Browse By

Co je lucidní snění?

Mateus Lunardi Dutra flickr.com Licence CC-BY 2.0

Mateus Lunardi Dutra flickr.com Licence CC-BY 2.0

 

Lucidní snění je zvláštní způsob prožívání snu, ve kterém jste si plně vědomi toho, že právě sníte. Přestože se v danou chvíli nacházíte uprostřed svého snu, zcela jasně si uvědomujete, že Vaše fyzické tělo ve skutečnosti leží v posteli a odpočívá.

 

Bdělý a snový svět

Vše co kolem sebe v lucidním snu vidíte a slyšíte je však svou intenzitou a věrohodností téměř k nerozeznání od běžné (bdělé) reality. Takto snící člověk je schopen snový svět pozorovat, plně se do něj zapojit a dokonce jej i silou své vůle ovládnout. Můžete tak prožít cokoli, co si dokážete představit. Jediným omezením je pouze Vaše fantazie. Můžete se proletět nad svým městem jako Superman, vydat se na dobrodružnou cestu prozkoumávání snové reality nebo si dát rande se svým vytouženým protějškem.

V bdělém životě jsme svázáni spoustou fyzikálních a společenský pravidel, bez kterých si svět a život ani nelze představit. Tato pravidla jsou logická a zabezpečují fungování světa a společnosti. Lidé se tato pravidla přesto od pradávna snaží překonávát, porušovat, obcházet a velmi často se jim to i daří. Příkladem překonání těchto pravidel může být vynález auta, letadla nebo internetu. Přesto jsou ale stále bariéry, za které se dostáváme pouze pomocí knížek, filmů a vlastních představ. A právě tyto bariéry padají i ve snech, kde je možné úplně vše.

 

Leda tak ve snu

Kolikrát jste už v životě použili frázi „leda tak ve snu“ nebo „o tom si můžeš nechat jenom zdát“? Každodenně se tváříme, jako by sny byly něco, co umíme ovládat, ale v drtivé většině případů to tak bohužel není. Velká část z nás si své sny ani nepamatuje, a ta druhá si stěží vzpomene na jeden či dva týdně. Přitom sny se zdají téměř každému, a to hned několikrát za noc.

Pokud se o lucidní snění začnete zajímat, tak zjistíte, že prvním a nevyhnutelným krokem je zlepšení snové paměti. Existují vcelku jednoduché techniky a postupy, díky kterým si během pár dnů či týdnů budete schopni vybavit i několik snů za noc. I když v této fázi ještě nebudete lucidně snít, zjistíte, že jste znovu objevili opomenutou část života, která je minimálně stejně fascinující a skutečná jako ta, kterou běžně prožíváme, nebo lépe řečeno jako ta, kterou si běžně pamatujeme.

 

Neomezené možnosti

Plné probuzení ve snu může někomu znít jako protiklad či nesmysl, ale pravý opak je pravdou. Pokud se Vám to podaří, budou Vaše první probuzení patřit k těm nejintenzivnějším a nejkrásnějším zážitkům v životě. Je to jako objevit celý nový vesmír a v něm nového sebe sama. Jelikož se ve snu nenacházíte fyzicky, ale psychicky, můžete nejenom měnit cokoli kolem Vás, ale i sebe samé. Můžete se stát jakoukoli bytostí, postavou nebo klidně i zvířetem. Můžete ale také zůstat „sami sebou“ a ve snu překonávat své strachy a úzkosti, řešit konkrétní úkoly a problémy a dokonce i tvořit. Můžete složit píseň nebo třeba vymyslet nové řešení problému, o které se už několik týdnů v práci marně snažíte. Můžete jednoduše cokoliv, stačí pevná vůle a odhodlání.

Lucidní sny jsou fenoménem, který je znám lidstvu po celá staletí, ale i přes vzrůstající zájem v posledních letech stále drtivá většina lidí ani netuší o co vlastně jde. Pokud se ve Vás probudila zvědavost, přijměte pozvání a prozkoumejte dopodrobna náš web, blog a nezapomeňte navštívit i naše Fórum. Můžete třeba rovnou začít s otázkou Proč vlastně lucdině snít?