Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

Diskuze o zlepšení snové paměti, způsobech navození lucidních snů a jednotlivých metodách a technikách (RC, DILD, WBTB, WILD...).
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod mhi » ned 07. říj 2018 7:48:18

S ohledem na můj nedávný LD s přivolaným průvodcem viewtopic.php?f=28_p=1555#p1555 jsem dospěl k hypotéze, že když v LD něco chceme, možná naše přání není často vyslyšeno, protože existující nevědomý scénář snu je silnější než vědomé přání (např. chci přivolat do snu toho a toho a on se neobjevuje). Z toho jak si myslím, že lidský mozek funguje, by to mohlo být tak, že intenzita aktivace vědomého podnětu nepřebije ten nevědomý. To, jak jsem stupňoval žádost o informace "od průvodce" až do zakřičení jsem zvyšoval intenzitu vzruchu.

Můžete někdo vyzkoušet ověřit, že když v LD budete hodně intenzivně něco chtít (např. křičením na někoho, hlasitým voláním, apod.), že se to přivolá spíš, než když jen "budete chtít" ? Pokus to je snadný: něco chci, sen mi to nedává. Vyzkouším své požadavky stupňovat, třeba až do toho křiku. Napište jak to dopadá.

Uživatelský avatar
Lelkoun Soví
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. led 2018 0:20:33
Počet lucidních snů: 236
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod Lelkoun Soví » pon 14. led 2019 23:02:43

No u mne to funguje, když nahlas a důrazně oslovím sen, vždycky nějak zareaguje. Párkrát jsem ale byla vyvedená z míry tím jak. Jednou jsem dokonce vedla dialog s jakýmsi "hlasem zhůry", který mě tak trochu napomínal za to, co jsem se chystala udělat. Bylo to zajímavé, opravdu to působylo dost autonomě.

sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod sheepeck » úte 15. led 2019 15:12:12

Nečetla jsi knížku od Waggonera? Ten o "hlasu shůry" několikrát mluví a koneckonců doporučuje, aby se právě na něj snící se svými otázkami obracel.

Uživatelský avatar
Lelkoun Soví
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. led 2018 0:20:33
Počet lucidních snů: 236
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod Lelkoun Soví » úte 15. led 2019 19:33:10

Jojo, to jsem četla. Četla jsem prakticky všechno, co vyšlo v češtině. Waggoner mi přišel dost šílený, ale to jen do doby, než se mi dostal do rukou Moss. Každopádně ale má něco do sebe :-). U obou pánů mi ovšem vadí, že více-méně zavrhují užívání Lucidního snění k rekreačním účelům.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod mhi » úte 15. led 2019 20:26:29

K tematu pruvodce je tu oddeleny thread viewtopic.php?f=28_t=142&hilit=pr%C5%AFvodce#p1167 , bylo by dobre popsat svoje zkusenosti s nim. Moc mne to zajima.

Waggoner je z meho pohledu velmi rozumny pokud jde o uziti lucidnich snu az do mista, kdy "nemozne se stava" (vzkazy od mrtvych, atd.). Je to trosku jako Grof a jeho zazitky s LSD.

Uživatelský avatar
Lelkoun Soví
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. led 2018 0:20:33
Počet lucidních snů: 236
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod Lelkoun Soví » čtv 17. led 2019 1:06:51

mhi píše:...Waggoner je z meho pohledu velmi rozumny pokud jde o uziti lucidnich snu az do mista, kdy "nemozne se stava" (vzkazy od mrtvych, atd.). Je to trosku jako Grof a jeho zazitky s LSD...


Přiznám se, že "zážitky s mrtvými" jsem přeskočila, těmhle věcem já prostě nevěřím (ale věřím Waggonerovi, že on tomu věří :-D). Nechtěla jsem si kazit celkový dojem z knihy. Musím říct, že ačkoliv je na můj vkus Waggoner prostě příliš velký mystik, pořád jeho knihu považuju za jednu z nejlepších věcí, co u nás o LS vyšla...

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod mhi » čtv 17. led 2019 13:01:21

Vidime to zrejme podobne.

Nicmene porad mi tyto "veci z jineho sveta" :) vrtaji hlavou, co za tim je?? I tady na foru se to minimalne v jendom pripade naprosto primo a otevrene da najit. Na "konkurencnim" uzavrenem blogu probehl pokus se "sdilenym snenim" s pro mne pomerne sokujicim vysledkem (neumim ale spocitat pravdepodobnost takoveho jednani).

Prece ti lide (Grof, Waggoner, ...) nejsou psychotici, nebo "alespon" schizotypni poruchy, to mi neprijde jako uplne vhodne vysvetleni. Navic i u takoveho C.G.Junga najdeme spoustu zajimavych veci (e.g. http://gnosis.org/library/7Sermons.htm Septem Sermones ad Mortuos).

Z me zkusenosti mel jsem jeden hodne zajimavy zazitek (vznikl ze snu, ktery byl spontanne lucidni a mel souvislost se ctenim literatury o smrti pred usnutim), ve kterem jsem nakonec ztratil uvedomovani toho co se se mnou deje a skoncil jsem ve valce, prchal jsem s nejakymi lidmi. Pro mne naprosto neobvykly sen. Pritom ta valecna situace nebyla vubec o ohrozeni zivota, ale spis o sounalezitosti, utrpeni - ale ne o strachu. Je to jeden snad ze 3-4 mych top mystickych zazitku.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod Coatl » čtv 17. led 2019 13:40:43

Pro mě je Waggoner mystickej tak akorát. Klidně bych snesl i víc mystiky, ale když už je jí příliš mnoho, začínám být nedůvěřivý. Waggoner psal knížku o lucidním snění se vším všudy, a tajuplná, mystická, magická složka do něj rozhodně patří (a navíc mu to zvyší popularitu knížky).

Nevím, co to znamená psychotici - jestli by se do takový definice náhodou nevešel každej běžnej člověk mimo současnou západní civilizaci, s jejím paradigmem mrtvého mechanického vesmíru. Některý věci, který popisuje zmíněný Grof, se dají sotva vysvětlit materialisticky. Materialistovi nezbývá než tomu prostě nevěřit :) Prazvláštní jevy spojený se sněním zažije za svůj život snad i většina dnešních lidí. Jenom je třeba mít pro ně aspoň otevřenou skulinku. Čím víc člověk bere tyhle věci vážně, tím víc se mu dějou, jenže tím zároveň otevírá dveře šílenství a zavírá je před tímto velmi střízlivým světem... Magie je určitá forma šílenství.

sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod sheepeck » čtv 17. led 2019 14:07:02

Mě Waggoner právě nepřijde mystický skoro vůbec - beru to tak nějak, že ten svět je prostě kouzelný, a basta. :-D
Jsem rád, že se vám ta kniha líbí - když jsem ji před lety objevil, hnedle jsem ji začal překládat a jsem rád, že se nakonec vydala.
I když mě mrzí, že jsem ve finální podobě přehlédl hodně překlepů. Měl jsem pocit, že jsem tím té knížce ublížil...

Uživatelský avatar
Lelkoun Soví
Příspěvky: 78
Registrován: úte 16. led 2018 0:20:33
Počet lucidních snů: 236
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypotéza: Ovládání LD vysokou aktivací

  • >

Příspěvekod Lelkoun Soví » čtv 17. led 2019 20:05:59

mhi píše:.... Navic i u takoveho C.G.Junga najdeme spoustu zajimavych veci...


Chystám se na Jungovu Červenou knihu. Jsem na ní hrozně zvědavá, ale obávám se, že většina spirituálních zážitků je nepřenosná do té míry, že když se hodí na papír, opravdu člověk pak spíš vyzní jako psychotik :-(

mhi píše:... Z me zkusenosti mel jsem jeden hodne zajimavy zazitek (vznikl ze snu, ktery byl spontanne lucidni a mel souvislost se ctenim literatury o smrti pred usnutim), ve kterem jsem nakonec ztratil uvedomovani toho co se se mnou deje a skoncil jsem ve valce, prchal jsem s nejakymi lidmi. Pro mne naprosto neobvykly sen....


Zajímavé. U mne je to s tzv. velkými a mystickými sny těžké, ilustruju knihy, především sci-fi a fantasy, takže toho mám dost načteno a nakoukáno a většina mých snů podle toho vypadá. Pořád potkávám bizarní tvory s nějakým důležitým sdělením, vyskytuju se ve fantaskních krajinách, žiju životy jiných lidí (nebo i nelidí). Buď jsem "velký sen" zatím neměla žádný, nebo je mám každou chvilku, nepoznám to :-D. Každopádně jednu věc, o které netuším co si o ní myslet, jsem asi zažila. Jenže když to sem napíšu, Refly to určitě hodí do jiného vlákna :-D.

Coatl píše:... Nevím, co to znamená psychotici - jestli by se do takový definice náhodou nevešel každej běžnej člověk mimo současnou západní civilizaci, s jejím paradigmem mrtvého mechanického vesmíru.


Vidíš, a já myslela, že "paradigma mrtvého mechanického vesmíru" bylo překonáno s objevem kvantové mechaniky. Bohužel asi zatím jen ve vyhraněných vědeckých kruzích :-(.

sheepeck píše:... Mě Waggoner právě nepřijde mystický skoro vůbec - beru to tak nějak, že ten svět je prostě kouzelný, a basta. :-D
Jsem rád, že se vám ta kniha líbí. I když mě mrzí, že jsem ve finální podobě přehlédl hodně překlepů. Měl jsem pocit, že jsem tím té knížce ublížil...


No, musím říct, že čím víc knih jsem o LS přečetla, tím mám Waggonera asi radši, i když se neztotožňuju se vším, co píše. Takže Ty jsi překladatel té knihy, jestli jsem to dobře pochopila? Můžu Tě ujistit, že jsem si žádných překlepů nevšimla (ale to bohužel nic neznamená, většinou nevidím ani ty svoje :-)).


Zpět na „Metody & Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů