Browse By

Jak rozdělit snová znamení?

Jeronimo Sanz flickr.com lincence CC-BY 2.0

Jeronimo Sanz, zdroj flickr.com, lincence CC-BY 2.0

 

Snová znamení

Snová znamení jsou unikátní vlastností snů, která Vás mohou velice snadno upozornit na skutečnost, že se právě nacházíte uvnitř snu.

Ať už jde o úplné nesmysly nebo jen o nepatrné odchylky od reality, snová znamení Vás mohou praštit přímo do nosu a stát se tak spouštěčem lucidního snu. Snové znamení je v podstatě jakákoli vlastnost snu, která jej odlišuje od reality. Pokud jsou pro Vás snová znamení úplnou novinkou, více se o nich můžete dozvědět na této stránce.

 

Kategorie snových znamení

V tomto článku Vás seznámíme s kategorizací snových znamení, kterou představil Stephen LaBerge ve své knize Exploring The World of Lucid Dreaming. Rámec tvoří čtyři hlavní kategorie, které jsou dále rozděleny na osmnáct menších podkategorií.

Hlavním smyslem tohoto rozdělení je vypátrat, které typy snových znamení se nejčastěji objevují právě ve Vašich snech. Tuto znalost pak můžete využít k indukci lucidního snu tak, že budete tyto jevy pečlivě pozorovat v bdělém stavu a jakmile se tento nový zvyk promítne i do Vašich snů, budete mít vyhráno.

Pro usnadnění počítání snových znamení si můžete stáhnout tuto excelovou tabulku, do které si můžete každý den zapisovat počet snových znamení v každé kategorii a budete tak mít rychlý přehled o tom, které kategorie se ve Vašich snech objevují nejčastěji.

 

Snová znamení - tabulka, zdroj: LucidníSnění.cz, licence CC-BY 2.0

Snová znamení, zdroj LucidníSnění.cz, licence CC-BY 2.0

 

1. Vědomí

První kategorie se týká vlastního vědomí snící osoby. V podstatě cokoli, co se týká Vašeho vnitřního prožitku a je netypické pro bdělý svět, patří právě do této kategorie.

Jde o myšlenky, které Vás mohou napadnou snad jen ve snu nebo emoce, které jsou svou sílou nebo průběhem pro bdělý svět netypické. Patří sem také nezvyklé fyzické pocity nebo posunuté stavy vědomí.

Příklady:

1.1 Myšlenky – „Napadlo mě, že nejlepší způsob, jak se odsud dostat, bude odletět jako Superman.“

1.2 Emoce – „Matka mě rozzuřila takovým způsobem, že jsem rozmlátil celý pokoj.“

1.3 Fyzické pocity„Cítil jsem, jak mi jeho dlaň rozmáčkla hlavu jako vlašský ořech.“

1.4. Vnímání„Najednou jsem byl schopen číst myšlenky každému člověku v místnosti.“

 

2. Akce

Do druhé kategorie patří jakákoli činnost, která je v bdělém stavu absurdní či nemyslitelná. Podkategorie rozlišují podle toho, jestli akci provádíte Vy sami, jiná snová postava nebo nějaký předmět.

Příklady:

2.1 Akce vlastní„Dýchám pod vodou bez přístrojů.“

2.2 Akce postavy„Manželka mého kamaráda mě začala v jeho přítomnosti vášnivě líbat.“

2.3 Akce předmětu„Moje auto řídilo samo jako Kitt z Knight Rideru.“

 

3. Forma

Forma je ve snech velice proměnlivá. Nezvyklou formu může nabrat konkrétní předmět, Vaše okolí, jiná snová postava nebo dokonce Vy sami.

Jeden z nejúčinnějších testů reality využívá právě nestabilitu formy ve snech. Provádí se tak, že si ve snu přečtete nějaký nápis, odhlédnete do strany a opět se k textu vrátíte. Text se vždy mírně změní, ať už obsahem, fontem nebo barvou písmen.

Příklady:

3.1 Forma vlastní„Stal jsem se Batmanem.“

3.2 Forma postavy„Spolužák měl tři oči a žádný nos.“

3.3 Forma prostředí „V našem bytě jsem našel místnost, které jsem si nikdy před tím nevšiml.“

3.4 Forma předmětu„Moje hodinky ukazovaly půl třinácté.“

 

4. Kontext

Kontext jednotlivých prvků snu je velice důležitý. Může totiž nakombinovat naprosto standardní postavy, prostředí, jejich akce a formu do naprosto bizarního mixu, který byste v bdělém stavu nikdy nemohli zažít. Kontext Vás muže ve snech postavit do naprosto nesmyslných situací a prostředí.

Do této poslední kategorie patří cestování v čase a s ním i všechny maturitní, závěrečné a jiné školní zkoušky, které spousta lidí ve svých snech skládá ještě deset let po ukončení školní docházky.

Příklady:

4.1 Kontext vlastní„Byl jsem agentem tajné služby a snažil jsem se uprchnout před …“

4.2 Kontext role postavy „Můj otec byl dozorcem v pracovním táboře, kde jsme …“

4.3 Kontext umístění postavy „Potkal jsem dědečka, který umřel před patnácti lety.“

4.4 Kontext umístění předmětu „Uprostřed mého pokoje byla studna a v ní prasátko, labuť a pes.“

4.5 Kontext umístění prostředí – „Právě jsem jako první člověk přistál na Marsu a chystám se jej kolonizovat.“

4.6 Kontext umístění času „Opět chodím na střední školu, tentokrát ale …“

4.7 Kontext situace „U mě v práci se zrovna natáčí akční film.“

 

Vyplněná excelová tabulka snových znamení

Vyplněná excelová tabulka snových znamení, zdroj LucidníSnění.cz, licence CC-BY 2.0

 

Využití

Tyto kategorie nejsou zcela definitivní, přesto však dobře vystihují drtivou většinu situací, do kterých se můžete dostat a které jsou exkluzivní pro snové prostředí. Pokud Vám ale nějaká kategorie chybí nebo naopak přebývá, můžete si seznam upravit podle sebe.

Jestli už máte ve svém snovém deníku pár desítek snů, můžete si je zpětně pomocí tohoto seznamu analyzovat.

Pro tyto účely si můžete stáhnout tuto excelovou tabulku s funkcemi, které Vám automaticky spočítají součet snových znamení v dané kategorii a podkategorii. Stačí vždy do příslušného sloupce zadat ke každému snu počet snových znamení v konkrétní kategorii.

 

 

 

 

2 thoughts on “Jak rozdělit snová znamení?”

 1. guuci says:

  Kromě třetího bodu nechápu, jak to používat během dne. U ostatních mi to přijde jako se naprogramovat tak, že když se mi o těchto věcech, činostech bude zdát, tak si uvědomím, že sním.

  1. Yogger says:

   Jde o to, najít si takovou kategorii snových znamení, která je pro mě ve snech typická, a na tu se zaměřit i přes den.

   Pokud by třeba moje nejčastější znamení byla vlastní akce, konkrétně příklad s autem v článku, snažil bych se vždy při řízení auta myslet na to, že auto řídí samo jen v mých snech, v realitě se to nikdy nestává. A říct si, že až příště pojedu autem ve snu a ono bude řídit samo, poznám, že se jedná o sen a stanu se lucidní. To by byl příklad k bodu dva.

   Teď příklad k jedničce. Pokud mě pravidelně někdo ve snu rozzuří k nepříčetnosti, tak až mě někdo rozzuří i během dne, pokusím se vzpomenout si, jak se to typicky dál odehrává ve snu a uvědomit si rozdílnost s aktuální situací. Třeba, že kvůli této silné emoci teď nerozmlátím celý pokoj, ale „jenom“ se pořádně naštvu. 🙂

   A ještě ten kontext. Pokud mám často školní sny, ale místo spolužáků tam jsou kolegové z práce, je dobré si vždy při příchodu do práce uvědomit, že ti lidé okolo patří do tohoto prostředí a pokud je potkám jinde, můsí to být sen.

   Takhle je to dost teorie, ale pokud si člověk prohlédne svých posledních deset nebo dvacet snů a bude si ty znamení poctivě hledat, najednou mu bude jasné, na co konkrétně se má právě on zaměřit. 🙂

Comments are closed.