Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Nesmysl s názvem: mapování snů

Diskuze o zlepšení snové paměti, způsobech navození lucidních snů a jednotlivých metodách a technikách (RC, DILD, WBTB, WILD...).
Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Káča » čtv 26. zář 2019 11:55:13

Ahoj,
nedá mi to, abych u metod a technik neupozornila na naprostý nesmysl s názvem: mapování snů – dream mapping.

Dostala se mi do ruky kniha „Hackeři snů“, kde se tahle „metoda“ popisuje. Lucidní snění tam degradují na „nezáživné hledání rukou“ :lol: a svoje mapování označují za nejkvalitnější a nejúčinnější metodu pro práci s LD. :shock: Doporučují zaměřit se na snové prostředí, zapisovat a mapovat si snová místa a postupně poskládat ucelenou mapu. (Přiznám se, že na konec knihy jsem se nedostala...)

Je to nesmysl ze dvou důvodů:
1) snová prostředí vzájemně nesouvisí – sen je charakteristický tím, že nikdy nedokážeme říct, jak jsme se na určité místo dostali; sen začne a my se prostě někde objevíme; propojení mezi místy neexistuje
2) snové prostředí je nestabilní – když se ve snu podíváme z okna a pak po nějaké době znovu – rozhodně nikdy neuvidíme stejnou krajinu/okolí. Tak jako je nestabilní naše ruka, obsah nádoby, obličej snové postavy, stejně tak se proměňuje i prostředí. Jak byste chtěli zanést do mapy, že okolo domu je pole, když za několik vteřin bude okolo téhož domu hornatá krajina s lesy a za dalších několik vteřin silnice s hustým provozem...?
Podobně vtipný by byl úkol „vytvořit snový anatomický atlas člověka“. Ruka má 0-17 prstů v různém uspořádání, ruka sama vychází většinou z ramene, ale příležitostně může i z břicha nebo zad, počet rukou se odvíjí od momentální potřeby... apod.

Něco, co je tak ohromně proměnlivé nelze zmapovat. Jak zmapujete inkoustovou kaňku kápnutou do sklenice vody?
Je dobré držet se návodů z kvalitních knih...

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Daiv » čtv 26. zář 2019 12:28:48

Ahoj Káčo,

1) ve většine případů se v lucidním snu dokážu objevit na místě, kde očekávám, že se objevím, případně kde si přeju se objevit.

2) takovou proměnlivost jsem za ty roky nepoznal. Prostředí mám vždy stabilní, pohlédnu-li na horizont, pak jinam a zpět na horizont, vše je totožné včetně struktury prostředí kolem. Proměnlivé jsou u mě v LD jen písmena a čísla, po druhém nahlédnutí se obsah zpravidla mění, když si prohlížím například knihu.

Viděl bych to tak, že každý člověk je individualita a je schopen dosáhnout jiných výsledků (živost snů, proměnlivost prostředí, ovládání snů, délka trvání snů, apod.). Rozhodně bych "smysluplnost" lucidních snů nepodceňoval, je jen podle mě potřeba na zážitky nahlédnout jiným způsobem, odlišným od standardního prožívání denních bdělých situací. Sny jsou o symbolice (jak lucidní, tak ty obyčejné), a jen naše vnitřní já a naše intuitivní myšlení má největší šanci tuto symboliku dešifrovat.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Káča » čtv 26. zář 2019 12:50:21

To je zajímavé.
Když máš snové prostředí stabilnější - dokázal by sis představit, že bys sen zmapoval?
Kdyby to přeci jenom šlo - nebyla by to jen mapa iluze, která je taková, jakou jí očekáváš...?

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Daiv » čtv 26. zář 2019 15:18:27

Mrknu-li na tvůj popis nestability lucidních snů, je to dost hardcore zmatek, ty neustále proměny prostředí a všeho kolem, to bych se zbláznil. Já to naštěstí takto nemám, opravdu se mi mění zpravidla jen ten text. Já nějak nerozumím tomu, proč by chtěl někdo mapovat prostředí snů, k čemu to je dobrý?

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Káča » čtv 26. zář 2019 16:52:24

Ty změny neprobíhají nijak rychle. Je to pozvolné, plynulé. Změnu zaznamenám, když se na to soustředím – např. delší dobu zírám někomu do obličeje; prohlédnu si nějaké místo, pak koukám jinam a když pozoruju to místo znovu, vypadá jinak...
Nic nevydrží dlouho stejné, ale rozhodně to není hardcore zmatek.

Ta proměnlivost tam prostě je a snažit se něco takového zaznamenávat/mapovat je podle mě naprostý nesmysl.
O té knížce píší: „fascinující vyprávění je zároveň návodem, jak vstupovat do snů a ovládat je“. Zvládla jsem přečíst jen začátek, kde naznačovali, že kdo si dokáže zmapovat snové prostředí, dostane se k paranormálním schopnostem (včetně teleportace...).

Co vidíš ty, když se v LD podíváš na ruce a co se děje, když ty ruce pozoruješ delší dobu?

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod mhi » pát 27. zář 2019 0:13:21

Ahoj Kaco,

je to tato kniha? https://uloz.to/hledej?q=Hacke%C5%99i+sn%C5%AF

LD u mne mohou mit kvalitu a konzistenci v celem spektru. Mel jsem treba sen kde jsem koukal na strechu vzdalene budovy a zkoumal jednotlive tasky (jako kdybych mel superzrak/superdalekohled ktery ostri do jakekoliv dalky). Vse bylo perfektne ostre i konzistentni, ale clovek nesmi zustat zirat na jedno misto.

A pak jsou ND/LD daleko "psychotictejsiho" typu, kdy se veci samy meni, mizi, atd.

Na zaver jeste jeden postreh, neni to uplne sen, ale spis "vize" z WILDu, minimalne 2x jsem zazil to ze jsem videl neco (treba 2 rotujici ostre ohranicene geometricke obrazce, melo to myslim vztah k vnimani casu, princip byl ten ze tam dochazelo k urcite interferenci mezi temi obrazci) a pote co mi to zmizelo jsem si rikal ... tak to jsem opravdu nepochopil a zamyslel jsem se, ze bych to potreboval videt jeste jednou. A co se nestalo, opet ten samy vizualni vjem.

Uživatelský avatar
Daiv
Příspěvky: 92
Registrován: pát 06. led 2017 9:32:57
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Daiv » pát 27. zář 2019 7:16:47

Ve většině případů na své ruce nepohlédnu, jsem bodem vědomí v prostoru (vznášející se nad zemí), který nemá tělo. Pohlédnu-li pod sebe, nic tam není, vidím je velmi detailně například podlahu, apod, žádné nohy, žádné ruce. Takle to mám po WILDu, pokud se jedná o DILD, tam záleží na míře lucidity. Pokud je lucidita slabá nebo se ji nesnažím udržet, vnímám také proměnlivost prostředí, nestabilitu, apod. Díky tomu, že naberu luciditu v běžném snu, kde jsem prožíval nějaký snový scénář, měl jsem svou identitu, tak v těchto případech mám normálně ruce, oblečení, apod. Pohlédnu-li na své ruce, také to není stabilní pohled. Je to o přístupu, u WILDU je vše jinak, intenzivnější, stabilnější, realističtější, emotivnější, jsou to hlubší prožitky.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Káča » pát 27. zář 2019 12:18:08

Ahoj @! Fajn zážitky máš – to mě ještě nenapadlo říct si o zopakování nějakého snového děje.

Ano, ten odkaz máš správně. Mám stažený první díl: https://uloz.to/file/fFlCn7aEhpBF/hacke ... -ducha-pdf
Moc by mě zajímalo, jak by obsah knihy vyhodnotil „LD expert“ :)

Daive: já mám zážitky výhradně z DILD. O WILD se snažím marně – vždycky u toho usnu.
Zaujala mě technika, kterou popisuješ: jak se dostáváš do změněného stavu vědomí. Našel jsi někdy praktické využití? Žila jsem v domnění, že kdo se dokáže dostávat do změněných stavů vědomí, má k dispozici např. diagnostiku viz léčitelé Edgar Cayce nebo páter Ferda...

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod mhi » pát 27. zář 2019 14:36:18

Nemam to nijak ozdrojovane ani podlozene vedou, ale mam pocit, ze to co popisuje Daiv, co popisuju ja s temi obrazci, a na druhe strane LD (u Daiva a mne DILD) jsou ruzne veci. Ja bych tyto "vize" rozhodne nenazval LD, nesplnuje to tu snovost, nema to zadny prirozeny dej.

Nalepku LD expert mi strcil Refly, ja jsem takovy LD expert co nemel mozna mesic LD (resim same technicke veci a neni ani cas na to si hrat se sny, hlavne kvuli nedostatku spanku). Vlastne vcera jsem mel urcity zajimavy ASC (jen graficky zajimavy-opet 100% geometricky presny) pri usinani, ale LD z toho nebyl. Knizku si nekdy prectu, diky za tip.

Kaco, to je dobre ze jsi sem zase zavitala. Diskuse s Tebou byla zajimava, mas i zajimave sny co si pamatuji.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Nesmysl s názvem: mapování snů

  • >

Příspěvekod Káča » pon 30. zář 2019 19:03:10

@: Nebraň se tomu označení. Máš úžasně nastudováno a spoustu praktických zkušeností s luciditou.
Přesně – dostatek spánku je základ. Těšila jsem se na víkend, že naspím 8+ hod., k tomu čerstvá motivace, přípravné cvičení přes den, zkušenosti z dřívějška... Vůbec jsem si nepřipouštěla, že by se nezadařilo – a kupodivu se nezadařilo... :(
Nejblíž luciditě jsem byla, když jsem ve snu jela výtahem a ve volném čase jsem pochybovala nad tvým výrokem „že mám zajímavé sny“... Rekapitulovala jsem si 2 předchozí, že na nich nic extra nebylo, ale že ten stávající je docela fajn a stál by za zapamatování. Ale k uvědomění, že spím, mě to nepřivedlo. To není zajímavé, to je k pláči.
Nevím, kde mám ještě zapracovat. Možná trpělivost... ;)


Zpět na „Metody & Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů