Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

Astrální cestování, out-of-body experiences (OBE).
Uživatelský avatar
noriko.aimi
Příspěvky: 4
Registrován: sob 11. čer 2016 20:42:53
Počet lucidních snů: 2
Kontaktovat uživatele:

Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod noriko.aimi » sob 11. čer 2016 21:37:00

Přeji hezký den,

jsem tady nová, tak popíšu své stavy, které mívám od mala:
Spím.. Najednou si uvědomuji, že spím a začne mi nepříjemně hučet v hlavě a cítím vibrace nebo nevím, jak ten zvuk popsat. Je to velmi nepříjemné a čím déle ho nechávám, tím více zesiluje a je to čím dál víc nepříjemné. Vždy dostanu strach, protože to je pro mě něco neznámého. Snažím se co nejrychleji probudit, ale není to jednoduché. Snažím se jakoby mrkat a v duchu si pro sebe opakuji: ,,Vzbuď se. Okamžitě se vzbuď. Otevři oči, otevři oči." Pomáhá mi to. Jakmile se mi podaří probudit, musím okamžitě změnit pozici nebo se do toho stavu hned vrátím a často se mi to stane, protože je těžké se třeba otočit na druhou stranu :D Myslíte, že to jsou příznaky AC nebo obyčejná spánková paralýza?

Druhá věc: Poslední dobou se snažím o LD. Lucidní sen jsem měla jednou kdysi dávno, kdy jsem si ve snu uvědomila, že sním a tak jsem se rozhodla zkopat do kuličky toho padoucha, který v tom snu byl a kterého jsem se bála. Bylo to super, měla jsem nad ním moc a měla jsem sílu. :D
Pár dní zpět jsem měla sen, kde jsem vešla do neznámé místnosti, kde byla postel a spala jsem na ní já (neviděla jsem se, ale věděla jsem, že tam spím já). Uvědomila jsem si, že to je blbost a řekla jsem si: vždyť já sním, tohle je sen. V tu chvíli jsem se ale vznesla do vzduchu a vrátila se do těla, které spalo na oné posteli. Najednou se u mě projevilo známé nepříjemné hučení v uších a brnění a snažila jsem se probudit, abych se toho zbavila. Nicméně to tentokrát šlo fakt ztuha a musela jsem se hodně snažit, abych se probrala. A samozřejmě jsem se do toho vrátila znovu, takže repete :D Pak se mi podařilo změnit na posteli pozici a měla jsem klid.

Takže? :D Vaše názory? :D

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod Refly » ned 12. čer 2016 0:00:32

Nevím kolik toho víš o metodách a technikách pro navození LD, takže nevím jak hodně to mám rozepisovat. :)

Existují 2 hlavní techniky jak se dostat k LD - DILD a WILD (viz zkratky). DILD znamená ve zkratce to, že normálně spíš a ve snu si uvědomíš, že sníš. A WILD znamená, že jsi normálně vzhůru a během usínání neztratíš pozornost, tělo usne a ty vstoupíš přímo do LD.

Podle mě se jedná o klasický příklad efektů WILD metody do které se asi neúmyslně dostáváš. WILD může mít spoustu vedlejších efektů - halucinace (zrakové i sluchové), spánková paralýza, pocit těžkosti na hrudi, brnění, hučení v hlavě apod. Je to úplně normální a neškodné. Děje se to každou noc, když usínáš, akorát o tom nevíš, protože bdělé vědomí už spí.

Nebraň se tomu, nesnaž se probudit, naopak to využij a použij to k navození LD. ;) Mě se zatím povedl úspěšný RC jen 2x a vždy sen prakticky okamžitě skončil, já se po pár vteřinách pomalu probudil a pokaždé se mi také stalo, že mi chvíli (během probouzení) hučelo v hlavě.


Shodou okolností jsem o tom zrovna dnes četl článek, úryvek:
Sound Technique

This method is for people, who can hear the "tinnitus". The idea is pretty much the same as the other WILD methods, which is to remain conscious while entering the dream state. In order to use this method, you must sleep in a perfectly quiet place. You need to hear the inner buzzing sound inside your ears. Lay your body down and relax as much as possible while trying to hear the sound. If you are too tired, you will fall asleep too fast and it will be difficult to remain conscious - it this case you should combine it with WBTB. By time you realize that the buzzing sound will increase in intensity. This might frighten newcomers, but be assured - nothing bad is going to happen. No, you will not be deaf when you wake up, it’s perfectly safe! *It is just an effect caused by your brain is trying to change mode, from listening to the ambient sound, to listening to the sound of dreamland, which is not real sound but just electrical charge inputed to the part of the brain to create a sensation of hearing. By that time, you will enter the hypnagogic state. All you need to do is concentrate, do not be afraid or think of anything, just be still, and in time your dream body will float, separating from your physical body, and there you go, you arrive in the dreamworld.

Zdroj: https://en.wikibooks.org/wiki/Lucid_Dre ... _Technique

Uživatelský avatar
noriko.aimi
Příspěvky: 4
Registrován: sob 11. čer 2016 20:42:53
Počet lucidních snů: 2
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod noriko.aimi » ned 12. čer 2016 14:08:56

Děkuju...
vždy jsem z toho pos*aná strachy a bojím se, že se mi něco stane, protože ten pocit a zvuky mi prostě navozují starch :D zvláštní, že se toho stále bojím, i když to mívám už od dětství :D
Ale děkuji... dám na tvou radu a přístě to nechám být, nebudu se pokoušet probudit, naopak si zkusím navodit LD :)

Refly píše:
...and in time your dream body will float, separating from your physical body, and there you go, you arrive in the dreamworld.


Není tohle snad AC? Nebo to je jedna z technik, jak se dostat do LD? :D

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod Refly » ned 12. čer 2016 17:01:59

Jo jo... Zkus si něco najít na internetu o metodě WILD - my tu zatím o ní žádný článek nemáme, protože je dost komplikovaná a rozhodně není určená pro začátečníky. Sice když ji děláš dobře, tak máš prakticky zaručený LD, ale zase se vystavuješ těmto nepříjemným a mnohdy děsivým (byť zcela neškodným) zážitkům.

Co se týká tvého dotazu o AC, na to já asi nebudu ten pravý. Já nejsem zastánce AC, Out-of-body zážitků a podobných věcí. Věřím, že vše se odehrává pouze uvnitř tvé hlavy (mozku) a že je to vše jen sen. Tedy to beru pouze jako techniku, jak se dostat do LD. ;)

Uživatelský avatar
psychonaut
Příspěvky: 19
Registrován: pon 23. lis 2015 21:48:27
Počet lucidních snů: 5
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod psychonaut » ned 03. črc 2016 20:13:20

Čavko noriko.aimi,
podľa mňa sú to všetko čo si tu písala príznaky mimotelových zážitkov.
Nevieš si predstaviť čo by som ja za to dal, aby som mal rovnaké zážitky ako máš ty :) Človek má z toho veľké výhody. Ja by som na tvojom mieste rozvíjal schopnosti AC.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod Coatl » čtv 25. kvě 2017 1:07:01

Souhlasím s psychonautem, tohle vypadá na seriózní Astrální Projekci. Snažíš se o LS, a přitom dostáváš jasný projevy AP... To je jako pokoušet se skákat a odmítat možnost lítat :P

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod mhi » čtv 25. kvě 2017 11:10:26

Materialisticky k prvnimu postu mohu pouze rici, ze dle meho laickeho nazoru huceni v usich, pocit vibraci apod. je pouze odpojovani (znefunkcnovani) nekterych casti mozku. Popisuje to ve svych knihach Oliver Sacks (neurolog), neco podobneho popisuje u NDE i Susane Blackmore (lidem u NDE obcas taky "huci").

Ja mam v meditacich i LD metodou WILD casto vyznamny pocit "prechodu do jineho sveta". Vedecke vysvetleni pro to je odpojeni rovnovazneho ustroji (ktere je nutne pro sen, aby se clovek mohl hybat a halucinacni vjem byl realisticky). Projevuje se to tak, ze bud' citim jako kdybych se nadnesl a plaval na magnetickem polstari nad svym telem, nebo mohu v hlave (mentalne) udelat salto, mam u toho ten kineticky pocit jako kdybych jej (asi) delal v realu. (Dalsi "vedecke" vysvetleni, je, ze se rozbije "self-body-model" a to rovnovazne ustroji spolu s hmatovym vjemem je jako prvni na rade, po chvili si clovek nebude schopen uvedomit ani v jake poloze je. )

Docela by mne zajimalo, co cloveka vede k vire v astralni projekci. I moje zazitky jsou velmi realisticke, treba letani, ale tomu, ze neco opousti moje telo neverim. Je tam neco vic, nez sila (intenzita) toho zazitku?

Povedlo se treba precist nekde na strese nejake cislo ci se nekam podivat a to potom overit v ortofotmape ?

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod Coatl » čtv 25. kvě 2017 18:00:09

mhi píše:Ja mam v meditacich i LD metodou WILD casto vyznamny pocit "prechodu do jineho sveta". Vedecke vysvetleni pro to je odpojeni rovnovazneho ustroji ...

Já se vůbec nedivím, že pro to existuje nějaký exaktnější vědecký vysvětlení. Kdyby nebylo, musel by ho někdo vymyslet :)
Dokonce je možný, že to vysvětlení dobře odpovídá zkušenosti. (Což ovšem v mnoha případech vědeckých vysvětlení zdaleka není pravda.)
Ale z toho nevyplývá - jak snad budeš souhlasit - že žádný jiný vysvětlení neexistuje. Svoje oprávnění může mít náhled ze strany neurologie, ale vedle něj i více mystickej náhled, kterej si neklade za cíl všemu úplně porozumět - protože předpokládá existenci entit, kterým porozumět nelze. Proto taky těžko může být takový náhled součástí dnešního pojetí vědy. A přesto může poskytovat vysvětlení.

mhi píše:Docela by mne zajimalo, co cloveka vede k vire v astralni projekci. I moje zazitky jsou velmi realisticke, treba letani, ale tomu, ze neco opousti moje telo neverim. Je tam neco vic, nez sila (intenzita) toho zazitku?

Mimotělní zážitek se dá vysvětlit dvěma způsoby, nezávisle na tom, jestli jsi materialista, nebo ne: (a) buď si tvoje mysl tvoří nový světy, nebo (b) vstupuje do nesčetných světů, který už existujou. Já bych řek, že je to v zásadě jedno a totéž, protože to nelze empiricky odlišit. (Trošku to připomíná interpretace kvantový mechaniky, a není to úplně náhodou.) Neříkám, že při astrálním cestování se mysl ocitá v reálným světě. Ale mám podezření, že se ocitá ve světech, který jsou k bdělý realitě mnohem blíž než světy lucidních snů. Takže rozdíl mezi astrálním cestováním a lucidním sněním je podle mě plynulej.

mhi píše:Povedlo se treba precist nekde na strese nejake cislo ci se nekam podivat a to potom overit v ortofotmape ?

Některé moje zkušenosti zarážejícího souladu mezi snem a budoucností (a má je spousta lidí) mě vedou k víře, že sny nějakým nezávislým způsobem odrážejí možnou alternativní realitu. Myslím, že při astrální projekci (kterou jsem ovšem eště nezažil) se tomu dá přiblížit mnohem víc. Ono taky není vždycky nejdůležitější vidět ve snu to, co lze vidět za bdělého stavu. Kolikrát je užitečnější vidět něco, co za bdělého stavu vidět nelze.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod mhi » čtv 25. kvě 2017 18:43:59

Po precteni ruzne literatury povazuji astralni cestovani nebo obecneji out-of-body-experience (jejiz definici je, ze mysl/duse/self se odpouta od tela) za neco zcela odlisneho od fantazie, bez plynuleho prechodu ze snove formy (existuje-li takova vec jako AC/OoBE).

Znam cloveka, ktery mi osobne popsal astralni cestovani, a popsal to jako zazitek uplne jineho typu nez je snova fantazie, "ze to clovek pozna", na vic nemel slovnik (coz je docela obvykle pro tyto zazitky).

Susan Blackmore to taky popisuje, dokonce jeji zazitek koncil tim, ze se nemohla vratit do sveho tela, tak se zacala (myslim) rozpinat a skoncilo to "sjednoceni s vesmirem" (opak toho je zrejme self dissolution, ktery jsem zazil zase ja). Ona je ale takovy skeptik, ze to zduvodnila jinak nez ze se duse oddeluje z tela.

Ja jsem nikdy zazitek OOBE nemel, pokud to tedy neni to co popisuju vyse, pouha fantazie s pouzitim pametovych stop.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Příznaky AC nebo jen spánková paralýza?

  • >

Příspěvekod Coatl » čtv 25. kvě 2017 19:44:33

mhi píše:Po precteni ruzne literatury povazuji astralni cestovani nebo obecneji out-of-body-experience (jejiz definici je, ze mysl/duse/self se odpouta od tela) za neco zcela odlisneho od fantazie, bez plynuleho prechodu ze snove formy (existuje-li takova vec jako AC/OoBE).

Takže co vlastně chceš říct? Že AC neexistuje, ale pokud existuje, tak je to něco úplně odlišnýho od lucidního snění? Nejsem si jist, jestli to dává smysl.
Ta terminologie i celkový pojetí je hodně roztříštěný. Většinou se OBE (OoBE) bere jako zastřešující pojem pro jevy jako lucidní snění, astrální cestování a další, méně obvyklý "disociační" fenomény. Někdy se AC vysloveně ztotožňuje s LS, nebo se to bere jako sen získaný technikou WILD. Tady těžko může být nějaká autorita, která určí, jak to je, a mnozí lidi, kteří tvrdí, že astrálně cestujou, nevidí mezi oběma věcma zásadní rozdíl. Někteří, kteří tam vidí rozdíl, uvádějí, že je možný přejít od LS k AC.
Takže v tom složitém světě myšlenkových obrazů nám zbývají akorát individuální teorie, které lze testovat hlavně individuální praxí...


Zpět na „Mimotělní zážitky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů