Browse By

WBTB

Digs Alex Brown flickr.com licence CC-BY 2.0

Digs Alex Brown flickr.com licence CC-BY 2.0

 

WBTB je zkratkou anglického názvu techniky “Wake Back To Bed”, v českém překladu “vstát a jít zase zpět do postele”. Jde o velice efektivní techniku, která účelně upravuje spánkový cyklus tak, abyste se ve snu stali mnohem jednodušeji lucidními. Můžete ji účinně kombinovat s téměř jakoukoli jinou technikou.

Postup

Krok 1

Jděte normálně spát, ale nastavte si budík tak, abyste měli zhruba šest hodin spánku. Počítejte ale s tím, že budete spát asi 8 hodin. Pokud tuto noc plánujete spát méně jak osm hodin, nastavte si budík dvě hodiny před plánovaným probuzením.

 

Krok 2

Po šesti hodinách vstaňte a dělejte 20 – 60 minut nějakou činnost. Můžete si zapsat a analyzovat sny, projít se se psem nebo si třeba číst. Důležité je ale opravdu vstát z postele a být aktivní. Chovejte tak, jako byste opravdu chtěli už zůstat vzhůru.

 

Krok 3

Vraťte se zpátky do postele a snažte se opět usnout. Pro zesílení účinku techniky WBTB můžete praktikovat třeba příslušnou část techniky MILD a představit si sebe zpátky ve snu, jak se stáváte lucidním. V podstatě ale jakékoli soustředění se na lucidní sny je správně.

 

Jak WBTB funguje?

V zásadě má tato technika dva pozitivní efekty. Tím prvním je, že se Váš mozek aktivuje v době, kdy jste zvyklí mít dlouhou REM fázi. Pokud si jen v noci v posteli zapíšete sny a nevybudíte se tedy k plné plné fyzické i psychické aktivitě, nebude mít tato technika náležitý efekt. Na druhou stranu pokud se budete chovat tak, jako byste chtěli opravdu zůstat vzhůru, Vaše vědomí se plně aktivuje a tuto úroveň vědomí si snadno přenesete i do příštího snu.

Druhou výhodou je, že když znovu usnete, s velkou pravděpodobností vstoupíte přímo do dlouhé REM fáze. Zvláště pokud jste spánek přerušili po šesti hodinách, čeká Vás téměř bezprostředně asi 30 – 40 minut dlouhá REM fáze, resp. fáze spánku, ve které se zdají sny. Technika tedy spojuje zvýšení lucidity a okamžitý vstup do REM fáze, čehož se jinak dá dosáhnout jen stěží.

Pokud jste zvyklí spát méně či více než osm hodin, přizpůsobte si tuto techniku tak, aby jste se vstali uprostřed delší REM fáze a zároveň byly schopni opět usnout. Z hlediska spánkového cyklu je ale 6 hodin spánku a následné provedení techniky WBTB ideální volbou.

 

Co je třeba mít zvládnuté?

Stejně jako u všech ostatních technik, ani  WBTB nemá smysl praktikovat, pokud nemáte dostatečně dobrou snovou paměť. Pokud ji ale máte, není třeba umět nic jiného. Když navíc pravidelně provádíte testy reality, máte zmapovaná snová znamení a třeba už jste i zkoušeli techniku MILD, jsou Vaše šance na úspěch mnohem vyšší. Pokud ne, tak nevadí. Zkuste WBTB a před opětovným usnutím se jen soustřeďte pouze na to, že chcete mít lucidní sen.

WBTB lze praktikovat třeba každý den, ale vzhledem k její časové náročnosti je ideální spíše pro trénování o víkendu nebo kdykoli jindy, kdy máte dostatek času na spánek. Jelikož technika WBTB usnadňuje přímý přechod z vědomého stavu do snu, je ideální nejen pro kombinaci s technikou MILD, ale může také sloužit jako dobrý nástroj pro praktikování přímého a nepřerušeného přechodu z vědomého stavu do lucidního snu, tedy pro techniku WILD.