Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Imitace prasvětla

Meditace, techniky pracující s dechem, snová jóga a další spiritualita.
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod mhi » ned 16. črc 2017 11:17:58

Premyslel jsem, zda dnesni dnocni zazitek dat do lucidnich snu, nebo nekam sem do ASC. Protoze k jeho navozeni vedla spis meditacni technika a technicky to vlastne nebyl vubec klasicky sen, davam to do meditaci.

15.7.2016 “Imitace prasvětla“

V noci se probudím, jdu myslím na WC, ulehám zpět. Usínám, ale budí mě převalující se a chrápající/chrochtající žena. Jak potom nemůžu usnout, snažím se o prázdné vědomí, odháním automatické myšlenky. Daří se docela dlouho, ale spánek nepřichází. Najednou se mi začnou objevovat obrazce, připomíná to „interferenční“ kruhové vlnění (kruhy se vzájemně ruší, posilují, apod.). Docela by to odpovídalo jevům z nefunkčního visual cortexu (Oliver Sacks). Najednou se místo kruhů začnou objevovat písmenka, která rotují. Jsem schopen postřehnout jednotlivá písmena, mají správný tvar, ale jsou-li tam smysluplné věty nelze přečíst. Vjem se postupně zesvětluje a zpřesňuje, před očima se mi míhají moc hezké obrazce, vše v motivu soustředných kružnic (už bez interference), různě se poposunují. Jsem si zcela vědom toho, že jsem v posteli, dokonce umím vnímat i svůj dech (na rozdíl od OBE), doslova si to užívám. Po chvíli se scéna zlatavě prosvětlí, obrazce zcela zmizí, zůstává jen docela intenzivní zlatá barva-světlo. Mám dojem, že mne to světlo zcela pohltilo, resp. vstoupil jsem do něj. Najednou mě polije velmi příjemný pocit „přijetí“, „blaženosti“ (ale je to jiné než ego dissolution, ego evidentně stále existuje, velmi snadno mohu o tom co se mi děje přemýšlet a pamatuji si minulé události, jsem orientován místem i časem). Napadne mě , že to odpovídá buddhistickému „prasvětlu“, akorát na rozdíl od NDE zážitků není v maximální intenzitě. Chvíli si to užívám, světlo zmizí, já uvažuji, zda mám vstát a zapsat si to, nakonec asi dostává přednost spánek.

Zajimavy clanek k tematice: http://aboutmeditation.com/do-see-colors-when-meditate/
Waggoner a modre svetlo: https://www.youtube.com/watch?v=gf0g1YZ ... e_t=32m26s
Wikipedia: https://en.wikipedia.org/wiki/Luminosity_(Vajrayana)
Troska vedy: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3879457/

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod Coatl » úte 18. črc 2017 0:49:39

Trošku mi to připomíná efekty jednoho rozšířeného, ale nelegálního kuřiva (o němž je zde přísně zakázáno nelegálně diskutovat, protože drogy jsou špatné) (a jehož jsem, když už na to dojde, nelegálním uživatelem velmi zřídkavým).

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod mhi » ned 30. črc 2017 21:07:29

Nemohu posoudit, protoze nic nekourim, ale par lidi uz jsem se ptal a zadny jimi popisovany zazitek se ani neblizil tomu co pisu ja ...? Snad jen Susan Blackmore popisovala OBE zazitek po "ovlivneni". Tak jak to tedy je? Kdyztak soukromne.

Moznym vysvetlenim jevu je postupne "usinani" (inhibici) casti mozku, kdy vedomi je udrzeno az do okamziku, kdy prestavaji fungovat jine dulezite fce (napr. zminovany visual cortex). Co nechapu je to, ze prozitek rozhodne nebyl "ospaly" nebo jinak negativne deformovany, vedomi jsem mel podle meho nazoru na velmi dobre urovni a premysleni nendelalo vubec zadny problem, naopak bylo velmi rychle.

Uživatelský avatar
zazivot
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 13. črc 2017 11:12:46
Počet lucidních snů: 9999
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod zazivot » pon 31. črc 2017 11:20:07

mhi: Pravděpodobně se jedná o pulzace některé z tvých energetických center, domnívám se, že u tebe se jedná o třetí oko, které vysílá a přijímá a to ve formě spirál, ale z našeho pohledu to vypadá jako kruhy, lze vidět různé barvy, mě se většinou vyskytuje fialová, bílá a zřídka zlatavá a duhová. Tvé vědomí může být zcela bdělé téže to mívám a to i při plném vědomí, kdy i přemýšlení bylo příšerně rychlé, že jsem to nestíhala běžným vědomím chytat.
Vypadá to, že tvé světelné tělo se probouzí, proto ty stavy ;-)
Naposledy upravil(a) zazivot dne pon 31. črc 2017 22:04:35, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod Daiv » pon 31. črc 2017 14:17:16

zazivot: ahoj, jak často lucidně sníš? Dokažeš mít LD na přání?

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod mhi » sob 05. srp 2017 12:09:32

Zeptal jsem se Roberta Waggonera na tuto vec, zde je odpoved:

Thanks for sharing your experience of ‘golden light’ through hypnagogia. As you point out, it was unexpected, did not involve ego dissolution, but became more intense as you allowed it to happen (and had a feeling of bliss).

So, it sounds like to me that you may have stumbled into an introductory experience to what may occur in Yoga Nidra (because something similar happened to me, while doing a Yoga Nidra exercise – though mine also had waves of energy in a golden light environment).

You may want to read up on Yoga Nidra, or try some of their practices.


https://en.wikipedia.org/wiki/Yoga_nidra

The capacity to remain consciously aware while producing delta waves and experiencing deep sleep is one of the indications of the third state (prajna) out of the total of four states of consciousness described in the Mandukya Upanishad This is the ultimate state of yoga nidra in which there are no dreams, but only the deep sleep state with retained consciousness/awareness. The result is a single, semi-enlightened state of consciousness and a perfectly integrated and relaxed personality

sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod sheepeck » sob 19. led 2019 14:07:10

Možná, že jsi ohledně joga nidry narazil i na tohle?

https://www.akshiyogashala.org/blog/sci ... abilities/

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod mhi » ned 20. led 2019 11:29:38

Na toto jsem nenarazil, diky za tip. Zaujaly mne tam 3 veci:

- to jak umi pracovat se svym telem (tep, teplota, ...)

- to, ze si vizualizoval modre nebe. Ja jsem zazil i modry svetelny zazitek (tento byl zlaty), u toho modreho jsem ale nebyl schopen udrzet stav a rozpadl se mi, nicmene byla to nadherna modr (bez pocitu lasky/prijeti/atd.), ovsem prislo to *samo*. Nemusel jsem nic vizualizovat, bez toho abych vedome neco delal (krome relaxace) to cele prislo aniz bych vedel jak. U vetsiny zmenenych stavu vedomi netusim jak to delam, resp. pro ten postup neni zadna bdela popsatelna zkusenost (abych rekl "soustredim se na to a to, visualisuji to a to" - je to uplne jine).

- mel jsem jeste jeden ne uplne podobny prozitek, kdy jsem se prorelaxoval do stavu, ve kterem nebyl zadny visualni vjem, ale mel jsem pocit velmi hlubokeho klidu a "prazdnoty" (ve smyslu jako ze nic neni). Pritom jsem vnimal velmi ostre co se deje okolo mne, ale bylo to "tam venku". Neumim pro to najit slova, snad jen "hluboky klid a mir", ale je to velmi nepresne. Mel jsem pocit, ze hluboce spim, ale pritom jsem nespal.

sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod sheepeck » pon 21. led 2019 0:29:12

Jo - ta schopnost ovládat tělo je opravdu zajímavá. Mind over matter, jak se říká. :-)

To máš pěkné zážitky.
Světelné jsem nikdy neměl.
Hodně si ale vzpomínám na jeden, který odpovídá popisu Franka Keppleho - 3D blackness. Taky jsem se v tom ocitl bez jakéhokoli přičinění, asi po dvou hodinách spánku jsem se ocitl v prostorovém prázdnu, bez pocitu těla, jenom vědomí. Prázdno, ale bez jakéhokoli pocitu strachu nebo tak nějak, prostě veliký klid. Přál jsem si to mockrát nějak zopakovat, ale ani nemám tuchu, jak na to.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Imitace prasvětla

  • >

Příspěvekod mhi » pon 21. led 2019 2:04:06

3D blackness znam velmi dobre. Rozdelil bych to na 2 prozitky:

- 3D blackness, Tina to nazyva myslim "cerny void', prostor mezi sny, pri nejake myslence je pravdepodobnost vzniku vizualniho vjemu. Nejsou u toho zadne emoce, ale clovek "nejak vnima cerny 3D prostor". Zni to divne, protoze v naproste cernote nelze nic videt - namet k prozkoumani. Prechod do tohoto stavu je u mne pomerne ostry (umim urcit okamzik mezi jeste ne - uz ano :) ). Obvykle s prechodem mohu udelat "mentalni salto". Uvedomovani sebe sama je zachovano, vetsina mentalnich funkci se zda byti dostupna. Mentalni model tela rozbit a neumim si uvedomit jak lezim.

- vyse uvedene, ale sen se netvori vubec, je u toho pocit hlubokeho klidu. Casto nasleduje jako jedna z variant po svetelnem zazitku, resp. DMT-like vizualizacich (abstraktni barevne nebo cernobile, pripadne symboly-to jsem u DMT videi ale nevidel). Uvedomovani sebe sama je obvykle zachovano, ale ruzne mentalni funkce chybi (napr. nektera z pameti, atd.; mysl se chova tak, ze je "obtizne" vykonavat nejake operace; treba vzpomenout si na nejakou vec da namahu jako v bdelem zivote pronasobit 2 vetsi cisla a vede to k opusteni tohoto stavu). Mentalni model tela rozbit jako v predchozim pripade.

No a pak je urcite jeste jeden stav, kdy mizi uvedomovani si uplne vseho, vc. sebe sama, clovek nema dostupnou kratkodobou ani dlouhodobou pamet, mizi cely okolni svet, atd., ale to je uz uplne jina kategorie, minimalne z duvodu, ze "clovek je potom uz jiny nez byl driv".


Zpět na „Meditace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů