Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Oddělení se od těla

Astrální cestování, out-of-body experiences (OBE).
Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Refly » ned 16. črc 2017 12:29:59

Takže, na doporučení uživatele Coatl jsem začal číst knížku Cesty mimo tělo (Michael Raduga).

Zatím jsem teprve na začátku, ale nejsou mi jasné tyto věci:

1a) Jím popisovaná technika je založená spíš na OBE a oddělení se od těla (str. 9 - 16).
O oddělení se pokuste jednoduše tak, že se zkusíte postavit, odkulit nebo vznést. O to se pokuste svým pociťovaným (jemným) tělem, aniž byste použili svaly fyzického těla. Pamatujte si, že to bude cítit jako skutečné tělesné pohyby. Až ten okamžik nastane, tak moc nepřemýšlejte, jak to vlastně provést. Prostě to udělejte. Během těch prvních okamžiků po probuzení se tvrdohlavě snažte o oddělení jak jen budete moci a na nic nehleďte. Pravděpodobně budete intuitivně vědět, jak na to. Nejdůležitější je moc o tom nepřemýšlet a neztratit výhodu oněch několika prvních vteřin po probuzení.


Já prostě nevím, jak to udělat (to oddělení), s tímto typem cvičení nemam vůbec žádné zkušenosti.

1b)
Na 3 až 5 vteřin se snažte pohybovat pažemi nebo nohami svého snového těla. Za žádných okolností nepoužívejte svaly svého fyzického těla. Rovněž tyto pohyby si nesmíte jen představovat.


Nevím jak toto cvičit. Tak buď si to představuji, jak pažemi nebo nohami hýbu nebo to udělám fyzicky pomocí svalů. Co je sakra mezi tím? :D


2) Autor rozděluje techniky na 3 typy: Přímé, nepřímé a skrz LD (str. 26 - 28):
Přímé techniky se používají bez jakéhokoli zřejmého přerušení v toku vědomé pozornosti. Při použití přímých technik není případné upadnutí do spánku (pokud je kratší pěti minut) bráno jako porušení techniky.

Nepřímé techniky jsou takové, které jsou používány po procitnutí ze spánku.

Snové vědomí je dosahováno pomocí technik, které umožňují vstup do fáze skrze stav, který je nazýván lucidní snění.


Moc tomuto dělení dle jeho popisu nerozumím. Přímá technika je asi WILD a ta "pomocí LD" má být asi DILD. Ty nepřímé moc nechápu, to je asi něco jako WBTB, ale to není přeci technika - to je jen způsob jak zvýšit šance jiných technik, které budu po WBTB dělat...

Navíc v úvodu knihy říká, že (str. 7):
Jev popisují mnohé různé moderní praktiky, ač pod různými jmény – od “astrální projekce” přes “mimotělní zážitky” až po “lucidní snění”. My budeme používat termín “fáze” nebo “fázový stav”, kterým se budeme odkazovat na všechny výše uvedené fenomény.


Říká tomu tedy fáze. Jak tedy může být "vstup do fáze dosažen skrze stav, který je nazýván lucidní snění", když podle něj se LD = fáze?


Nejsem z toho ani trochu moudrý... :?:

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod mhi » ned 16. črc 2017 12:52:42

1a) a 1b) vnimam tak, ze ve stavu spankove paralyzy muzes udelat "mentalne" pohyb a citis jej jako realny. Ja takhle testuju WILD, po zrelaxovani totiz obcas neprichazi obrazy a cekal bych do zblbnuti (ale zamerem uz prijde sen ktery mne vtrhne do ND!). Takze delam salto. Jakmile mam pocit, ze moje telo skutecne udelalo ten spravny pohyb (proste to citim, ono by slo se treba jen zhoupnout, nebo zarotovat, apod., ale to salto mi funguje nejlip), vim ze muzu pokracovat. Driv jsem mival pri tomto prechodu "pocit zavrate", ten posledni dobou neni tak intenzivni. Po zavrati slo delat to salto, pred ni se mi pocitove telo vzdy nejak v otocene poloze hlavou dolu zkroutilo.

Pokud jde o OBE nebo astralni cestovani (=v mem pojeti a chapani realisticky vjem, ze neco opousti me telo a navstevuje neco jineho, at' je to cokoliv), mel jsem to 2x soucasti lucidniho snu. Byl to opravdu hodne silny zazitek, kdybych neznal lucidni sny a v OBE/AC nezaexperimentoval se zamerem, tak bych asi uveril, ze me unesli mimozemstane, nebo jsem navstivil jiny cas, jine misto, ci co to bylo. Soucasti byl spontanni pohled na me lezici telo, ale ne tam kde jsem fyzicky spal (vzeslo to z ND, ktery se naprosto automaticky stal LD (DILD), odpoutani od tela v ramci snu ... me to prislo, ze mozek se mi snazi OBE demonstrovat, kdyz uz si o tom ctu).To co popisujes pod body 1a) a 1b) bych tedy mimotelnim zazitkem nenazval, nazval bych to spankovou paralyzou.

Ja v tech technikach vidim WILD a DILD v ruznych podvariantach, ale moc se v tom nevyznam. Terminologie mi prijde nove vymyslena, co jsem tu anglickou verzi proletl, tak jsem tam nenasel smysluplnou definici (neco jako se definuje hypnagogie, REM, NREM/S1/S2/... apod.)

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Refly » ned 16. črc 2017 13:07:53

mhi píše:1a) a 1b) vnimam tak, ze ve stavu spankove paralyzy muzes udelat "mentalne" pohyb a citis jej jako realny...


Ani jednou v životě jsem bohužel (bohudík?) spánkovou paralýzu nezažil. Nezažívám ji ani v noci (ráno, odpoledne, ...) při náhlém probuzení a to ani ty první vteřiny pro probuzení. Vždy se můžu okamžitě normálně hýbat.

Takže nevím jak toto cvičit. :)

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod mhi » ned 16. črc 2017 13:17:24

Nejlepe vecer pred spankem (to jde bez naruseni spanku), nebo si dat budika na brzke rano. Lehnout (lepe asi na zada), pod hlavu si dat polstar tak, aby sly uvolnit svaly krcni patere (musi to byt pohodlne lezeni) a potom uvolnovat vsechny svaly na tele. V tomto okamziku casto existuji jeste dalsi pomocne techniky pracujici s autosugesci a lepsim uvolnenim, k tomu je literatura. Nesmis mit zadny diskomfort, ktery by Te nutil se pohnout ci jakkoliv obtezoval. No a pak se pokouset v mysli udelat nejaky pohyb, treba si vsugerovat hybe se mi ruka (delam kotoul, rotaci, salto, jsem na houpacce). Nejdriv to nepujde, pak to bude nedokonale, a pak budes mit vjem, ze skutecne se takto hybes.

No a pak zkousej zamer, ktery muze vyvolat vizualni sen. Upozornuji, ze od tohoto stavu k LD/WILD muze byt jeste dlouha cesta, tak abys nebyl zklaman :).

Neni to spankova paralyza v tom smyslu, ze bys byl zdesen z toho, ze se nemuzes hybat, pohyb snadno obnovis (chvili to ale muze trvat, treba 5-10 vterin, takze bacha na deti skakajici po posteli apod - to je opravdu hodne neprijemne ).

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Refly » ned 16. črc 2017 13:55:55

No tak to mi v zásadě připomíná noční WILD cvičení. Vyzkoušíme, uvidíme. :)

To už je pomalu metoda pro každou chvíli/příležitost. :D Večer tohle, v noci ihned po probuzení DEILD, pak WBTB + SSILD nebo FILD... A spát budu kdy? :D

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Coatl » ned 16. črc 2017 16:12:27

Já myslim, že to neni tak komplikovaný, jak to mhi popisuje. Nejedná se totiž o spánkovou paralýzu. Radugova technika je skutečně dost nenáročná - jak říkám, já si to začal číst, začal zkoušet, a třetí ráno to zafungovalo. (A to bylo v období, kdy se mi LS dost zoufale nedařily.)

1a a 1b jsou způsoby, jak se ti může podařit dostat se zpátky do sna, ale tentokrát už vědomě (protože ses probudil). Mně nikdy nefunguje 1a, ale funguje mi technika, kdy si ten sen znovu představím a "skočím do něj", začnu se v něm hýbat. Za normálních okolností si to cvičit nemůžeš (protože skutečně nemůžeš hýbat tělem jinak, než že hýbeš fyzickýma svalama), ale ve stavu, v jakým se ráno probudíš, je to mnohdy zcela přirozený.
Spánková paralýza to přímo není, protože můžeš normálně hýbat svalama. Ale zároveň máš potenciálně k dispozici i snový tělo a můžeš si teda vybrat, na který z těch dvou těl se soustředíš. Jsi v tu chvíli na pomezí dvou světů. Jedná se tak trochu o časově obrácenej WILD.

Úspěch není úplně automatickej, ale Raduga píše, že člověk musí cyklicky dělat pokusy, až jeden z nich vyjde. To je důležitý a není třeba k tomu dodávat nic, než co je podrobně popsáno v textu.

2)
Přímé techniky - to je vpodstatě WILD.
Nepřímé - to je onen obrácenej WILD popsanej v bodu 1.
Skrz LD - to jsou asi různý pomocný techniky.

Zdá se, že tomu rozumíš, ale že nerozumíš podstatě nepřímé techniky. Asi čteš nepozorně :) Radugova nepřímá technika není WBTB, ale je to technika, která po WBTB následuje: Probudíš se znovu, ale zachytíš se uklouzávajícího snu, vrátíš se do něj.

Refly píše:Říká tomu tedy fáze. Jak tedy může být "vstup do fáze dosažen skrze stav, který je nazýván lucidní snění", když podle něj se LD = fáze?

To tam někde píše? To je asi omyl. Raduga všechny tyhle stavy zahrnuje jediným slovem, a to "fáze". Není nutný to nějak řešit. Jeho příručka není filozofické dílo, je to manuál na lucidní snění - totiž, na dosažení fáze 8-)


Musím k těm "nepřímým technikám" podotknout tři věci:
(1) jsou podle mě opravdu vysoce efektivní a nenáročný, protože se nemusíš učit tomu zvláštnímu stavu mezi spánkem a bděním, ale využiješ situace, kdy v něm opravdu jsi - a to těsně po probuzení ze sna, kdy se ti eště pořád chce spát.
(2) takto dosažený lucidní sny jsou nestabilní a nepříliš kvalitní. Spíš je to jakýsi cvičení na lucidní snění.
(3) mně se to tímhle způsobem podařilo asi dvakrát, ale pak jsem od toho upustil. Chtěl jsem kvalitnější LS a soustředil jsem se pak spíš zase na WILD nebo DILD, a jak autor podotýká, neni dobrý se před spaním soustředit na dvě věci najednou. Pokud chceš dělat nepřímou techniku, tak opravdu musíš myslet na nepřímou techniku a na žádnou další. Udržet si v hlavě, co máš udělat po probuzení, vyžaduje plnou (podvědomou) pozornost.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod mhi » ned 16. črc 2017 17:48:03

Asi jsem se spatne vyjadril, nemyslim spankovou paralyzu jako poruchu spanku (tusim pod narkolepsii), ale jako stav motoricke atonie. Ta je prece nutna k tomu, aby clovek mel sny a "neprehraval" sen v realnem svete (kopanim apod.). Moc si nedokazu predstavit stav, ze bych mel pod kontrolou 2 tela: jedno imaginarni a to realne a mohl si rict: ted udelam salto tim imaginarnim a ted' tim realnym...

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Refly » ned 16. črc 2017 17:59:19

Ad 1a a 1b) Já si zase myslím, že ten jeho popis není nic jiného, než technika známá pod zkratkou DEILD: Dream Exit Induced Lucid Dreams, článek třeba viz zde:
The Dream Exit Induced Lucid Dream (DEILD or dream re-entry) is a condensed version of the WILD technique, allowing you to slip into a lucid dream from a waking state.

Under the right conditions, it's a wonderfully effortless way to become lucid.

Once you get to know the DEILD technique, you'll be able to use it multiple times per night in dream chaining. You can also use it to deliberately re-enter a great dream (lucid or non-lucid) if you wake up prematurely.


A to jak popisuješ ve druhém odstavci, to "skočení" zpět do snu, to je podle mě právě DEILD.
Akorát nevím, jestli on tuhle techniku vymyslel - jinými slovy, zda byla dříve ta jeho knížka nebo články o této technice... :)

Bude mi to už trapné, ale prostě nevím co je to za stav - když se ráno vzbudím, tak jsem prostě vzhůru, můžu normálně vstávat a nevím kde bych měl sebrat své snové tělo. Asi je to dané tím, že se málo kdy vzbudím přímo ze snu, to se mi stává jen naprosto výjimečně. Většinou sen nějak sám skončí a teprve později se vzbudím. Ono se to špatně popisuje, ale takový ten pocit, že jsem se vzbudil "přímo" uprostřed snu, jsem zažil opravdu jen párkrát a už je to delší dobu, kdy to bylo naposledy.

Ad 2) Ano, píše - viz první příspěvek, jinak také str. 26 - 28:
Snové vědomí je dosahováno pomocí technik, které umožňují vstup do fáze skrze stav, který je nazýván lucidní snění.


Ale to je jedno, tak to asi bude chyba překladu. :)

A tady koukám, sám píšeš, že se to používá přímo po probuzení ze snu, to bude asi ten problém...

Já jsem vážně nějakej rozbitej, anti-LD nastavenej... :D
DILD metody u mě nefungují vůbec, u WILDu nemam žádné HI, pro DEILD se nebudím ze snů, spánkovou paralýzu jsem nikdy nezažil, kontrolu ND nemam vůbec žádnou... :lol:

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Coatl » ned 16. črc 2017 18:56:28

mhi píše:Asi jsem se spatne vyjadril, nemyslim spankovou paralyzu jako poruchu spanku (tusim pod narkolepsii), ale jako stav motoricke atonie. Ta je prece nutna k tomu, aby clovek mel sny a "neprehraval" sen v realnem svete (kopanim apod.). Moc si nedokazu predstavit stav, ze bych mel pod kontrolou 2 tela: jedno imaginarni a to realne a mohl si rict: ted udelam salto tim imaginarnim a ted' tim realnym...

Nejde o to, že bys měl přímo v jeden okamžik pod kontrolou dvě těla, ale o to, že máš normálně pod kontrolou své fyzické tělo a zároveň máš přístup ke snovému tělu (za předpokladu určité minimální snahy). Můžeš si vybrat, kam směřovat pozornost: jestli se drápat výš do bdělý reality, nebo se zanořit zpátky do snu. Je docela možný, že lidi, kteří používaj k návratu do fáze metodu "1a" (tedy striktní OBE), maj zároveň spánkovou paralýzu, ale při spánkový paralýze nemáš přímo možnost začít hýbat tělem (nebo k ní máš zase přístup, ale ztíženej).

Refly píše:Já si zase myslím, že ten jeho popis není nic jiného, než technika známá pod zkratkou DEILD: Dream Exit Induced Lucid Dreams

Pak je to asi ten DEILD, to se nevylučuje. Ten odkaz nějak nefunguje, předhodilo to agresivně na Rebbečinu reklamu :)
[Oprava: funguje to]

Pokud se nikdy nebudíš přímo ze sna, tak to může a nemusí být problém. Jak ses jistě dočetl, autor doporučuje použít WBTB, a dále doporučuje intenzivní zaměření se na cíl, když jdeš spát. Mně se to taky snad nikdy nepodařilo, pokud jsem se na to cíleně nezaměřoval. Proč si to pozorně nepřečteš a předem hážeš flintu do žita, člověče? ;)

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Oddělení se od těla

  • >

Příspěvekod Refly » ned 16. črc 2017 20:11:04

Coatl píše:Proč si to pozorně nepřečteš a předem hážeš flintu do žita, člověče? ;)


Četl jsem to pozorně a vím, že to tam píše. Nicméně jak jsem psal výše, připomíná mi to hodně DEILD techniku a ta prakticky vyžaduje probuzení se ze snu. A DEILD jsem samozřejmě už také před časem zkoušel, ale protože se ze snu nebudím, tak jsem ji jaksi nemohl použít. :)

Není to o tom, že bych ji četl nepozorně, ale hrozně mi připomíná DEILD - takže jsem ji možná podcenil a automaticky ji beru jako (pro mě) nepoužitelnou.

Mimo to jsem tu techniku 2x zkoušel (včera a dnes) a samozřejmě nefungovala. Jak už jsem se snažil popsat výše - asi ji nedokážu správně použít. Neprobudím se přímo ze snu, takže nemám snové tělo, nemam ani spánkovou paralýzu, abych se mohl pokusit o pohyb, a jen si představovat pohyb nebo ruce mi nepomáhá.

Jsem prostě vzhůru jako teď třeba - i teď si můžu představit jak si třu ruce o sebe a bude to mít pro mě stejný efekt jako když to dělám hned po probuzení.


Já si myslím, že u téhle techniky se motám trochu v kruhu:
1. Nerozumím úplně na 100 % jakým způsobem má přesně fungovat.
2. Z toho čemu rozumím si myslím, že u mě fungovat nebude (nebudím se ze snu, nemám SP, představa pohybu / rukou mi nepomáhá)
3. Protože si myslím, že u mě nebude fungovat, skutečně nefunguje
4. Protože jsem hodně technický člověk, chci té technice pořádně rozumět a vědět jak funguje (a správně ji cvičit) a tím se dostávám opět do bodu 1 :)

P.S.: Snažím se o LD od roku 2013, tak se nediv, že už jsem trochu skeptický a nedivím se, že to u mě opět nefunguje... :D (A není to tak, že u všech technik automaticky předpokládám, že nefungují. Ani nevíš jak bych chtěl, aby už konečně nějaká spolehlivě fungovala... :) )


Zpět na „Mimotělní zážitky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů