Nesmysl s názvem: mapování snů

Diskuze o zlepšení snové paměti, způsobech navození lucidních snů a jednotlivých metodách a technikách (RC, DILD, WBTB, WILD...).
Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 439
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Refly » úte 01. říj 2019 8:41:27

Káča píše:mhi: Nebraň se tomu označení. Máš úžasně nastudováno a spoustu praktických zkušeností s luciditou.


Přesně tak, proto jsem mu to označení dal. Spousta z vás tu má pěkné a zajímavé LD. Ale mhi vyniká tím, že má spoustu věcí nastudovaných a přečtených. Skoro k čemukoliv se dokáže vyjádřit a obvykle i odkázat na další informace nebo citovat zdroj.
Neříkám, že ostatní by málo četli nebo studovali LD, ale přinejmenším to u nich není tak patrné jako u mhi.

Ještě přemýšlím dát tu "nálepku" Daivovi, ten má zase úžasné stabilní LD a už mnohokrát dokázal poradit "z praxe". Co ty na to, Daive? Nebude ti to označení LD Expert "proti srsti"? :)


Káča píše:...nedá mi to, abych u metod a technik neupozornila na naprostý nesmysl s názvem: mapování snů – dream mapping....


Abych nebyl úplný off-topic:
Byla tím myšlena opravdu "mapa", tak jak ji známe? Zajímavý pohled, který využívá de facto systém vývojových diagramů, je třeba zde: http://www.lucidnisneni.cz/forum/viewto ... f=37&t=181

Píše se tam o tom jako o mapování snů, ale přitom to vůbec není "mapa".
MLP Info | Because Pony can Pony pony~ <3

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 86
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Daiv » úte 01. říj 2019 15:25:27

Káčo, já žádnou nestandardní vlastností nevládnu, jen možná jedna zvláštnost. Zažil jsem období, kdy jsem do změněných stavů vědomí fušoval intenzivně, navodil jsem si několik WILDu denně a v tyto dny jsem zaznamenal něco, co se možná trochu neshoduje s termínem náhoda. Stalo se mi x-krát po sobě, že jsem věděl, jakou zahrají písničku v rádiu jakmile moderátor dohovoří. Když jsem hrál se sestrou karty, několikrát jsem "viděl", jaké karty má v ruce, aniž by mi je ukázala, apod. Dost mě to šokovalo, bylo toho víc, jakmile jsem s intenzitou WILDu nicméně přestal (nebyl čas kvůli pracovnímu vytížení), odeznělo to a už jsem podobně věci nedokázal "vidět" nebo "tušit". Láká mě to zkusit někdy znovu, ale nemám časové kapacity. Samozřejmě, netrdím, že v tom bylo něco nadpřirozeného, ale přesto......zkusil jsem si karty asi 6x po sobě v duchu analyzovat, zaměřit se na odvrácené karty soupeřky a řict jejich hodnotu nahlas. Ukázalo se, že to byla pravda, soupěřka si tehdy myslela, že "podvádím", s tím jsme to uzavřeli. Já jsem se poté zavřel ve svém pokoji (je to už mnoho let zpět) a nemohl tomu uvěřit. Ta "schopnost" už se poté nikdy neobjevila, trvalo to jen několik týdnů.

Mhi: ale jo, jsi nejlepší, souhlasím s Reflym : )

Refly: já nejsem expert, klidně můj profil nech v této podobě. Já moc knížky nečtu, nemám na to čas, vycházím jen z vlastních zkušeností. Dokážu je tedy popisovat mým vlastním způsobem, bez podpory odborné literatury. Nedokážu věci podložit technickou znalostí, to Mhi naopak zvládá dobře.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 392
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod mhi » úte 01. říj 2019 21:54:53

Daiv: Dekuji, moje ego je vystreleno az na mesic. No, ale moje subjektivni realita je takova, ze malocemu rozumim.

"věděl, jakou zahrají písničku v rádiu jakmile moderátor dohovoří." | " "viděl", jaké karty má v ruce, aniž by mi je ukázala, "


Delal jsi u tohoto nejake vedectejsi zkoumani ve smyslu na papir napsat co vis/vidis/tusis a pak cekat jaka bude realita? Mozna to zni absurdne, ale nase sebeuvedomovani si ma mnoho ruznych klicek, pekne to je videt prave ve snech (kde je navic casto temer nefunkcni).

Lexn852
Příspěvky: 7
Registrován: ned 29. zář 2019 17:23:06
Počet lucidních snů: 20

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Lexn852 » úte 01. říj 2019 22:27:28

Daiv píše:Ve většině případů na své ruce nepohlédnu, jsem bodem vědomí v prostoru.

Tohle mi více připomíná AC připadáš si jako bod vědomí v prostoru vidíš 360 příjdeš o ego.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Káča » stř 02. říj 2019 14:07:19

Refly: Mluví o mapě tak jak jí známe.

Asi bude nejlepší dát sem citát z knihy. Posuďte si to sami. Dave říká, že každý máme jiné zkušenosti = třeba někdo z vás dokáže mapu vytvořit: „vyplnit bílá místa“. Jestli mi to potvrdí mhi, Dave po předchozím praktickém úspěchu, nebo jiný důvěryhodný místní borec, ráda celé vlákno přejmenuji a budu zpytovat svědomí, ale když vycházím z toho, co aktuálně o problematice vím, přijde mi to jako totální nesmysl, který může neinformovaného nadšence odradit od LD.

Kniha: Hledači snů, autor: Andrej Reutov, 1. díl: Hledači ducha, 2. kapitola: Legie, str. 55-56 (červeně, co mě zaujalo)
Kartografie snů Maximovi připadala docela složitá. Jak zjistil, Hackeři snů při práci rádi používali různé triky, jak to
sami nazývali, a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Jejich hlavním úkolem bylo naučit se uvědomění během snění,
avšak nehledali přitom svoje ruce, jak doporučoval Castaneda, ale namísto toho sestavovali mapu snové vidiny. Celkem nudné hledání rukou tak nahradili docela zajímavou a přitažlivou tvůrčí činností. A jak je známo, když lidé dělají věci, které je baví a zajímají, zpravidla dosahují pozitivních výsledků.
Jak se mapuje sen? Prvním krokem je vedeni deníku snění, do nějž si člověk pravidelně zapisuje, co se mu v noci zdálo. Nejdůležitější však není „syžet“ čili o čem ten sen byl, ale místo, tedy kde se děj odehrával. Popis děje je vedlejší a stačí jej zapsat stručně, v hrubých rysech. Naproti tomu je třeba věnovat velkou pozornost důkladnému popisu míst, v nichž probíhaly události snu, a ještě lépe je zakreslit na papír. Až člověk nashromáždí několik desítek popisů míst, která viděl během snění, může sestavit celkovou mapu snů: z jednotlivých ústřižků snových vidin se vytvoří celková mozaika. Nejdůležitější není konečný výsledek, tedy nakolik je mapa snů přesná, ale činnost sama – člověk se zapojí do badatelské práce. V prvopočátcích na mapě snů převažují bílá místa, která dohromady vůbec nedávají smysl, ale později, pokud věříme teorii, se tato prázdná místa postupně zaplňují a celkový obraz snu tak získá konkrétní podobu. A to je důležitý okamžik. Když se člověk v dalším snu dostane na místo, kde už předtím byl, rozpomene se na to. Zpozorní, jeho vědomí je ve střehu a on se vlastně „probudí ve spánku“ - je při vědomí, ale přitom spí. Svůj sen a sebe sama si plně uvědomuje, je to skutečné snění.


Dave: Zajímavá zkušenost. Díky za tip. Zkusím WILD přes den. Když jsem ho kdysi zkoušela před spaním, vždycky jsem jen usnula...
Naposledy upravil(a) Refly dne čtv 03. říj 2019 15:51:14, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Doplněny značky pro citaci.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 392
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod mhi » stř 02. říj 2019 17:54:23

Dle me zkusenosti to tak nejak +- funguje, ze snova mista se casto opakuji (ja jsem treba mel jakousi "vez", uz se mi o ni ale dlouho nezdalo); pak jsem mel urcitou lokalitu, parcik typove vypadajici jako kdyby to byla Praha 6 Hanspaulka (kde jsem do ~ 3 let zil), o tom se mi taky dost dlouho nezdalo.

Spousta mych snu ma konkretni mista z reality a mam hypotezu, ze se to casove vaze na to kde vznikla traumata/komplexy, ktera se pokousi sen resit (zde slovem trauma myslim nejakou doposud nevyresenou vec, neni nutne aby to byl extremni zazitek, casto se muze jednat o opakujici se negativni emoce v urcitem obdobi, podobne jako u CPTSD). UMITE NEKDO HYPOTEZU POTVRDIT? Je potreba projit snovy denik do daleke minulosti a mit tam vyklady ve smyslu psychologickych fenomenu.

Jako metoda na ziskani lucidity by to teoreticky mohlo fungovat, ale moc si to nedovedu predstavit, u mne to tak nefunguje i kdyz treba ziskam luciditu jinak a pak jsem schopen najit spoustu dalsich snu z daneho mista (nejak se mi to asociuje, rozpomenu si i nezapsane sny stare treba rok).

Ke snovym mistum jeste Waggoner uvadi "rozsirovani snoveho prostredi", tedy pokusit se zjistovat co ve snu je vse dostupne, postupne otevrit vsechny dvere, zkoumat vsechny mistnosti (schopnost tvorit realisticky sen se pak pry zvetsuje).

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 209
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 88

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Coatl » stř 02. říj 2019 20:07:32

Snová mapa? To mi přijde jako zajímavá teorie 8-) To je nějaká beletrie? (Nešlo mi to na první pokus stahnout.) Možná je to taky něco na způsob Castaňedy - snůška zdánlivě chytrých blábolů. Ale každopádně to stejně jako ten Castaňeda zní zajímavě :) Teorie tedy je, že máme každý nějaký svůj snový svět (nebo že dokonce existuje globální snový svět?), který stojí na místě, a my jen ve snech navštěvujeme jeho jednotlivý zákoutí? A jakmile mapu dostatečně odkryjeme, získáme schopnost spolehlivě lucidně snít?
Káča promine, ale asi to zkusim :)

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Káča » čtv 03. říj 2019 8:35:17

Tak nevím, připadá mi, že moje připomínky pořád nechápete.

mhi: jasně – snová místa se opakují. Když máš k něčemu vztah, něco jsi tam prožil, tak se to objevuje častěji (čím větší emoce – tím častěji). To není to, co rozporuji.

Coatl: určitě – vyzkoušej to. Vážně mě zajímá, jak v praxi namaluješ mapu. :)

Odpovězte mi na praktický příklad: často se objevuji v bytě, kde jsem bydlela v dětství. Lokalita jasná. Jenže někdy vidím z okna místo, do kterého ten byt patří a jindy vidím z okna okolí, které patří k mému současnému bytu. Jak chcete tohle propojovat a kreslit do mapy?
A zdůrazňuji, že tohle není problém „Káči nadměrně proměnlivého prostředí“. To je standardní vlastnost snů. Zrovna nedávno jsem četla, jak někomu navazovala ulice jednoho města na ulici z úplně jiného města...

Když se zaměřím na tenhle úkol – „cíleně místa mapovat“, je mi jasné, jak to dopadne: Objevím se např. na kopci. Rozhlédnu se – kolem lesy, zvlněná krajina – pak budu dejme tomu experimentovat s čokoládou a když si budu chtít ověřit okolí, místo lesů a zvlněné krajiny bude kolem mého kopce řeka a město. Jak něco takového nakreslíte na papír?! Můžu cíleně manipulovat s prostředím a zírat kolem sebe, dokud nevypotím původní les a zvlněnou krajinu, aby se to dalo nakreslit (další otázkou je, jestli mi to sen dovolí) – ale má něco takového cenu? Jaký podle vás má smysl do neproměnlivé mapy přenášet proměnlivé vize?!

Stejně tak nerozporuji že jakékoliv úsilí ve snech a psaní výpisků mají pozitivní vliv na četnost LD. Jen říkám, že zrovna „snaha tvořit mapu“ (tak jak je to popsané v úryvku) je slepá ulička – v praxi neproveditelné...

Lexn852
Příspěvky: 7
Registrován: ned 29. zář 2019 17:23:06
Počet lucidních snů: 20

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Lexn852 » čtv 03. říj 2019 18:25:06

Já naprosto souhlasím s tím , že je to blbost. Snové prostředí je prostě nestabilní možná by bylo možné namapovat nějaký sen ,který se opakuje neustále a nemění se ale jednalo by se jen o namapování toho konkrétního snu. A nakreslit jednu velkou mapu a do ní zařadit místa z více snů to je úplná hovadina :roll: .

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

Příspěvekod Káča » čtv 03. říj 2019 19:30:45

„Děkuji ti, náčelníku, že ses mě zastal.“ :)


Zpět na „Metody & Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů