mi to nedochazelo a nedavalo to smysl a potom jsem si uvedomil, ze to je vlastne vec, kterou jsem za bdeleho stavu vubec nevnimal, ze by se mohla stat (jak mi muze snadno konkretni osoba uskodit).

Ty rychle sceny jsou v jedne fazi WILDu, kdy sen jeste nema dej, nekde mezi hypnagogii a REMem. Obecne u WILDu jsem zjistil, ze me schopnosti hledat v pameti a rekonstruovat udalosti / mistopis / apod. jsou mnohem lepsi nez za bdeleho stavu a to i kdyz se WILD nepovede a prijde jen spankova paralyza, pocit oddeleni od sveta, ale sen neprichazi a clovek je v takovem podivne se chovajicim temnu.

Uživatelský avatar
Yogger
Příspěvky: 106
Registrován: pát 24. črc 2015 21:47:22
Počet lucidních snů: 30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod Yogger » úte 06. pro 2016 23:58:37

Jak píšeš, jsou to už hodně osobní věci. Sice si nepamatuju, že bych byl někdy schopen si ve snu oživit vytěsněnou vzpomínku, ale co je pro mě typický, a ty si to zmiňoval taky, to jsou sny, ve kterých si uvědomuju co v životě dělám špatně. Ať už jde o nějaký každodenní osobní návyky nebo vztahy s ostatníma lidma.

Teď jsem si vzpomněl na docela dobrej příklad. Už několik let se pokouším přestat kouřit. Pokoušel jsem se o to už několikrát a je to pro mě docela těžký. Naštěstí teď jsem v situaci, kdy už skoro tři roky nekouřím, což je můj dosavadní rekord a pevně doufám, že i finální stav. Pravidelně se mi v oněch nekuřáckých obdobích zdají sny o tom, že to prostě nevydržím a zapálím si. Prožiju si tu okamžitou slast z dávky vytoužené drogy, ale vzápětí se na sebe neskonale naseru a jsem z toho nakonec smutnej a zklamanej, ten sen končí většinou hodně depresivně. O to větší mám radost, když se probudím a zjistím, že jsem si vlastně nezapálil, že to byl jen sen.
I když by se tohle na jednu stranu dalo interpretovat jako výraz slabé vůle promítnuté do snu, reálný efekt je podle mě opačný a já si vlastně zase o něco lépe uvědomím, že už s kouřením nechci nikdy v životě začít. A to mi přijde docela fajn. ;-)

No a vztahy, to je kapitola sama o sobě. Rodiče, manželka, děti, kamarádi, to co většinou vím, že ve vztahu k nim dělám špatně, mi sny připomínají s železnou pravidelností. ;-)
DREAM LUCIDLY, LIVE LUCIDLY

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod mhi » stř 07. pro 2016 11:35:36

Ke koureni doporucuji:

http://www.klimes.us/media/jeronym_klim ... -10-12.pdf
+ http://www.klimes.us/media/jeronym_klim ... -10-12.mp3

myslim, ze LD by dusledne sel pouzit na preuceni, spojovat si to koureni s necim hnusnym (pozvracet se, apod.). To, ze se to ve snu objevuje je naprosto logicke a Klimes to v te prednasce popisuje (obecne psychicke vs. fyzicke zavislosti a znovuobjeveni anorexie, tedy jestli si to pamatuji spravne).

To pripominani spatneho chovani ve snech je dle meho nazoru jasny projev konflitku. Mozna duvod to v bdelem stavu zacit resit? Prijde mi, ze clovek je pak "vyrovnanejsi".

Zajimava lucidni vyzva muze byt v bdelem stavu hledat sva ruzna pochybna (paradoxni) chovani. Dam par prikladu: clovek se necemu vyhyba, treba navsteve u nekoho. Nebo neci veci bere do dvou prstu, jako kdyby byl predmet spinavy. Nebo uhyba pohledem nejakemu cloveku. Uhyba doteku nekoho. apod., je toho hodne, staci otevrit ucebnici psychopatologie ;). No a v lucidnim snu se pokusit toto objasnit.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod Káča » stř 07. pro 2016 12:09:38

mhi píše:- mate taky tak silny vjem emoci z techto nevedomych veci?

Já to mám asi podobné jako Yogger. V běžných snech se mi objevují emoce, ale v LD jsou většinou pod kontrolou – převažuje radost, že něco jde, že je něco super nebo rozmrzelost, že se něco nedaří. Ale to se nedá označit za emoce z nevědomých věcí.
Když se mi v LD stane, že mě např. začne někdo ohrožovat – většinou je to známka toho, že už to s luciditou není valné. Když reaguju připomenutím „Tohle je sen, nebezpečí nehrozí.“, tak nepříjemná situace okamžitě tak nějak vyšumí. Když to ve mně vyvolá strach a reaguju např. únikem – definitivně o luciditu díky ponoření do děje přijdu.
mhi píše:- u "emocnich" snu, pokud nejde o vyrazny jednorazovy rozhovor, ale treba nejakou delsi komunikaci, si absolutne neumim vybavit slova, mnohdy ani o cem jsme se bavili (mohlo jit o nejake vycitky, nebo neco co mi bylo neprijemne).

Mám teorii, že schopnost vybavit si dialog souvisí s kvalitou lucidity. Někdy mám přesně to, co popisuješ – jen obecný dojem z rozhovoru. Ale nezřídka se mi stává, že je rozhovor naprosto zřetelný. Po probuzení si pak můžu bez problémů zapsat celou konverzaci do deníku (většinou to není nic dlouhého).
mhi píše:- kdyz u emocniho snu je znama osoba a nejaky motiv/vzpominka, odpovida to predpokladanym nevedomym konfliktum, resp. dohledate potom nejaky adaptacni mechanismus (popreni, vyvinovani se, unik, atd. - viz http://rudolfkohoutek.blog.cz/0911/psyc ... ce-cloveka ) ?

Jo. Sen je od toho, aby mozek zpracoval děje, kterými se zabývá ve dne, které se ho emočně dotýkají. Konflikty a reakce ve snu jsou zrcadlem denní reality. A všimla jsem si, že celková atmosféra snu většinou odpovídá momentální psychické pohodě či nepohodě.
Když už jsme u toho způsobu řešení konfliktů. Také reaguji spíš únikem, ale když už mě něco vyprudí a chci dát agresi průchod, nikdy nejsem schopná někoho účinně praštit. Už se vám někdy podařilo někoho ve snu zmlátit?
Moje největší úspěšná agrese, byla: telekinetické odmrštění rakve se strašidlem pod schody… :)
mhi píše:- mate LD, do kterych se zacnou hrnout automaticky ruzne sceny (jdou rychle za sebou, nema to dejovou linii, moc to nejde diky te rychlosti analyzovat, ale obcas se tam vloudi neco emocne silneho, co se da pribrzdit a "sledovat" nebo lehce rozvijet ve smyslu se treba na neco podivat apod.)

Přesně. Nad tímhle jsem se pozastavila zrovna nedávno. Některý sen má jasnou dějovou linii a pomalu by se z toho dal udělat celovečerák a jindy se jedná o nesouvisející scény, které vyvstávají v řadě za sebou, a je to spíš chaos + sem tam emoce.
Možná to souvisí s tím, v jaký kondici je zrovna mozek. Unavený x odpočatý, nadopováno cukrem x nenadopováno apod. Někdy je člověk ve skvělé mentální kondici a někdy je… „blondýna“…
Yogger píše:Osobně by mě docela zajímalo, jakou mírou si člověk tyto nedořešené věci může "vyřešit" nebo alespoň "umírnit" normálním snem, popřípadě lucidním snem. A pokud mohou mít oba druhy snu tuto "léčebnou" funkci, tak zda a za jakých podmínek je lucidní sen efektivnější.

Není tohle někde v literatuře zmíněno jako jedno z možných využití LD?
Já si to upřímně neumím v praxi představit. Ani to nemám na čem vyzkoušet - nemám pocit, že bych měla něco nedořešené. Sny využívám tak akorát k sebereflexi – z dějů a svého chování mi občas vyplave nějaký postřeh (odhalím blok vůči někomu nebo něčemu, tendenci reagovat nějakým způsobem).

Ten sen s cigaretama, co popisuje Yogger, je dobrej. Jen škoda, že nebyl lucidní. Já využívám luciditu přesně na tohle – cpát se koláčema a čokoládou, užívat si tu chuť – navíc s blaženým vědomím, že si nemrvím zdraví ani váhu. Třeba by se na nějaké závislosti dala postavit nová technika vyvolání lucidity: potřebuju si zapálit – potřebuju lucidní sen. :D
Teď bez legrace. Je super, že jsi zvládnul přestat kouřit - radši s tím v LD nezačínej...

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod mhi » stř 07. pro 2016 15:24:10

Káča píše:
mhi píše:- mate taky tak silny vjem emoci z techto nevedomych veci?

Já to mám asi podobné jako Yogger. V běžných snech se mi objevují emoce, ale v LD jsou většinou pod kontrolou – převažuje radost, že něco jde, že je něco super nebo rozmrzelost, že se něco nedaří. Ale to se nedá označit za emoce z nevědomých věcí.
Když se mi v LD stane, že mě např. začne někdo ohrožovat – většinou je to známka toho, že už to s luciditou není valné. Když reaguju připomenutím „Tohle je sen, nebezpečí nehrozí.“, tak nepříjemná situace okamžitě tak nějak vyšumí. Když to ve mně vyvolá strach a reaguju např. únikem – definitivně o luciditu díky ponoření do děje přijdu.


Slo mi o bezne sny a takovy divny typ LD: Ja mam jeste jeden typ lucidniho snu, kdy muzu "premyslet" a dohledavat udalosti. Treba si zjevit nejake misto, a "premyslet" o tom co se tam delo. Uvedomuju si veci, ktere za bdeleho stavu nejsem schopen zjistit (viz ty potlacene vzpominky). Vetsinou mam u zazitkovych mist silne emoce ve snu. Neni to emoce, ze se mi v konkretnim snu neco povedlo, ale citim emoci z daneho mista, zrejme emocni pametova stopa (+vizualni). Amygdala evidentne funguje jak ma i ve snu. Verbalni pametovou stopu mam jak zjistuji temer nulovou (udalosti treba 5+ let).

Je dobre kdyz ma clovek takove experimentalni prostredi udelat nejake overeni proti fotografiim (az po LD!!!) nebo google maps. Takze lucidni vyzva na pristi LD (je to zajimava zkusenost, ten jeden sex-sen se da ozelet).

Káča píše:
mhi píše:- u "emocnich" snu, pokud nejde o vyrazny jednorazovy rozhovor, ale treba nejakou delsi komunikaci, si absolutne neumim vybavit slova, mnohdy ani o cem jsme se bavili (mohlo jit o nejake vycitky, nebo neco co mi bylo neprijemne).

Mám teorii, že schopnost vybavit si dialog souvisí s kvalitou lucidity. Někdy mám přesně to, co popisuješ – jen obecný dojem z rozhovoru. Ale nezřídka se mi stává, že je rozhovor naprosto zřetelný. Po probuzení si pak můžu bez problémů zapsat celou konverzaci do deníku (většinou to není nic dlouhého).

Porsim o blizsi info jak dlouhy rozhovor to je, jak davno se odehral, zda byl emocne zabarveny, zda se vzpominka vybavuje i za bdeleho stavu. Me prijde, ze to je otazka verbalni pametove stopy, ktera bud je a nebo neni, kvalita LD by na to nemela mit vliv.

Káča píše:
mhi píše:- mate LD, do kterych se zacnou hrnout automaticky ruzne sceny (jdou rychle za sebou, nema to dejovou linii, moc to nejde diky te rychlosti analyzovat, ale obcas se tam vloudi neco emocne silneho, co se da pribrzdit a "sledovat" nebo lehce rozvijet ve smyslu se treba na neco podivat apod.)

Přesně. Nad tímhle jsem se pozastavila zrovna nedávno. Některý sen má jasnou dějovou linii a pomalu by se z toho dal udělat celovečerák a jindy se jedná o nesouvisející scény, které vyvstávají v řadě za sebou, a je to spíš chaos + sem tam emoce.
Možná to souvisí s tím, v jaký kondici je zrovna mozek. Unavený x odpočatý, nadopováno cukrem x nenadopováno apod. Někdy je člověk ve skvělé mentální kondici a někdy je… „blondýna“…


Ano, souhlas. Mohl bych poprosit o lepsi popis takoveho snu (byl lucidni? U mne se to parkrat stalo po WILDu, ze cekam co mi nevedomi pripravi a ono tam skoci toto).

Diky za odpovedi!

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod Káča » čtv 08. pro 2016 10:31:28

mhi píše: Ja mam jeste jeden typ lucidniho snu, kdy muzu "premyslet" a dohledavat udalosti. Treba si zjevit nejake misto, a "premyslet" o tom co se tam delo. Uvedomuju si veci, ktere za bdeleho stavu nejsem schopen zjistit (viz ty potlacene vzpominky). Vetsinou mam u zazitkovych mist silne emoce ve snu. Neni to emoce, ze se mi v konkretnim snu neco povedlo, ale citim emoci z daneho mista, zrejme emocni pametova stopa (+vizualni).

Něco takového se mi ještě nestalo – nebo si to aspoň nevybavuju. Já nejsem moc na emoce. Kdybychom se měli rozdělit do nějakých typových skupin, rozhodně se hlásím k té verbální a ne emoční.
To je fajn nápad, dělat ověření lucidity na fotkách nebo mapách - to jsem ještě nevyzkoušela. Používám standardně obličeje nebo něco napsanýho.
mhi píše: Porsim o blizsi info jak dlouhy rozhovor to je, jak davno se odehral, zda byl emocne zabarveny, zda se vzpominka vybavuje i za bdeleho stavu. Me prijde, ze to je otazka verbalni pametove stopy, ktera bud je a nebo neni, kvalita LD by na to nemela mit vliv.

Rozhovory mám ve snu docela často. Není to většinou nic dlouhého – praktická, rychlá výměna informací. Měla jsem na mysli jeden konkrétní sen, kdy tahám čísla Sportky z prodavačky. To je luxusní dialog. Budu ho zveřejňovat v tom výtahu zkušeností z LD. Ale jak to hledám, nalistovala jsem jinej, pro tebe možná ještě zajímavější:
Doslovný přepis deníku je červeně (jen jména konkrétních/reálných osob nahrazuju).

18.5.2014, Inkové (cca 3:30 ráno)
Začátek a převážná část je normální, ale velmi živý a barevný sen.
Odehrává se v jeskyni. V rámci nějaké oslavy řeším konflikt dětí a hubuju dítě, které neustále vyvolává konflikty. Snažím se to řešit domluvou, ale dítě mi odsekává. Ve vzteku mu říkám: „Jsi fakt hnusnej kluk a už k nám nechoď!“ Pak jdu za svým dítětem a oznamuju mu, že tenhle kamarád k nám má do odvolání zákaz chodit. Sen se pak přemění do nějaké hudební akce… Po kratší, nedůležité epizodě jdu před jeskyni a vidím někoho letět. Říkám si: „Jé, oni zkouší lítací obleky!“ … Následuje nedůležitý děj týkající se letu a obleků. Přistáváme na skále z nepřístupné strany a je to Majské muzeum. Otevřou se dveře a vyleze domorodá průvodkyně. Když vidí, co jsme všechno rozbili (nějaké hrníčky a cetky), začne na nás ve svém rodném jazyce hudrovat. Je nám to moc líto a snažíme se vše uklidit. Odvede nás do jiné části muzea a pořád na nás mluví tou hatmatilkou. Je mi nepříjemné, že asi netuší, že jí nerozumím a ptám se (anglicky), jestli umí anglicky. Odbyde mě, že ne, ale po chvíli přejde do češtiny. Máme radost, že to je Češka a zajímá nás, jak se dostala k Inkům, ale v tu chvíli se v místnosti objeví zbytek party. Vylezou tajným vchodem… Pak chvíli nic důležitýho…. Když se vracíme zpátky, řekne mi, ať zhasnu. Marně hledám u dveří vypínač. Říká mi: „Je to tam vlevo Kačulko.“ Jsem v šoku. Jak to, že ví, jak se jmenuju? A uvědomím si, že spím. Ale ta skutečnost mě probere ze spaní.

Po tomhle jsem měla LD cca po hodině: Z ničeho nic si ve snu uvědomím, že spím. Mám z toho strašnou radost a chci, aby manžel oslavoval se mnou – i když vím, že je aktuálně v reálu pryč. Křičím na něj (na jeho Snováka): „Jsem vzhůru, jsem vzhůru – povedlo se mi to!“
Jak teď listuju deníkem, zjišťuju, že hodně často cituju i sama sebe – své myšlenky. Ta verbální stránka je pro mě asi fakt důležitá. Není to tím, že jsem ženská? :)

mhi píše: Mohl bych poprosit o lepsi popis takoveho snu (byl lucidni? U mne se to parkrat stalo po WILDu, ze cekam co mi nevedomi pripravi a ono tam skoci toto).

Stává se mi to nejčastěji po WILDu. Hledala jsem nějakou zmínku v deníku, ale nedaří se mi. Něco takového neeviduju. Jestli to někde v deníku mám, tak v jedné větě - že sen byl chaotický a střídaly se snové obrazy.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod mhi » čtv 08. pro 2016 12:50:37

Káča píše:
mhi píše: Ja mam jeste jeden typ lucidniho snu, kdy muzu "premyslet" a dohledavat udalosti. Treba si zjevit nejake misto, a "premyslet" o tom co se tam delo. Uvedomuju si veci, ktere za bdeleho stavu nejsem schopen zjistit (viz ty potlacene vzpominky). Vetsinou mam u zazitkovych mist silne emoce ve snu. Neni to emoce, ze se mi v konkretnim snu neco povedlo, ale citim emoci z daneho mista, zrejme emocni pametova stopa (+vizualni).

Něco takového se mi ještě nestalo – nebo si to aspoň nevybavuju. Já nejsem moc na emoce. Kdybychom se měli rozdělit do nějakých typových skupin, rozhodně se hlásím k té verbální a ne emoční.


Zena a neni na emoce, to mi moc nejde dohromady ;). Jde udelat takovy experiment, staci si pripravit pred WILDem nejakou neprijemnou vzpominku, ktera je hodne stara, bez jasneho deje. Treba nejaky rozchod, ten je vetsinou hodne emotivni. No a ve snu se na prislusne misto presunout, pripojit k tomu nejakou aktivitu. Podle me prijde emoce. Je to neco trosku jineho nez vytesnena vzpominka, ta prisla u mne trosku jinym mechanismem.

Káča píše:
mhi píše: Porsim o blizsi info jak dlouhy rozhovor to je, jak davno se odehral, zda byl emocne zabarveny, zda se vzpominka vybavuje i za bdeleho stavu. Me prijde, ze to je otazka verbalni pametove stopy, ktera bud je a nebo neni, kvalita LD by na to nemela mit vliv.

Rozhovory mám ve snu docela často. Není to většinou nic dlouhého – praktická, rychlá výměna informací. Měla jsem na mysli jeden konkrétní sen, kdy tahám čísla Sportky z prodavačky. To je luxusní dialog. Budu ho zveřejňovat v tom výtahu zkušeností z LD. Ale jak to hledám, nalistovala jsem jinej, pro tebe možná ještě zajímavější:
Doslovný přepis deníku je červeně (jen jména konkrétních/reálných osob nahrazuju).


Myslel jsem to jinak, verbalni komunikaci ve snu taky mam vpodstate pokazde, jak jsem nekde psal, pronajmul jsem si ve snu bagr a nemel pak na zaplaceni, vse to bylo verbalni (smlouva byla ale pisemna!).

Jde mi o vzpominky, vlastne to co popisuju nahore. O emocni vs. verbalni pametovou stopu nejakeho rozhovoru v dlouhodobe pameti. U mne konkretni zejmena verbalni zazitek (rozhovor, hadka), umim se ve snu projit na danem miste, umim si tam dosadit dotycnou osobu, ve snu dostanu negativni emoci, ale nejsem schopen si vzpomenout, co mi tehdy rikala.



Káča píše:Jak teď listuju deníkem, zjišťuju, že hodně často cituju i sama sebe – své myšlenky. Ta verbální stránka je pro mě asi fakt důležitá. Není to tím, že jsem ženská? :)


Muzu se zeptat na povolani/studium? Staci jen obor, treba strojarina, jaderna inzenyrka, socialni vedy, apod.

Ja si taky pisu veci, potom se k tomu vracim, a spousta z toho mi postupne dochazi tim ctenim. Zivi mne velmi exaktni obor, mam podle nejakeho testu schopnost extremne systemizovat.

Káča píše:
mhi píše: Mohl bych poprosit o lepsi popis takoveho snu (byl lucidni? U mne se to parkrat stalo po WILDu, ze cekam co mi nevedomi pripravi a ono tam skoci toto).

Stává se mi to nejčastěji po WILDu. Hledala jsem nějakou zmínku v deníku, ale nedaří se mi. Něco takového neeviduju. Jestli to někde v deníku mám, tak v jedné větě - že sen byl chaotický a střídaly se snové obrazy.


Po WILDu, jako ze pri vstupu do snu? Ano, chaoticnost a ty obrazy nebo velmi kratke deje, treba spoustani apod., hned po hypnagogii, to se mi presne taky nekdy (dost vyjimecne) deje. Ted by mne zajimalo, jestli u tech vyjevu jsou nejake emoce (aktualne prozivane ve snu, mohou se i velmi rychle stridat, budou asi zejmena negativni). Druha vec co mne zajima je, jestli u takoveho emocniho vyjevu je i vazba na nejakou osobu ("sen a vedomi to vi", ta osoba se tam samozrejme realne neobjevuje).

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nevědomí v ND/LD (emotivní sny)

  • >

Příspěvekod Káča » čtv 08. pro 2016 15:25:49

mhi píše:Zena a neni na emoce, to mi moc nejde dohromady ;).

No jo, no. My to máme doma prohozený. Manžel by koukal na romantiku a dramata, já na thrillery a Sci-fi.
mhi píše:Jde udelat takovy experiment, staci si pripravit pred WILDem nejakou neprijemnou vzpominku, ktera je hodne stara, bez jasneho deje. Treba nejaky rozchod, ten je vetsinou hodne emotivni. No a ve snu se na prislusne misto presunout, pripojit k tomu nejakou aktivitu. Podle me prijde emoce. Je to neco trosku jineho nez vytesnena vzpominka, ta prisla u mne trosku jinym mechanismem.

Už jak o tom čtu, tak se mi do toho nechce. Vyvolávat emoce – fuj. Emotivní rozchod navíc ani neznám.
Větší problém ale je, že mě sen neposlouchá. Neumím se přesunout na příslušné místo a připojit k tomu aktivitu. Dopadnu jako s tou motorkou…
mhi píše:Myslel jsem to jinak, verbalni komunikaci ve snu taky mam vpodstate pokazde, jak jsem nekde psal, pronajmul jsem si ve snu bagr a nemel pak na zaplaceni, vse to bylo verbalni (smlouva byla ale pisemna!).

:D Jo, jo ohlídat si ve snu, aby smlouva byla v písemný podobě, to je důležitý! :D
mhi píše:Jde mi o vzpominky, vlastne to co popisuju nahore. O emocni vs. verbalni pametovou stopu nejakeho rozhovoru v dlouhodobe pameti. U mne konkretni zejmena verbalni zazitek (rozhovor, hadka), umim se ve snu projit na danem miste, umim si tam dosadit dotycnou osobu, ve snu dostanu negativni emoci, ale nejsem schopen si vzpomenout, co mi tehdy rikala.

Tak tohle je na mě už vysoká škola. Nevyvolám místo, který bych potřebovala, nevyvolám osobu, kterou bych potřebovala. Umím vypotit pár maličkostí, když se na to pekelně soustředím, ale není to úplně na jedničku (viz. pytel nudlí se strouhankou). A ještě řešit emoce a rozhovory z reálu?!
Tak myslím, že je na čase abys přiznal, jak ses k tomuhle propracoval – jak to děláš? Jak je možný, že tě ten svět poslouchá a jde ti na ruku?
mhi píše:Muzu se zeptat na povolani/studium? Staci jen obor, treba strojarina, jaderna inzenyrka, socialni vedy, apod.

Výchova, vzdělávání, sociální oblast.
mhi píše:Zivi mne velmi exaktni obor, mam podle nejakeho testu schopnost extremne systemizovat.

Tak to je super – to koukej dát do placu výstup ze snového deníku.
mhi píše:Ano, chaoticnost a ty obrazy nebo velmi kratke deje, treba spoustani apod., hned po hypnagogii, to se mi presne taky nekdy (dost vyjimecne) deje. Ted by mne zajimalo, jestli u tech vyjevu jsou nejake emoce (aktualne prozivane ve snu, mohou se i velmi rychle stridat, budou asi zejmena negativni). Druha vec co mne zajima je, jestli u takoveho emocniho vyjevu je i vazba na nejakou osobu ("sen a vedomi to vi", ta osoba se tam samozrejme realne neobjevuje).

Teď jsem se shodou okolností dostala v deníku k zápisu, kterej je asi to, na co se ptáš (doslovný opis deníku - červeně):

14.6.2015, Psychadelická mystika
Když jsem si v nedělním ránu přispávala od 7-9, říkala jsem si, že je velká naděje na LS. Velmi brzy po usnutí jsem si uvědomila, že to je sen. Neměla jsem žádný plán a po předchozích zkušenostech, kdy sen nespolupracuje, se mi ani nechtělo nic vymýšlet. Zůstala jsem tedy stát a čekala, co se stane. Okolí se začalo zuřivě proměňovat. Já byla jen pozorovatel. Pak jsem se z ničeho nic začala samovolně vznášet a vyletěla jsem kamsi nahoru. Byla jsem obklopená proměňujícím se, živým okolím. Bylo to zajímavé. Pak se ovšem okolí stalo ponurým a nepřátelským. Přestalo se mi tam líbit a jako nejefektivnější únik mi připadalo probuzení. Lehkým probuzením jsem sen přerušila. Vzápětí jsem znovu usnula a zachovala jsem si luciditu. Proměny okolí pokračovaly. Byly to téměř psychedelické, bláznivé, těžko popsatelné a těžko zapamatovatelné výjevy. Pak ale opět přešly do něčeho nepříjemného a já se raději znovu probudila. Při dalším usnutí už jsem lucidní nebyla.
Byl to chaos a chvílemi nepříjemný – příště si raději připravím nějaký scénář…


Emoce zjevně byly, osoba ne, provázání s realitou žádný. Další vysvětlení po mě nechtěj. Kdybych to neměla v deníku, vůbec si to nepamatuju. Pořád nevím, kam tímhle zkoumáním směřuješ.

A chtěla jsem se zeptat. Už jsi našel nějaký praktický využití LD? Něco, co má efekt pro realitu?


Zpět na „Obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů