Browse By

Známé osobnosti, které lucidně sní

Salvador Dali - Perzistence paměti

Salvador Dali – Perzistence paměti

 

Sny byly a jsou nepostradatelným zdrojem inspirace pro spoustu osobností, které vstoupily do dějin. Ať už se věnovaly vědě nebo umění, změnily zásadním způsobem svět, ve kterém dnes žijeme a lucidní sny jim v tom pomohly.

Přestože o vědomých snech psal už Aristoteles, termín lucidní snění byl rozšířen a zpopularizován až v posledních dvaceti letech. Je tedy docela možné, že mimořádných lidí, kteří díky lucidním snům významně přispěli do naší kultury a civilizace, bude mnohem víc.

Dnes Vám představíme sedm známých osobností, o kterých buď bezpečně víme nebo důvodně předpokládáme, že umí či uměly lucidně snít.

 

1. James Cameron

 

Steve Jurvetson - James Cameron, zdroj: Flickr.com licence CC-BY 2.0

Steve Jurvetson – James Cameron, zdroj: Flickr.com licence CC-BY 2.0

Režisér známých hollywoodských trháků, jako je Terminátor, Titanic nebo Vetřeleci, se v rozhovoru pro pořad Hollywood Today zmínil o tom, že snímek Avatar byl inspirován právě lucidním sněním.

Doslova řekl, že chtěl v tomto filmu pomocí téměř snových obrazů navodit divákovi pocit, jako by byl v lucidním snu.

Cameron chtěl překonat kulturní a politické rozdíly mezi lidmi po celém světě právě tím, že je vtáhne do univerzálního snového světa. V rozhovoru se zmínil i o tom, že stejně jako většina lidí, i on měl v dětství sny o létání a mívá i teď.

Na rok 2017 je plánována premiéra druhého dílu filmu Avatar, doufejme tedy, že se James Cameron nechá snovým světem inspirovat stejně úspěšně jako v prvním dílu.

 

 

2. Nikola Tesla

 

Nikola Tesla - Thierry Ehrmann, zdroj: Flickr.com CC-BY 2.0

Nikola Tesla – Thierry Ehrmann, zdroj: Flickr.com CC-BY 2.0

Geniální americký vynálezce srbského původu je znám pro svůj převratný přínos elektrotechnice.

Vynalezl například asynchronní motor, střídavý proud a je také jedním z průkopníků bezdrátové komunikace. Na jeho objevech a poznatcích stále staví dnešní elektrotechnika.

Málokdo už ale ví, že měl Tesla vedle výjimečných intelektuálních schopností i nezvykle silnou představivost. Podle své autobiografie například uměl kompletně navrhnout a dokonce i otestovat prototyp svého nového vynálezu pouze za pomoci vizualizace.

Ve své laboratoři byl prý schopen snít v bdělém stavu a zároveň tak komplexně zkoumat vynález, kterému se zrovna věnoval. Dnešní terminologií bychom takovou schopnost popsali jako lucidní sen, přestože o tom, co přesně tehdy Tesla prožíval, můžeme pouze spekulovat.

 

 

3. Christopher Nolan

 

Christopher Nolan - Richard Goldschmidt

Christopher Nolan – Richard Goldschmidt, zdroj: wikipedia.org

Tvůrce kasovních trháků o Batmanovi jako je Temný Rytíř a Temný rytíř povstal nebo třeba veleúspěšného thrilleru Dokonalý trik je autorem scénáře a zároveň i režisérem nejznámějšího filmu o lucidním snění vůbec – Počátek (Inception).

První verzi scénáře k Počátku napsal Nolan už sedm let před vlastním natáčením. O akčním filmu, který se bude odehrávat v prostředí lucidního snu přemýšlel od svých 16 let.

Hlavní roli ve filmu Počátek ztvárnil Leonardo DiCaprio, který se sám musel naučit lucidně snít ještě před začátkem natáčení.

Přestože se ve filmu objevují některé nerealistické prvky, jako je například přístroj na sdílení snů, nebo zákonitosti mezi sny uvnitř snů, Počátek je stále nejrealističtěji zpracovaným a zároveň nejznámějším filmem o lucidních snech vůbec.

A tak když se dnes snažíte někomu vysvětlit, co to vlastně je lucidní snění, stačí se odkázat na tento film a většina lidí to ihned pochopí.

 

 

4. Salvador Dalí

 

Salvador Dali

Salvador Dali, zdroj: wikipedia.org

Nejznámější surrealistický malíř světa, proslulý například svými tekoucími hodinami neboli Perzistencí paměti, využíval inspirace ze snového světa při tvorbě mnoha svých obrazů.

Dalí měl vypracovanou vlastní techniku inkubace snů, díky které vytvořil kromě jiného například obraz Sen. Jednoduše si uměl naprogramovat námět svého snu a tento sen na objednávku po probuzení využít jako zdroj inspirace pro svou tvorbu.

Vyvinul si také speciální schopnost, díky které mohl přímo zpracovávat podněty svého nevědomí, tzv. Surrealistický automatismus, který nakonec zdokonalil do přístupu, který nazýval kritická paranoia. Díky ní si byl schopen navodit stav, ve kterém viděl přeludy i v plně vědomém stavu.Tyto přeludy a živé fantazie pak používal jako inspiraci pro své obrazy.

Stejně jako u Tesly, i u Dalího nejspíše nemůžeme s konečnou platností říct, že lucidně snil. Na druhou stranu, jeho schopnost inkubace snů a také schopnost zažívat vizuální iluzi při plném vědomí, jsou de facto popisem základního principu lucidního snění.

 

 

5. Sourozenci Wachowští

 

Andy a Lana Wachowští jsou vedle snímku Atlas mrakůSourozenci Wachowští, zroj: a seriálu Sense8 také tvůrci jednoho z nejzásadnějších sci-fi filmů všech dob.

Samozřejmě jde o Matrix, který je postaven na existenci sdíleného snového světa, s jehož pomocí zotročila umělá inteligence lidskou rasu.

Neo, hlavní hrdina Matrixu, ve filmu naráží na stejná úskalí, která musí řešit člověk, který se učí lucidně snít. Jeho hlavním úkolem je uvědomit si, že se nachází v naprosto reálné a zároveň plně iluzorní simulaci světa. Podstupuje tak trénink vlastního vědomí, ve kterém se učí snový svět kolem sebe plně pochopit a ovládnout. Tato definice samozřejmě plně vystihuje podstatu lucidních snů.

Málokoho potom překvapí, že podle několika internetových zdrojů sami Wachowští lucidní snění plně ovládají.

 

 

6. Stephen King

 

Stephen King, zdroj: wikipedia.org licence CC-BY 2.0

Stephen King, zdroj: wikipedia.org licence CC-BY 2.0

Stephen je jeden z nejznámějších a nejproduktivnějších spisovatelů současnosti. Několik jeho knih bylo i zfilmováno, nejznámější jsou Oskarové snímky z devadesátých let Vykoupení z věznice Shawshank a Zelená míle.

Sice není stoprocentně jisté, že Stephen King umí lucidně snít, existují ale dobré důvody k tomu si to myslet.

Prvním je jeho novela Insomnia, ve které lucidně sní přímo její hlavní hrdina. Druhým je Stephenův vztah ke snům. V několika rozhovorech totiž opakovaně popisuje, že sny používá jako důležitý zdroj inspirace a že mu zároveň pomáhají řešit jeho osobní problémy.

Jisté tedy je, že Stephen King rozumí konceptu lucidního snění a zároveň svůj snový svět intenzivně vnímá a reflektuje. Je tedy vysoce pravděpodobné, že lucidní sen už někdy zažil.

 

 

 

7. Richard Linklater

 

Richard_Linklater, zdroj: wikipedia.org licence CC-BY 2.0

Richard_Linklater, zdroj: wikipedia.org licence CC-BY 2.0

Tento americký herec, scénárista a režisér je známý například snímky Chlapectví nebo Škola ro(c)ku.

Pro nás je ale mnohem důležitější film Sním či bdím (Waking Life), který Richard Linklater natočil už v roce 2001. Tento snímek pojednává o mladém muži, který putuje mezi bdělým a snovým světem, jež ve filmu dělí téměř neviditelná hranice. Při svém putování tímto prazvláštním prostředím hovoří se spoustou lidí o nejrůznějších politických, náboženských a filozofických konceptech.

Přestože je film dost ukecaný a intelektuálně náročný, navozuje až mrazivě věrnou atmosféru lucidního snu. Třešničkou na dortu je pak scéna, kde hlavní hrdina promlouvá s postavou, která mu vysvětluje, jak se naučit lucidně snít a jak konkrétně provádět testy reality.

Díky věrohodnosti, s jakou je film zpracován, asi nemůže nikdo z nás zůstat na pochybách, zda Richard Linklater umí lucidně snít či nikoli.