Browse By

Jak lucidně snít?

Jeronimo Sanz flickr.com Licence CC-BY 2.0

Jeronimo Sanz flickr.com, licence CC-BY 2.0

 

Pokud se chcete naučit lucidně snít, máme pro Vás dobrou zprávu. Lucidnímu snění se může naučit skoro každý a to během několika málo týdnů.

Jsou sice lidé, kteří umí lucidně snít od dětství nebo lidé, kterým úspěšné zvládnutí technik trvá jen pár dní, ale velké většině z nás tento proces trvá pár týdnů nebo i měsíců. Nikdo bohužel nedokáže říct, jak dlouho to bude trvat právě Vám. Úspěch vždy záleží na úrovni snové paměti, motivaci a správném praktikování technik. Jako všechny ostatní věci, které opravdu stojí za to se naučit, vyžaduje i lucidní snění jisté úsilí a odhodlání.

Naštěstí existuje poměrně dlouhá řada ověřených technik, které se dají vzájemně kombinovat. Nelze však stanovit jednu či dvě, které by fungovaly univerzálně a pro všechny. Nejlepším přístupem je každou z nich poctivě vyzkoušet, dát jí potřebný čas a přijít na to, jestli vyhovuje právě Vám. Většina praktikujících používá více technik najednou, čímž maximalizuje jejich účinky.

Pokud Vám nějaká technika nebude přinášet žádné výsledky, nebo Vám bude vyloženě nepříjemná, nechte ji plavat a jděte na další. Pamatujte, že Vašim cílem není zvládnutí všech technik na jednou, ale naučit se lucidně snít a je jedno, jakou technikou tohoto cíle dosáhnete. Pokud tedy najdete jednu nebo dvě techniky, které Vám opravdu fungují, máte vyhráno.

 

Snový deník

Začneme s tím, jak si lépe vybavit své sny. Ideální technika je spojena s vedením snového deníku. Protože dobrá snová paměť je zcela nezbytná pro všechny další techniky, musíte začít právě s vedením snového deníku, do  kterého si budete pravidelně zapisovat své sny.

 

Snová znamení

V další technice využijeme zápisků ze snového deníku, abychom objevili Vaše snová znamení. Naučíme se je najít, rozpoznat a poté využít k indukci lucidních snů. Snová znamení jsou v podstatě ukazatele, které Vám mohou napovědět, že se zrovna nacházíte ve snu.

 

Testy reality

Poté si něco řekneme o testech reality, které nám pomohou zjistit a ověřit, zda se zrovna nacházíme ve snu nebo v bdělém stavu. Může to znít podivně, ale v podstatě hlavním důvodem, proč nejsme ve svých snech přirozeně lucidní je právě to, že sny mylně zaměňujeme za bdělou realitu.

 

MILD

Snad nejrozšířenější a nejznámější technikou je MILD. Tuto techniku vyvinul průkopník lucidního snění Stephen LaBerge na Stanfordské univerzitě. Jde o mnemotechnickou metodu využívající prospektivní paměť. Jakkoli může její popis znít složitě, tato technika je v podstatě velmi jednoduchá a zároveň velmi účinná.

 

WBTB

Velmi populární technika WBTB funguje jako katalyzátor lucidních snů. Přesto, že je WBTB částečně zakomponovaná i v technikách MILD a WILD, je většinou považována za zcela samostatnou a zároveň vysoce efektivní techniku. Studie o lucidním snění prokázaly, že využitím tohoto postupu můžete zvýšit své šance na lucidní sen až o tisíce procent.

 

WILD

Vskutku divoká je WILD, technika přímého přechodu z bdělého stavu rovnou do snu. Jedná se o velmi specifickou techniku určenou spíše pro pokročilé snící.

 

SSILD

Tato relativně nová technika si získala velkou oblibu na fórech o lucidním snění. Je velmi jednoduchá a překvapivě účinná, doporučujeme vyzkoušet.

Začněte ještě dnes

Zcela jistě existuje mnohem více technik a postupů pro indukci lucidních snů, než je zmíněno v tomto přehledu. Uvedli jsme pouze ty, které jsou dlouhodobě ověřené a zároveň je doporučují i přední osobnosti na poli lucidního snění.Jestli budete mít přesto pocit, že chcete vyzkoušet ještě něco navíc, zavítejte na naše fórum nebo sledujte náš blog, kde se k nejrůznějším druhům technik ještě určitě budeme vracet.

Pokud jste ale úplnými nováčky a nebo si jen chcete znovu a pořádně zopakovat základní techniky, pojďte se teď podívat, co je to vlastně snová paměť a jak si začít psát svůj vlastní snový deník.