Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Praktické poznatky a zkušenosti

Obecná diskuze o luciditě a lucidních snech.
Uživatelský avatar
Yogger
Příspěvky: 106
Registrován: pát 24. črc 2015 21:47:22
Počet lucidních snů: 30
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod Yogger » stř 07. pro 2016 0:21:03

Káča přišla v tomhle postu s výborným nápadem udělat vlákno, ve kterém ti, kterým se LD alespoň občas daří, mohou srhnout své dosavadní postřehy:

Káča píše:
To, co bych se ráda dozvěděla, jsou vlastně praktické poznatky a zkušenosti těch, kterým se (alespoň občas) daří. Shrnutí toho, co kdo v LD páchá, co v praxi fungovalo, s čím má problémy, jaká pravidla objevil.

Sama zkouším lucidní sny od května 2014. Daří se mi tak průměrně – zhruba 3 LD za měsíc (většinou velmi krátké). I tak je to už téměř stovka drobných zkušeností, které by se daly shrnout do řady praktických postřehů.

Takže výzva srozumitelně formulována by asi měla znít:
„Pojďme projít své snové deníky, vyzobat to nejdůležitější ze všech zažitých lucidních snů a v několika odstavcích poskytnout ostatním své postřehy a zkušenosti.“


Časem se pokusím za sebe také dát něco dohromady.

Vy, kdo už to máte zesumírované, sem s tím !



Obsah:
Naposledy upravil(a) Refly dne úte 13. pro 2016 21:29:47, celkem upraveno 3 x.
Důvod: Přidán obsah
DREAM LUCIDLY, LIVE LUCIDLY

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod Káča » ned 11. pro 2016 18:12:59

Rozbor snového deníku z období 14.5.2014 - 10.12.2016

Níže uvedená zjištění pravděpodobně nemají obecnou platnost. Každý člověk má jinou potřebu spánku, jiné osobnostní nastavení, prožívání, hodnoty, životní témata apod.

Různá kvalita lucidity
Někdy je vědomí vlastního já úžasně silné. Snový svět je dokonale ostrý, barevný, výrazný a pamatuji si ho ještě po letech. Např. při zkoumání zdi vidím kazy a nepravidelnosti v kamenném obložení, odlesky světla i lezoucího mravenečka – vše dokonale vykreslené a detailní.

Jindy, přestože si uvědomuji, že se jedná o sen, je vědomí mlhavější a pozornost odvádí snový děj. Kdybych si takový sen nezapsala, po několika dnech si ho už nedokážu vůbec vybavit.

Také jsem zaznamenala sny, kde se objeví jen náznak lucidity, v jediné myšlence. Dva příklady:

1) V nelucidním snu diskutuji se svou fyzioterapeutkou kvůli bolavému žebru. Ona odpovídá na mé otázky a já se už chystám položit další, když mě napadne: „Nemá cenu se ptát teď, ve snu, když k ní půjdu zítra v reálu a řekne mi to znova…“ Kromě téhle jediné věty se však jednalo o nelucidní sen.

2) Čtu si na internetu nějaký článek, ale mám problém text přečíst. Je to čím dál obtížnější. Pak se rozmrzele rozhodnu: „Když se to ve snu tak blbě čte, vyhledám si tohle téma v reálu.“ Předtím i potom jsem byla v běžném snu.

Odlišnosti mezi realitou a LD
Ve snu není potřeba chovat se jako v reálném světě.
Potřeba „něco zařídit“, „někam dojít“, „někoho vyhledat“, „něco si obstarat“… vedou k tvorbě děje (více či méně úspěšného), který odvádí pozornost a často končí ztrátou lucidity.
Zjistila jsem, že:

• V LD není třeba cokoliv uklízet.
• Není třeba udobřovat si Snováky (jsou to kulisy).
• Po průletu oknem není potřeba se vracet a okno zavírat.
• Pro odlet z místnosti není třeba okno, jde to i stěnou nebo stropem.
• Ptát se Snováka, jestli je tohle sen, není vhodný postup ke zjištění lucidity.

Nestabilita snového světa.

Navzdory zdánlivé detailnosti a dokonalosti snových obrazů, je vše poměrně nestabilní.

Osoby: Při detailní prohlídce obličeje snové postavy, jsou rysy úžasně zřetelné a ostré, ale pokud u prohlížení setrvám déle, začnou se rysy měnit. Při pohledu jinam a pak zpátky na zkoumanou osobu, se obličej také změní. Jde spíše o „pocit“ který mi říká, co je to za osobu, než dokonalá kopie reálné osoby.
Často omílaná hesla: „V lucidním snu se můžete setkat, s kýmkoliv chcete!“ v praxi vypadají tak, že pokud se už začátečníkovi vůbec podaří k určité osobě dostat, je to ona osoba tak na 70% a nemusí moc dlouho vydržet. (O osobách více v kapitole Snové postavy.)

Předměty: Četba napsaného textu je známým příkladem zkoušky reality. Ve snu se písmena přeskupují a mění.
Máme-li nějaký předmět v nádobě a odvrátíme-li zrak, při příštím pohledu se předmět v nádobě změní a příště zas a zas…
S předměty se dobře experimentuje: shodit židli, něco upustit, sledovat rozbití předmětu… Rozbíjené předměty respektují fyzikální zákony, pokud to očekáváme. Někdy předměty levitují.

Ruce: V souvislosti s navozováním lucidity a zkouškou reality, je často zmiňováno: „podívat se na své ruce“.
Má první zkušenost se snovýma rukama byla úžasná a nezapomenutelná: prsty byly silně nestabilní. Deformovaly se, vlnily, občas byl některý prst mimo ruku (zcela samostatně).
Z dalších experimentů na toto téma mi vyšlo, že nezmění-li se ruka okamžitě, jistě bude vypadat jinak, pokud odvrátím pohled a vzápětí se podívám zpět. Ruka může měnit tvar, prsty se zkracují, přelévají, průsvitní, mizí, pak se objevují v jiné délce, malíček vyrůstá z prsteníčku… Prsty často nejdou spočítat. Je jich špatný počet: 3, 4 nebo cca 7-10. Někdy připomínají slona z webových stránek o optických klamech. Kolik že má ten slon nohou?

Nejen prsty na rukách jsou takto variabilní. Už se mi stalo, že jsem měla více rukou a snový partner více údů… Snová realita je silně nedogmatická.

Zvířata: Mohou být ve snu také velmi originální: pavoukoželva. Nebo může být běžné zvíře podivně pozměněné: Koni, na kterém jsem se chtěla projet (on o to ovšem nestál), vyrůstaly z boku ruce, které se mě snažily sundat.
Zatím se mi v LD nestalo, že bych sama byla zvíře. Sny (ale nelucidní), ve kterých jsem byla zvíře (i hmyz – beruška), jsem měla jen jako dítě.
Zvířata je možné ovlivňovat. V jednom snu přede mnou uteklo stádo ovcí až na jednu. Soustředila jsem se na myšlenku, že to je moje snová ovce a měla by dělat, co já chci. Na základě toho ovce neutekla, ale nechala se pohladit.
Když lucidita kolísá, může se zvíře chovat agresivně. Po připomenutí, že se jedná o sen se situace zklidní.
Ve snu se občas objeví domácí mazlíčci, kteří už nežijí. Může to být podnět pro odhalení snu.

Nezaujatý pozorovatel
V několika málo případech se mi stalo, že jsem chvíli byla lucidním účastníkem děje a pak jsem si všimla, že děj sleduji z jiné perspektivy, coby nezaujatý pozorovatel. Dívala se na svou snovou postavu jako při sledování filmu. Po tomto uvědomění jsem se opět vrátila do děje a byla přímým účastníkem.
Přestože se aktivně podílím na ději (v rámci akční zápletky před někým utíkám), dokáži si být vědoma faktu, že se jedná jen o snový děj. Díky tomu si účast na činnosti užívám, bez strachu nebo nepříjemných pocitů, které by do situace patřily, kdyby se jednalo o skutečnost.
Také jsem už sledovala sama sebe v dětském vydání.

Paradoxní situace
Aktivní zájem o LD se odrazí ve snech a vznikají vtipné paradoxy: V nelucidním snu nadšeně vyprávím přátelům o lucidních snech a nabádám je, aby to určitě vyzkoušeli…

Sen, který stojí za zmínku: Vycházím z nějaké budovy a na schodech si povídám se starší ženou. Je to moje němčinářka ze střední školy. Schody jsou v mizerném stavu. Zasněžené a namrzlé. Mám velké problémy schody sejít. Pod schody se otáčím a chci pomoci němčinářce, aby se jí při scházení něco nestalo. Ta ale schody schází po straně, naprosto samostatně. Najednou si vzpomenu na (údajný předchozí) sen, ve kterém se mi (prý) zdálo, že učitelka sejde schody přemetem po pravé straně a (údajně) to měl být pokyn pro uvědomění si lucidního snu! S nadšením jí tohle vyprávím a při tom marně pátrám v paměti po snu, který se mi nezdál… Až v následující vteřině si uvědomuji, že TOHLE je lucidní sen a začnu být plně vědomá.

Snové problémy
Sen nespolupracuje
Sen často klade překážky, někdy vytváří téměř naschvály. Zvládáním těchto situací se postupně propracovávám k pokročilejšímu snovému chování.
Neplatí, že procitnutím do lucidity začneme svůj sen okamžitě ovládat, jak by se z knížek a dostupných materiálů mohlo zdát. Stojí za tím četné pokusy, neúspěchy, úsilí a spousta času.
Určitou obranou, která pomáhá, je kreativita: „Když udělám to a to, situace se zlepší…“ Nebezpečí u tohoto postupu je následování děje a pozvolný přechod do běžného snu.
Pokročilou obranou proti „snovému naschválu“, je silné přesvědčení: Tohle je můj sen, já tvořím tuto realitu, věci se budou dít tak a tak… Riziko ztráty lucidity je pak menší.

Několik příkladů:
Překážka: Potřebuji do místnosti, ale jako naschvál jsou na dveřích 4 zámky.
Řešení, které mi fungovalo: pevné rozhodnutí: „Je to můj sen, zámky mě nezajímají. Ty dveře prostě půjdou otevřít.“ Dveře jsem navzdory pečlivému uzamčení bez obtíží otevřela.
(Pro pokročilého vyvstává otázka - proč je tak důležité, dostat se za dveře…)

Překážka:
Letím, někoho hledám, ale nedaří se.
Řešení, na které jsem byla jako začátečník pyšná: „V zadní kapse kalhot budu mít mapu a podle té se dostanu na místo.“
Pokročilé řešení: Ve snovém světě je hloupost „snažit se dostat na nějaké místo.“ Přivolat si osobu nebo místo je možné pevným rozhodnutím.

Překážka: Potřebuji soukromí, ale sen mi dělá u místností stěny z drátěného plotu, dveře, které se nedají zavřít nebo otevřít a všude spousty lidí…
Řešení: Soukromí ve vlastním lucidním snu není potřeba. Snové bytosti jsou jen kulisa.

Probouzení
Strach z probuzení nebo očekávání probuzení, se velice pravděpodobně zrealizuje. Často nedochází k opravdovému probuzení, ale k falešnému.

• V počátcích pokusů o luciditu mě budila silná emoce radosti z vydařeného vstupu do LD, spojená se strachem z probuzení. Tento problém postupem času odezněl.
• U snů, kdy jsem se do lucidity dostala díky „záchodovému snu“, mě vzbudilo očekávání, že lucidita bude jen krátká, protože potřebuji na WC.
• U lucidních snů, kdy jsem si vědoma pokročilé ranní hodiny, zpravidla přejdu falešným probuzením do ND, protože předpokládám, že už je ráno a já se budím.
• K probuzení vedou také fyzické prožitky (soustředění na své tělo).

Když se chci probudit záměrně, není jisté, že se mi to povede. Je velká pravděpodobnost falešného probuzení.

Stržení dějem
Přílišná angažovanost do děje vede ke ztrátě lucidity a k přechodu do běžného snu. Je dobré vyvarovat se zbytečných činností, které toto nebezpečí zvyšují.
Nejbezpečnější je zahájit vstup do LD usednutím a konstatováním, že vše co potřebuji, mám díky své silné vůli právě k dispozici. Následně se soustředit výhradně na naplánovanou činnost. (Pokud zrovna není cílem jen brouzdat snovým světem a pozorovat ho.)

Snové postavy
Ke snovým postavám přistupuji jako ke kulisám. Chovají se podle toho, jak sama očekávám, že se chovat budou:

ÚTOČNÍK (18.12.2015)
Byla jsem v široké chodbě a běžel proti mně cizí chlap, se zřejmým úmyslem mi ublížit. Otočila jsem se na útěk, když jsem ze zoufalství odhalila, že to je sen a žádné nebezpečí mi nehrozí. Sen byl náhle jasnější a zřetelnější.
Přestala jsem utíkat a otočila se zpátky na útočníka. Chlápek už neběžel, ale jen chůzí kolem mě prošel. Když mě míjel, koutkem mysli jsem zapochybovala, že bych se ze situace dostala tak snadno… Chlap na to okamžitě zareagoval. Zastavil se u mě a výhružně se na mě díval.
Vzchopila jsem se. Dívala jsem se na něj také a řekla: „Co si to dovoluješ! To já tě tvořím. Já jsem tvoje podstata. Beze mě bys neexistoval.
Chlap přestal a vypařil se.

Když „Snováci“ projevují zájem, nezájem, opovržení, přátelství nebo nepřátelství, je to na základě mých vědomých nebo podvědomých očekávání. Nepřátelství obvykle lucidita odstraní, protože v „mém snu“ mi přece nic nehrozí. Ale s ostatními projevy se u Snováků potýkám i v luciditě.
Reaguji-li ve snu obavou, je to známka slábnoucí lucidity (pojem o iluzornosti okolního světa se vytrácí).

V jednom LD, při létání nad krajinou, si mě všimla skupina Snováků. Jeden z nich náhle směrem ke mně prohlásil: „Je lucidní!“ a následně mě začali všichni pronásledovat. Tento sen mě přivedl na myšlenku, jestli není možné vstoupit ve snu do prostoru jiných lucidně snících a být s nimi tak v kontaktu… Této teorii ale nevěřím. Nikdy se mi nic takového nepotvrdilo.

S příbuznými, kteří nežijí, se ve snech setkávám, ale dají se zařadit mezi běžné Snováky. S žádným mystickým rozhovorem, nebo poselstvím, jsem se nikdy nesetkala.

Odhalování snu a test reality
Zpravidla je odhalení skutečnosti že sním, doprovázeno velkou radostí, nebo hrdostí, že jsem to dokázala.
Už se mi ale také stalo, že jsem v reálnost prostředí věřila tak silně, že odhalení snu pro mě bylo nepříjemným, šokujícím zážitkem, a byla jsem zdrcená, že se mi „zhroutil svět“.

Vědomý přechod do spánku
K navození lucidního snu se mi velmi osvědčila relaxační technika, aplikovaná v ranních hodinách. Soustředěním na své tělo zklidním tělo i mysl (pocit uvolnění v celém těle, následně pocit tepla a pocit tíhy). Odpočítáním od pěti do jedné prohloubím relaxovaný stav. Aplikuji autosugesci, že si zachovám své vědomí při přechodu do snu. Následně pozoruji myšlenky. Ve chvíli, kdy hypnagogické obrazce začnou být zřetelné, testuji na detailnosti objektů (nejčastěji obličejů), zda se už jedná o sen.
Dojde-li k probuzení, je druhý nebo i třetí pokus o vstup do lucidity vždy o něco snazší.

Opakující se snová zápletka
Každý má ve svých snech situace, které se objevují častěji. Někdo se může setkávat s mrtvými příbuznými a tento podnět využít k určení lucidity.
Mě se nejlépe osvědčil „záchodový sen“. Potřeba vzbudit se a odskočit si na WC se mi často promítá do snu. Hledám toaletu. Pokud ji najdu, objeví se nějaký problém: místnosti i vybavení jsou velmi bizarní, není možné zajistit soukromí apod.
V takových snech se často pozastavuji nad debilitou situace a říkám si: „Kdybych si nebyla jistá, že to je realita, řekla bych, že se mi to musí zdát.“ Postupem času jsem si zvykla, i přes skálopevné přesvědčení, že je záchodová zápletka realitou, provést test reality. Díky tomu jsem se dostala do velkého počtu LD.

Nebezpečí nebo stres
Dostanu-li se ve snu do stresové situace a snažím se najít nějaké východisko, často mě napadne, že by mě zachránilo, kdyby to byl jen sen.
Někdy je nebezpečí spojeno s nepravděpodobnou situací. Snovost zažívané skutečnosti se tak odhaluje ještě lépe.

Nepravděpodobnost situace
Všimnu-li si ve snu situace, která je ve skutečnosti nemožná nebo nepravděpodobná, přejdu k ověření reality, nebo si rovnou uvědomím, že spím. Nejčastěji na snovou realitu upozorní létání, ale existuje i řada dalších ukazatelů:
• Při výhledu z okna nesedí okolí.
• V bytě je podivný nepořádek: po obýváku se válí desítky batohů; králík má v kleci nastláno 5 cm bobků; vybavení bytu je změněné…
• Objevím se někde nahá, nebo nedostatečně oblečená.
• Při běhu si pomáhám popolétáváním.
• Ovládám telekinezi.
• Rozhovor s nějakým člověkem je podivný...

Test reality
Nejvíce se mi osvědčilo: létání, opakované přečtení textu (písmena nikdy nevydrží dlouho stejná), pohled na své ruce (jsou vždy k dispozici).

Pomocné faktory
3. pravidla
1) silný záměr „mít lucidní sen“, je základem úspěchu
2) nevytvářet si mentální bariéry - něco nejde/nepůjde; sen nespolupracuje, apod. Myšlenky se ve snu rychle zhmotňují, ať už jsou pozitivní nebo negativní.
3) pocity výrazně ovlivňují sny – s dobrým naladěním a optimismem se ve snech daří lépe.

Zabývat se tématem LD
To, čím se člověk zabývá přes den, se ve snech odráží. Zabýváme-li se studiem lucidity, zvyšuje se pravděpodobnost LD: četba literatury týkající se LD, pročítání snového deníku, rozhovory na diskusních fórech, videa s touto problematikou na internetu…

Předchozí zkušenosti
Zážitky z předchozích snů nás posouvají dále. Navozování a udržení lucidity jde s postupem času lépe.

Plán činnosti
Čas lucidity je vzácný a je třeba ho maximálně využít - jde o minuty, v lepším případě o desítky minut. Je užitečné uléhat s plánem pro snovou akci.

Analýza snového deníku
Je dobré si na základě předchozích zkušeností zjistit, které způsoby navozování LD se nejvíce osvědčily a jaké způsoby zakončení LD se u nás nejčastěji projevují. Užitečné jsou i informace o době příznivé pro luciditu + kolik je třeba naspaných hodin.

Mé výsledky
Vstup do lucidity: 1. nejčastěji nepravděpodobná situace nebo nepříjemnost, 2. uchování vědomí, že musím luciditu hlídat, 3. vznik LD bez příčiny.
Zakončení LD: 1. přechod do běžného snu, 2. zakončení bez příčiny, 3. tělesným prožitkem
Vhodná doba: 6.-8. hodina ranní; Naspaných hodin: 8-9.

Nevydařené mise
Čísla Sportky
Na základě předpokladu, že podvědomí by mohlo znát čísla, která padnou druhý den ve sportce, a že v LD je k podvědomí blíž, snažila jsem se získat ve snu 6 výherních čísel.
Coby začátečník, jsem měla problém dostat se k terminálu. Když jsem konečně pochopila, že stačí sugesce, že u terminálu jsem, narazila jsem na neochotu prodavačky:

Já: „Potřebuju 6 čísel, co dnes padnou ve sportce.“
Ona: „Já vám nebudu lhát. Čísla, který padnou večer, teď ještě nevíme.“
Já: „Jak to? Vždyť jsme ve snu, tady by se to mělo vědět!“
Ona: „Nejsme ve snu. Tohle je realita.“
Já: „Jo? Tak jak to, že tady jde lítat?“ (A demonstrativně jsem se vznesla.)
Ona: „Já nevím, co všichni s tím lítáním máte…“
Pak jsme si spolu hezky zalítaly, ale čísla jsem se nedozvěděla.

Sen, ze kterého jsem si opravdu odnesla 6 čísel, stojí za zmínku (25.10.2014):
V ranních hodinách jsem se snažila o lucidní sen. Pozorovala jsem víření myšlenek a v duchu si říkala, jak je děsné, že nemůžu usnout. Po nějaké době mi blesklo hlavou, jestli už ty představy nejsou náhodou snové. Soustředila jsem se na obrazy okolí, a protože detaily byly dokonalé, došla jsem k závěru, že nejde o představy, ale o sen.
Snová scéna byla plná stresu a napětí z hloupého, násilného filmu, který jsem shlédla večer. Chtěla jsem se toho zbavit a rozhodla se uletět stropem. Hlavou mi blesklo, že mi to možná nepůjde. Tuhle myšlenku jsem hned zapudila. „Musí mi to jít!“. Šlo to krkolomně, ale přeci. Jenže nad budovou se během vteřiny vytvořilo další patro. Abych z budovy vylétla, musela jsem překonávat další a další patra. Naštvalo mě, že sen nespolupracuje a zaměřila jsem pozornost na to, co vlastně chci v LD dělat.
Zjistit výherní čísla Sportky. K tomu budu muset najít prodejnu. Rozhlédla jsem se. Byla jsem na ulici, ale nikde nic. Napadlo mě, že CHCI, aby tam ta prodejna byla. To by mělo zajistit, že ve snu prostě bude. Když jsem se ještě jednou, pozorně zadívala na ulici, objevila jsem vývěsku se žlutou svítící Sportkou. Vydala jsem se tam. Chvíli jsem zmateně postávala před krámkem, který byl víc podobný otevřenému tržištnímu stánku. Prodával tam nějaký Arab.
Napadlo mě, že tam vědí, jaká čísla budou tažená při dalším tahu a ve snovém světě, by tahle čísla mohli mít klidně napsaná na tabuli. V tu chvíli jsem si všimla opřené tabule před stánkem. Na ceduli byla tužkou načmáraná čísla. Sedla jsem si na bobek k tabuli a snažila se čísla zapamatovat. Po chvíli mě napadlo, že je divné, že se čísla nemění – když jsem ve snu… Zkoumala jsem čísla pozorně a ta se mi před očima začala přepisovat. Byla jsem spokojená. Jsem opravdu ve snu a mám ty čísla!
Po probuzení se mi sen vybavoval spíš mlhavě a ve Sportce byla tažena úplně jiná čísla.

Nácvik střelby z luku
Opakovaně jsem zkoušela ve snu trénovat střelbu z luku (v té době jsem tento sport aktivně provozovala). Sen mi ale kladl neustále překážky. Nevhodné prostředí, absence luku a šípů. Když jsem se po velkém mentálním úsilí konečně dostala k luku, byla to zohýbaná troska. Šípy byly tak křivé, že se nedaly použít. Rozhodla jsem se pro pouhý nácvik držení a vypouštění bez vloženého šípu. Sen mi vytvořil bezdrátová sluchátka, která mi překážela v pohybu vypouštěcí ruky. Nakonec jsem to vzdala.

Vědomé snění od Roberta Mosse
Vyzkoušela jsem vypisování běžných snů a odhadování, co mi asi chtělo podvědomí říci. Po delší době jsem musela konstatovat, že to byla ztráta času a slepá ulička. Převážná většina snových dějů jsou jen útržky zážitků, které člověk přes den (nebo delší období) nashromáždil. Příběhy se vytváří na základě prožitých emocí nebo myšlenkových stereotypů (vhodné maximálně jako psychologická sonda). Ale snažit se přisuzovat každé snové události nějaký význam nebo tím předvídat budoucnost?! To se mi nepotvrdilo.

Zapisování běžných snů považuji za užitečné jen coby přípravu na LD. Když se začnou LD objevovat pravidelněji, stačí zapisovat jen lucidní sny – psát i ty nelucidní, by byla šílená a zbytečná administrativa.

Praktické využití LD

Nácvik činnosti
Literatura zmiňuje, že hudebník nebo sportovec může ve snu něco nacvičit a pak aplikovat v realitě. „Co se ve snu naučíš - v reálu jako když najdeš“. Toto podle mého názoru neplatí. Jde o odlišná prostředí s odlišnými zákonitostmi. Mé zkušenosti zatím tuhle možnost využití nepotvrdily (viz. Nácvik střelby z luku).

Smyslové prožitky
Čichového vjemu jsem si všimla jen jednou. Byl spojený s konkrétním prostředím. Udivilo mě, jak je vůně reálná a jak vystihuje místo.
Sluchové zážitky u mě také nejsou běžné. Pominu-li rozhovory se snovými postavami, vybavují se mi jen 2 sny, obsahující hudbu.
Hmatový prožitek se objevuje o něco častěji. Experimentování s hmatem je vždy úžasné, a výrazné. Buď sahám na okolní předměty, nebo hladím nějaké zvíře. Žralok měl při pohlazení kůži příjemně slizkou. Při hlazení ovce (i když není úplně jisté, že to byla ovce), jsem vnímala pocit příjemného chlupatého materiálu. S tímto prožitkem jsem se i probudila a uvědomila si, že mám dlaň na prostěradle, má pozornost je zaměřená na počitky dlaně a mozek vjem upravil.
Velmi se mi osvědčilo testování chutí. Dobré zkušenosti mám především s čokoládou a koláči.
Jídlo je možné přetvářet: Hořkou čokoládu (která mi nechutná), přeměním na mléčnou. Chuťový zážitek je dokonale reálný.
Stalo se mi, že sen upravil úžasný třešňový koláč, na oschlý koláč horší kategorie (a bez třešní). Vsugerovala jsem si, že navzdory tomu, ten koláč bude chutnat skvěle. Opravdu byl vynikající a dokonce třešňový! Kvalita prožitku se odvíjí od kvality koncentrace na chuť.
Vždy mám dětinskou radost z toho, že mohu mít báječný prožitek, aniž by to mělo vliv na mé zdraví nebo hmotnost.
Už se mi ale také stalo, že jsem se napila vody nevalné chuti.

Snové atrakce
Létání je skvělá atrakce. Navozuje pocity svobody a radosti. Někdy se daří báječně, jindy jde létat jen s obtížemi a někdy vůbec. Létání také napovídá, že se jedná o sen.

Lucidní sen z 15.8.2015: Před kýmsi jsem utíkala. Doběhla jsem do metra, a protože poměrně volný prostor nástupiště k tomu vybízel, rozletěla jsem se. Hned jsem si uvědomila, že létání je znakem snu. V tu chvíli mi létání přestalo jít a já klesla k zemi. Sice jsem pořád letěla, ale šoupala jsem koleny o zem. Nenechala jsem se tím rozhodit: „Je to sen, může se tu dít leccos podivného. Klidně si můžu dovolit lítat blbě a šoupat nohy o zem.“ Pokračovala jsem v tomto typu letu až na konec nástupiště…

Létání lze kombinovat s procházením překážkou: průlet zavřeným oknem, stropem nebo podlahou… (Při průletem hmotou pociťuji mravenčení.)
Zatím jsem nezkoušela vyletět výš, než cca 100 metrů nad zem.
Většinou funguje létání jen na základě myšlenky, ale vyzkoušela jsem i létání stylem: „plavání ve vzduchu“, s využitím pohybů rukou a nohou.

Dýchání pod vodou. Podobně zajímavá atrakce jako létání.

Překonání strachu nácvikem v LD
Zatím jsem tuto funkci LD nevyzkoušela. R. Waggoner uvádí příklad: léčba strachu z létání letadlem.

Tělesná rozkoš
Díky svérázné realitě nabízí sen v této oblasti opravdu netradiční zážitky. Partner může být „vybaven“ dvojnásobně. (U téhle části těla to překvapí, přestože na větší počet prstů si člověk už zvykl.) Šaty nejsou překážkou, nemusí se sundávat. Snový partner se může proměňovat. Intenzita prožitků se sen od snu liší. Snový partner nemusí vždy spolupracovat.

Překážky:
Začátečnickou chybou je hledání partnera nebo soukromí. To nejčastěji vede ke ztrátě lucidity a přechodu do běžného snu.
Dalšími překážkami jsou: prožitek vzrušení, strach o fyzické projevy v reálném světě nebo strach z předčasného probuzení. Díky tomu dochází k probuzení nebo k falešnému probuzení.

Psychologická zpětná vazba
Pozorováním toho, jak se chová prostředí LD, jak reaguje, jaké děje vytváří, se můžeme dozvědět zajímavé věci sami o sobě. Povedlo se mi odhalit některé stereotypy v myšlení…
Sny nám poskytují užitečné lekce o našem vědomí i podvědomí.

Boj proti nočním můrám
Potvrdilo se mi, že nepříjemný, stresující sen, je jednou z příležitostí, jak se dostat do lucidity. Mozek zoufale hledá řešení z nepříjemné situace a chápe se i možnosti „snad je to jen sen“. Ve chvíli, kdy se objeví tato myšlenka, se většinou lucidita podaří.
Pokud se nepříjemná emoce objeví v LD, je možné se záměrně probudit (díky vědomí, že to je můj sen a MOHU se probudit) a vzápětí se vrátit do lucidního snu.

Duchovní růst
V LD je možné věnovat se meditacím nebo autosugesci. Zatím jsem v tomto směru příliš úspěšná nebyla.
Zážitek procitnutí ze snové reality do ostrého lucidního vědomí, odpovídá správně provedenému meditačnímu cvičení: „bdělé vědomí v přítomnosti“ podle Eckharta Tolleho nebo Eduarda a Míly Tomášových. Samotné navozování a udržování lucidity, považuji za účinné procvičování bdělosti. „Bdění, toť vše!“

Literatura hovoří o dalších možnostech využití: telepatické spojení, předvídání budoucnosti, kontakt s mrtvými… Těmto tématům aktuálně nedůvěřuji (nic z toho má praxe nepotvrdila).

Technické záležitosti
Snový deník
Snový deník by neměl obsahovat jen datum, název snu a sen samotný s případným vyznačením lucidní fáze a snových nesmyslů, ale i další údaje:
• počet naspaných hodin
• přibližný čas kdy k luciditě došlo
• úvod, ve kterém je zmíněno, jaká technika byla využita při usínání, nebo co je praktikováno přes den
• závěr s komentářem: postřehy k reakcím podvědomí, co zavinilo „probuzení do lucidity“, jakým způsobem lucidita skončila, co se daří, co se nedaří, jaké jsou aktuální cíle, + další postřehy…
Po nějaké době jsou především informace z úvodu a závěru zdrojem důležitých dat.

Datum LD
Sny je možné datovat dnem usínání nebo dnem probuzení. Sama jsem (cca po roce) přešla z data usínání, na datum probuzení. Mám lucidní sny obvykle k ránu.
Setkáme-li se s informací, že má někdo největší pravděpodobnost LD o nedělích, může se jednat o sobotu, podle systému někoho jiného.

Revize a zpracování dat
Snový deník je vhodné pročíst a shrnout ideálně 1x ročně. Je dobré si uvědomit pokrok, který člověk za rok pokusů udělal. Shrnutí základních poznatků je přínosné pro další práci se sny, nehledě na to, že samotné zabývání se tímto tématem podporuje navození nových LD.

Závěrem
Než jsem začala třídit údaje ze svého snového deníku, byla jsem s lucidním sněním ve slepé uličce. Nedařilo se mi snové prostředí ovlivňovat. Zdálo se, že sen mi záměrně vytváří překážky a já o každé ovlivnění snové reality musím zběsile bojovat. S každým dalším lucidním snem, se mi tato teorie více a více potvrzovala.

Při třídění deníku jsem objevila jeden klíčový zápis (z 20.2.2015) s názvem: „Lucidní sen pod kontrolou“. Sen byl od počátku ovlivněn optimistickou náladou, byl detailní, skvěle se dařilo létání, i přeměna tmavé čokolády za nugátovou (experimentování s chutí bylo úžasné). Očekávala jsem, že i dosažení plánovaného cíle půjde bez problémů a opravdu se tak stalo.

Díky tomuto snu a rozhovorům na internetovém fóru, jsem přehodnotila svůj úhel pohledu. „Není to tak, že by mi sen kladl překážky. Sen naopak vytváří přesně to, co očekávám (vědomě či podvědomě), ať už se jedná o pozitivní nebo negativní věci.“

To jsou mé zkušenosti – ale je možné, že se mi to všechno jenom zdálo… :)
Bdění zdar!
Káča

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod mhi » pon 12. pro 2016 22:49:21

Bajecna prace! Ani nevim jak strukturovat odpoved, protoze to je na roztrhani do 50ti individualnich threadu, pokud budeme dale diskutovat. Quotovat nebudu, jen heslovite:

Níže uvedená zjištění pravděpodobně nemají obecnou platnost. Prave ze podobnost je i u mne az zarazejici.

Různá kvalita lucidity Potvrzuji „HD kvalitu”, otázka je, zda je u mne nějaká kauzalita kvalita x intenzita snu pro zapamatování.

Ad „vědomí mlhavější“, to je spíš halucinační vjem, tvořený nevědomím. Já nemám mlhu, ale takové „zašumění“ jako když byl slabý signál analogového terestriálního vysílání, akorát to není šedé, ale spíš do žluta.

Odlišnosti mezi realitou a LD: Není třeba udobřovat si Snováky (jsou to kulisy). To je otázka, zda to nemá nějaký vliv na nevědomí. Mám dost zajímavé a nečekané zkušenosti s rozhovory se Snováky.

Nestabilita snového světa. Navzdory zdánlivé detailnosti a dokonalosti snových obrazů, je vše poměrně nestabilní. Potvrzuji, stabilita se dá navodit třeba pohybem.

Nestabilita snového světa. Potvrzuji ty změny textu (dokonce dynamicky, koukal jsem na nějakou čínštinu na papíře a v tom se mi kusy začaly mazat a místo toho mi něco dopisovalo jiný „text“ (rozsypaný čaj). Na druhou stranu jsem zkoumal nějake konstrukční detaily budov a ty zůstávaly stejné i když jsem se k nim opakovaně vracel. Tady by chtělo udělat lepší analýzu co vše se komu mění a co ne.

Zatím se mi v LD nestalo, že bych sama byla zvíře. Já jsem byl květinou: Najednou mám pocit, že jsem květinou v květináči, která se vlaje ve větru. Jsem při vědomí, že to je jenom sen. Nemohu pohnout spodkem, je v pevně v květináči (realita: byl jsem zachumlán nohami do peřiny). Uvědomuji si, že něco drží i lístky (ruce taky zachumlány, ležim si na nich, jak ex post zjišťuji). Chvíli se zkoumám, mám stonek, zespoda jdou tenké dlouhé zelené lístky, výše mám dva takové drobné, odpovídají rukám.


Paradoxní situace: V nelucidním snu nadšeně vyprávím přátelům o lucidních snech a nabádám je, aby to určitě vyzkoušeli… A jaká byla reakce přátel ?

Snové postavy Chovají se podle toho, jak sama očekávám, že se chovat budou: Opravdu? Nikdy se nestalo, že by postava řekla třeba něco nečekaného??

WILD: Prosím, toto popiš detailněji, přesně jaké pocity máš a pokus se najít ekvivalenty v bdělém životě. Popiš hypnagogické obrazce (přesně, lze k tomu použít google image search), popiš prosím stupeň vizuální kvality na začátku a jak se postupně mění (U DILDu mám od začátku dobrý, WILD se lepší a nebo taky ne...)

Sportka: Jak jsi si ta čísla zapamatovala? Docela problém, ne?

Nácvik střelby z luku Podle mě toto nebude fungovat, protože sny se tvoří zásadně fantazií, která může být odlišná od reality. Asi je možné se „přeučit“ s nějakým (zlo)zvykem či od strachu, ale získat nějakou manuální dovednost .. pochybuju. Na druhou stranu naprosto věřím, že lze sen využít k budování mentálních dovedností, třeba u hráčů šachu.

Převážná většina snových dějů jsou jen útržky zážitků, které člověk přes den (nebo delší období) nashromáždil Ne zcela, ale mam taky takovou zkusenost, dival jsem se vecer na to jak funguje autopilot Tesla motors a potom neslo ve snu delat nic jineho nez jezdit autem nebo litat nad dalnici ;). Ovsem pokracovani dale:

...Ale snažit se přisuzovat každé snové události nějaký význam Podle mě to má u spousty význam a u mě to funguje. Mám přesně opačné zkušenosti, ostatně mailem jsem něco popisoval. Sny mají mnohdy nezřetelné opakující se detaily, které ve finále mají zásadní význam (typicky opakující se "anomálie" prostředí).

Dýchání pod vodou. Podobně zajímavá atrakce jako létání. V čem to je zajímvé ? Už jsem deformován tím, že vím, že to lze, takže to bylo jako kdybych ve vodě nebyl. Viz moje dnesni hratky: viewtopic.php?f=24_p=437#p437

Ad „Povedlo se mi odhalit některé stereotypy v myšlení…“ jaké? Já si navíc myslím, že LD umožní lépe pochopit, jak mozek pracuje, protože většina analýz vychází z pasivního pozorování, kdežto lucidně snící může sen ovlivňovat a zkoušet různé věci. Nevědomí evidentně reaguje a lze tak najít původně nečitelný záměr co sen znamená.

Zajímavé by byly informace o délce LD, frekvenci, kvalitě vs. Doba vs. Metoda navození vs. psychická pohoda před a po (já jsem měl třeba po posl. snu půl dne doslova euforii ... takový vysmátý "Macháček" ze Samotářů).

-------------------------------------------------
Doplnění:

Nestabilita snového světa. osoby: Jde spíše o „pocit“ který mi říká, co je to za osobu, než dokonalá kopie reálné osoby.: To je presne to co zazivam taky, a to dokonce i tak, ze je-li nejaka postava jen symbolicka, nebo ji treba uz nevidim, vim presne o koho se jedna (vedomi o jakou postavu jde nevychazi z nejake percepce, ale jakymsi jinym zpusobem se dostane do vedomi). Potom jsem daleko lepe schopen analyzovat vyznam snu, kdyz pod spoustou symbolu a osob mam konkretni veci/osoby (odpada nutnost lustit vyznam symboliky). U konkretnich zijicich/mrtvych osob ve snu mel snad vzdy sen nejaky dalsi vyznam, ktery sel vysvetlit.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod Káča » úte 13. pro 2016 16:43:00

WILD: Prosím, toto popiš detailněji, přesně jaké pocity máš a pokus se najít ekvivalenty v bdělém životě. Popiš hypnagogické obrazce (přesně, lze k tomu použít google image search), popiš prosím stupeň vizuální kvality na začátku a jak se postupně mění (U DILDu mám od začátku dobrý, WILD se lepší a nebo taky ne...)

O udržení vědomí až do fáze snu (WILD) se snažím navozením hluboké relaxace. Vždy ležím na zádech. Soustředím se na svůj dech a představuji si, že „prodýchávám páteř“ nahoru a dolů (3x). Po tomto zahájení pokračuji autogenním tréningem: od palců na nohách až po hlavu se soustředím na pocit uvolnění v každé části těla; následně teplo a na závěr tíha.

Pak odpočítávám od čísla 5 do čísla 1 (čísla si vizualizuji). Dávám si autosugesci k prohloubení relaxovaného stavu a vizualizuji sestupování po schodech do hlubšího vědomí.

V průběhu tohohle procesu mám postupně pocity navozené sugescí (uvolnění, tíha, teplo), o ničem jiném nevím.

Poté se snažím na nic konkrétního nemyslet (tělo už mám z vnímání jakoby vyřazené). V hlavě je „mlha, mlha, šeď, šeď“. Když se objeví myšlenka, nevšímám si toho a ona zmizí. Po nějaké době si uvědomím, že se v mé hlavě něco samovolně odehrává a je to zřetelnější a zřetelnější. Šedá mlha se může seskupovat a naznačovat tvary. Když se na to zaměřím, zpravidla se děj vyjasňuje. Ale nelze určit ostrá hranice - teď je šedo, teď hypnagogické tvary, teď už je to zřetelné, barevné, konkrétní s dějem. Je to strašně těžko uchopitelné (ten přechod).

To, že se už nejedná o bdění, zjišťuji zkoumáním detailů. Nejčastěji využívám obličeje. Jsou-li vize ostré, že bych je při pouhém „představování si“ nedokázala v téhle kvalitě vyvolat, prohlásím to za LD a začnu řešit naplánované akce.

Tohle byl popis postupu ve své ideální podobě. Málokdy to proběhne takhle vzorově. Někdy dojdu k pocitu tíhy a usnu, někdy se nepochopitelně zaseknu na odpočítávání (ne, že bych neuměla do pěti počítat). :) Někdy mi nejde koncentrace a myšlenky mi ubíhají k řešení témat, která mě zrovna tíží nebo lákají. Někdy přejde poslední fáze „sledování myšlenek“ do snu a až se zpožděním si uvědomím, že už spím. Každý vstup je dost odlišný.

Obecně ale můžu říct, že tahle metoda má úspěch téměř výhradně k ránu. Patrně má vliv také to, že zdar už očekávám + mám silný záměr si sen uvědomit. Večer je mojí prioritou spát.

Paradoxní situace: V nelucidním snu nadšeně vyprávím přátelům o lucidních snech a nabádám je, aby to určitě vyzkoušeli… A jaká byla reakce přátel?

:) Jako v reálu – rozpačitá, nedůvěřivá…

Snové postavy Chovají se podle toho, jak sama očekávám, že se chovat budou: Opravdu? Nikdy se nestalo, že by postava řekla třeba něco nečekaného??

Máš pravdu. Neplatí to úplně vždycky. Už ten rozhovor kvůli Sportce neprobíhal tak, jak bych čekala…
Přehodnocuji – odvolávám tohle tvrzení.

Sportka: Jak jsi si ta čísla zapamatovala? Docela problém, ne?

Ani ne. Jsou to jen dvě skupiny po 3 číslech + motivace k zapamatování veliká.

Dýchání pod vodou. Podobně zajímavá atrakce jako létání. V čem to je zajímavé? Už jsem deformován tím, že vím, že to lze, takže to bylo jako kdybych ve vodě nebyl.

Já byla pod vodou jen jednou, takže jsem to vnímala velmi intenzivně. Ten fakt, že proplouvám naprosto novým prostředím, že je kolem mě podmořské dno, korály, ryby... Vodu jsem nevnímala, ani jsem neřešila dýchání. Ale měla jsem pocit, že jsem někde „v hloubce“, že nade mnou je určitý prostor (voda) a až nad tím prostorem je „běžný svět“.

Bylo to díky LaBergovi a tomu, že zmínil jízdu na žralokovi. Vyzkoušela jsem to a můžu jen doporučit. :)

Povedlo se mi odhalit některé stereotypy v myšlení… Jaké?

Sen dělá naschvály. – To jsem už přehodnotila.
Každej snovej chlap je povolnej… - Když jsem si díky deníku připomněla, že celebrita o mě nestála, a můj idol se odmítal ve snu objevovat, taky jsem to přehodnotila.
Když ve snu nejde sex, vrhnu se na jídlo… – To je k pláči… :roll:

Já jsem měl třeba po posl. snu půl dne doslova euforii ... takový vysmátý "Macháček" ze Samotářů.

Tak to je hodně zajímavé. Narazila jsem na to v té „Lucidní diplomce“. Lidé uvádí, že zažívají euforii nebo alespoň báječné naladění v následujícím dni.
To jsem ještě nikdy nezaznamenala (když nepočítám chvilkové potěšení z toho, že se zdařila lucidita).

TAK JSEM SI TO TROCHU SHRNULA

Otázky, na které je třeba se zaměřit:
1)
Souvisí kvalita/intenzita snu se schopností si sen zapamatovat?
Může to souviset také s „důležitostí“ snu, kterou příběhu podvědomě přikládáme?
2)
Otázka role Snováků: kulisy nebo prostředek pro komunikaci s podvědomím? (Waggoner?)
Jak dalece je možné je využít?
3)
Proměnlivost prostředí/předmětů. Co má vliv na stabilitu? Kvalita snu, očekávání…? Jak je možné, že někdy jsou obrazy poměrně stabilní a jindy se viditelně proměňují?
4)
Proč po některých LD zůstává povznášející pocit?

(A nejsou výše uvedené otázky už někde zodpovězené? Co ten Waggoner? Není to tam? Nebo to je nedůvěryhodný zdroj?)

Do snového deníku je třeba začít evidovat:
Psychický stav před navozením LD; metoda navození LD; kvalita LD; pravděpodobná délka LD;

Vyzkoušet:
Stabilitu snu fixovat pohybem.
Projekce vědomí do něčeho netradičního - „být“ zvířetem, rostlinou, (předmětem?)
Otestovat nácvik mentální dovednosti. (Zbavení se trémy?)
Ještě trochu poškádlit tu SPORTKU… (motivace je polovinou úspěchu) :)

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod mhi » stř 14. pro 2016 13:02:01

Káča píše:Povedlo se mi odhalit některé stereotypy v myšlení… Jaké?
Každej snovej chlap je povolnej… - Když jsem si díky deníku připomněla, že celebrita o mě nestála, a můj idol se odmítal ve snu objevovat, taky jsem to přehodnotila.


Jak to ctu, tak mi vrta hlavou ten idol, je to otazka, kterou by bylo dobre zodpovedet. Jestli jde o idol ve smyslu "Takova bych chtela byt az budu velka" (tzn. podle Freuda by se usalasil v super-egu), tak dle me hypotezy se mu "do snu nebude moc chtit" ;-).

Káča píše:Já jsem měl třeba po posl. snu půl dne doslova euforii ... takový vysmátý "Macháček" ze Samotářů.
Tak to je hodně zajímavé. Narazila jsem na to v té „Lucidní diplomce“. Lidé uvádí, že zažívají euforii nebo alespoň báječné naladění v následujícím dni.
To jsem ještě nikdy nezaznamenala (když nepočítám chvilkové potěšení z toho, že se zdařila lucidita).


Ja taky ne, hodne me to prekvapilo. Vlastne jsem v tom snu nic zvlastniho nedelal, jen intenzivne experimentoval.

Káča píše:Otázka role Snováků: kulisy nebo prostředek pro komunikaci s podvědomím? (Waggoner?)


Je to jedna z mala moznosti jak ovlivnovat vedome sen (jinak nez "zamerem"). Ale hlavne je to desifrovane, nejsou to zadne symboly.

Káča píše:Projekce vědomí do něčeho netradičního - „být“ zvířetem, rostlinou, (předmětem?)


Ta (de)personalizace do kvetiny se mi nestala v uplne tradicnim LD, rekl bych, ze to bude dost komplikovane navodit vedome. Rozhodne jsem to neridil, proste jsem byl kvetinou a "uzival si to". Byly k tomu jeste nejake dalsi atypicke snove projevy, taktez velmi silny zazitek.
Naposledy upravil(a) mhi dne stř 14. pro 2016 22:11:31, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod Refly » stř 14. pro 2016 22:03:27

Předně díky Káčo za super rozbor. ;)

Své poznámky jsem napsal do svého tématu, přeci jen se spíše týkají více mě (mého neúspěchu), než tohoto tématu. Viz viewtopic.php?p=442#p442 :)


Zde snad jen jedna otázka k tématu:

Káča píše:Sluchové zážitky u mě také nejsou běžné. Pominu-li rozhovory se snovými postavami, vybavují se mi jen 2 sny, obsahující hudbu.


A co zvuky prostředí? Jako třeba zvuk chůze/kroků nebo třeba šplouchnutí vody, když do ní skočíš?

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod mhi » stř 14. pro 2016 23:18:19

Refly píše:
Káča píše:Sluchové zážitky u mě také nejsou běžné. Pominu-li rozhovory se snovými postavami, vybavují se mi jen 2 sny, obsahující hudbu.

A co zvuky prostředí? Jako třeba zvuk chůze/kroků nebo třeba šplouchnutí vody, když do ní skočíš?


Zvuky taky nemam, vlastne si neuvedomuji vubec zadny sen s nimi (mimo konverzace). Treba jizda na motorce je bez zvuku motoru. Auto to same. Ale jsou lide, kteri to maji jinak:

Paul McCartney http://www.gigwise.com/news/47473/paul- ... in-a-dream
Richard Wagner http://www.dreaminterpretation-dictiona ... ams-7.html

V LD mam potvrzeny silny dotykovy vjem (nejen na rukou), treba steknuvsi kapalina na mne mela naprosto realisticky efekt.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod Káča » ned 18. pro 2016 11:29:21

Refly píše:A co zvuky prostředí? Jako třeba zvuk chůze/kroků nebo třeba šplouchnutí vody, když do ní skočíš?

Zvuky ve snu moc neřeším. Asi je pro mě priorita vizuální vjem.
Vzpomínám si jen na jeden případ, kdy jsem slyšela nějaké funění, a protože jsem začala zkoumat, jestli je to v rámci snu, nebo ke mě doléhají ruchy "zvenčí" - vedlo to k probuzení.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 45
Registrován: pát 16. říj 2015 21:21:22
Počet lucidních snů: 1512
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod ATA » ned 25. pro 2016 16:45:46

Tak se taky přidám nedávno sem svuj 1500 LD takže pár zkušeností se najde :)

Kvalita lucidity je ruzná od stavu kde mysl sotva funguje a přes něco jako stav opilosti a normál až po super
*docela platí že čím hlubší spánek tím menší lucidita a vetší kvalita snu. Npříklad u WILD večer bude snadnejší udržet luciditu ale problem vytvořit stabilni prostředi podbně u SOREM (rem hned po usnutí) nebo třeba čím vic k ránu tem vetší šance na lucididtu ale vetší problémy z udržením stability.
Je to ale jen takova pomucka nepltí to vždy a muselo by se rozebrat na jednotlivé pričiny proč to tak jde což bz bylo na par desitek stránek.
* čím vetší bdělost přes den tim vetší šance na LD a lucidita v něm ( cvičit bdělost, všímavost (koncentrace+zájem) ,a snižovat stres )

Ve snu sice neni nutné se chovat jako v realitě ale i sen/LD má svá pravydla sny často mají omezení ty se daj zrušit ale ne vždy to jde snadno a je vhodné. Takovm omezenim muže být třeba blokace určite činnosti , schopnosti a to but tim že je zakázaná nebo překaladač pro tenhle sen ji nepodporuje
---
Nestabilita snu je závislá na vice faktorech jako třeba hladina neurotransmiteru v mozku ketré části jsou aktivní .. Asi nejduležitejší prvek je ale to že genrovaní snu funguje opačne než bežné vnímání . Při generovaní prostředi ve snu se používá konceptulaní sít . Jde to koncept --) vjem stabilita se dá zvýšit tím že bude požadavek tvořit a ukládat kocepty nižší urovně.

Text často dobrej TR ale mel sem i pár LD kde sem mohl číst knižku obracet stránky a text byl stejnej. Vetšinou platí že pokud se stabilita po "podvědomi" vzloženě nechce tak da jen tolik stability kolik je potřeba a setři zdroje.

Ruce - fenomen táni rukou sem nikdy nezaznamenala považuju spíš za sugesci . Ruce vypdaj v LD trocha jinak ale na uvědomeni to nestačí.
Ruce jsou jedním z nejlepších nastrojů na stabilizaci snu.

Transformci ve zvýře sem zkoušel hlavně orla a pak nejakou pumu ne vždy to šlo.
Asi nejzajímavejší transformce byla stát se řekou.

Změna parspektivy nebo třeba přesouváni vědomi mezi lidma vnímat vice těl zaráz . Ruzné perspektivy jako u PC her ..

Sen vetšinou nespolupracuje z určitého důvodu ono sen před tim než z nej je LD ma svuj učel a pokud LD proti tomuto učelu nebo dělá věci co jsou zakázane tak se bude bránit. Da se z toho udělat čiste LD a zbavit se vetšiny omeznení ale vetšinou lepši to dělat pozvolně jinak se sen muže zhroutit.
Další možnost je použit technik komunikace ze "snem" a zjistit o tech naschválech víc.

Snové postavy nejsou vždy jen kulisa :) pokud pomineme přímo esotericke věci tak postavy docela často reprezentují části osobnosti a další věci z psychiky nešetrné zacházeni muže sem tam něco rozhodit . Rozhodnutí ve snech mohou mít dusledky na rozhodovaní v realitě ve vetšině připadu je to na urovni porádně se vžit do video hry ale u nekterých snu které maji neco rešit mužou být nasledky vetší.

Snove postavy mohou být i značně automní a existovat "nezávisle" na nás (stále v rámci podvědomí a není na to potřeba žádná esoterika)


Stres ve snu docela často nakopne luciditu zvýši se sekrece cortizolu a ten nakopne víc bdělost.

TR použivam kombinovanej ktrej testuje několik aspektu zaráz neznaam ani jeden test co by nemohl selhat

Kousky budounosti sem jeden čas v LD viděl docela často dělat to ale cílene je uplne jinej level a je s tim celá řada problémů.

Snáře a podbně jsou pomerne nanic pokud je tda nepoužívaš rokya cílne pak se prekladač snu přispusobýa bude použivat syboli ze snáře.
Bežnej výklad sice nejaké info dá ale jak s psala je to mix všeho.Exisuje na to víc řešení a to mužeš se ptát přímo ve snu nebo si rozbrazit kostru snu .Konceptulní kostra snu se da videt přimo třeba v tranzu přimo v LD je vhonejší neco jako zvýzaznění prvků začnou svítit nebo třeba u nich budou ikonky... .

Nácvyk činnosti jde to ale normální LD na to není zrovna vhodnej musí mit pevně danej překladač kterej urči pravidla .

Mužeš si V LD pustit hudbu na přáni když je tam moc ticho nebo přímo doprovodnou hudmu jako u filmu :)

Z překonánim srachu a rešenim ruznejch psychickej a zdravotnich problemu tam mam zkušnosti dost ale neni to uplne standartní LD

Meditace - využit prostredí kolem a jeho změny nesedet a nezavirat oči

-----------------------------
zajimave schopnosti v LD

měnění behu času až už pro sebe nebo okolý , zastavení fontány ...

více těl moje max je 7 ale msuel sem trochu rpepinat zaráz sem zvládal max 3. Dobre na pruzkum snu každe telo jedim smerema pak rpepnout na to co najde neco zajímavého :)

Transformce do zvířat a živlu mam v planu zkusit se stát snem ale jeste sem si na to v LD nevzpoměl
Ld tenhle rok : 7

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Praktické poznatky a zkušenosti

  • >

Příspěvekod Daiv » pát 06. led 2017 18:20:45

Snad uz to vlakno ted trefim dobre a nepresunete me :) Chci jen reagovat na ty zvuky, slysim perfektne v kazdem snu, co me ale strasne bavi a zajima je komponovat hudbu v LD. V realu hraju na kytaru a obcas neco skladam, takze zakladni prupravu mam, ale to, co mi umoznuje lucidita, to je nepopsatelny. Vzdy to delam stejne, vykonstruuju si obrovsky nahravaci studio s paradnim osvetlenim kvuli atmosfere, posadim se do pohodlnyho kresla a zacnu s prvni linkou na piano. Dokonaly zvuk prichazi ze vsech stran, je nadherny, staci jen pomyslet na jednoduchou figuru a mozek zbytek dosperkuje sam. Jen tato piano linka je za par minut tak komplikovana, ze to az neni mozny a tim nekoncim. Pri stale znejicim pianu zacnu tvorit druhou linku, treti, ctvrtou, kytara, basa, bubny. Kazdy novy sen jdu dal a dal, minule jsem pridal divci vokaly, perfektni. Az je skladba hotova, vzdy si rikam, ze si postupy musim zapamatovat, moc se mi to libi, ale do realu si po probuzeni prenesu jen jednoduche zaklady, jinak to bohuzel neumim. Neznam dobre notovy zapis. Podobna vec, co se tyce umeni, je kresleni. Pracuju jako grafik a kreslim, ale kdybyste videli, co vytvarim v LD :D Kresleni jde uzasne rychle a technicky dokonale. Pri kazde tvorbe si rikam, ze to nejak musi jit prenest do realu, ale jakmile se probudim, vemu tuzku a zacnu, obrovske zklamani :) Ale urcite nejakou tvorbu zkuste, stoji to za to.


Zpět na „Obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů