Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

Diskuze o zlepšení snové paměti, způsobech navození lucidních snů a jednotlivých metodách a technikách (RC, DILD, WBTB, WILD...).
Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 45
Registrován: pát 16. říj 2015 21:21:22
Počet lucidních snů: 1512
Kontaktovat uživatele:

Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod ATA » sob 14. lis 2015 21:05:37

Kratkej uvod do DILD základních technik
http://forum.astralni-cestovani.org/vie ... =40_t=1156
Ld tenhle rok : 7

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod Refly » sob 14. lis 2015 22:15:18

Díky za odkaz, vypadá to zajímavě, rozhodně přečtu. :)

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod mhi » pon 05. čer 2017 10:20:35

Mohli byste prosim nekdo napsat v jakych situacich si uvedomite, ze snite? DILD moc nepouzivam/nemam, protoze mne nejak +- funguje WILD, (vecer i rano, pripadne kdyz jsem necekane uprostred noci probuzen, tak umim stav snu udrzet a to byly ty me nejlepsi LD, kdy jsem si jenom uzival to co mi mozek naserviroval). Tedy nemam zadne casto delane testy reality typu "koukani na ruce" apod.

U mne DILD funguje trosku jinak, ze si uvedomim kolizi s realitou. Velmi casto to je nad ranem. Muzete popsat ty Vase ? Co si pamatuji u mne bylo napr.:

- prisel jsem do prace a nebyli tam vubec zamestnanci, prazdna kancelar. Tak jsem na ne cekal (normalne bych se strasne nastvany, zacal obvolavat a delal dusno)

- jeli jsme v aute, ktere uz nemame (a sen me samozrejme v hovoru presvedcoval, ze vse je v poradku, ze ja blbec jsem se to snazil vubec snove postave vysvetlit :) )

- mel jsem v ND sex s nekym, s kym bych jej mit nemohl/nechtel (uz si nepamatuji)

Jak to mate vy ostatni ? Mozna se takovy popis jevi jako nedulezity, ale mohl by pomoci lepe pochopit mechanismus absence testovani reality ve snech.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod Refly » pon 05. čer 2017 17:32:09

Já si tyhle nesrovnalosti ve snu zatím nikdy neuvědomil. Jak píšeš ty - prázdná kancelář nebo špatné auto a ještě to "obhajuješ" před ostatními, že je to tak v pořádku. To se mi stává často a nemám z toho nikdy LD.

U mě vždy fungoval jen náhodný RC, 2x s vypínačem a zbytek se zacpáním nosu. Ten s vypínačem byl méně spolehlivý a trvalo déle (světlo se nerozsvítilo a napadaly mě věci jako prasklá žárovka, vypadlé pojistky, nejde proud...), než mi došlo, že je to sen. Zatím co ten se zacpáním nosu u mě funguje spolehlivě - jakmile si ve snu zacpu nos a jde dýchat, tak prostě "cvak" a hned vím, že je to sen.

Ale u těch RC mam problém je dostat do snů - i když jsem dělal RC každých cca 30 minut, tak se mi ve snu objevil tak jednou za měsíc... A RC ani nejsou přímo určeny k navozování LD, ale až k jejich potvrzení - i když se počítají jako úplně základní technika na LD.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 07. čer 2017 1:18:39

mhi píše:Mohli byste prosim nekdo napsat v jakych situacich si uvedomite, ze snite? DILD moc nepouzivam/nemam, protoze mne nejak +- funguje WILD, (vecer i rano, pripadne kdyz jsem necekane uprostred noci probuzen, tak umim stav snu udrzet a to byly ty me nejlepsi LD, kdy jsem si jenom uzival to co mi mozek naserviroval).

To je zvláštní "přístup" :) Mně se asi dvakrát podařilo udržet sen k ránu po probuzení, když jsem měl v živý paměti návod od Radugy. Ale nebylo to nic extra, bylo to nestabilní a nepříliš výrazný.
Jak se ti večer podaří WILD? Poté, co usneš a než se dostaneš do REM fáze, je přece dlouhej mezičas "prázdnoty". Proto se WILD zpravidla praktikuje pozdě v noci. To si udržuješ po celou dobu vědomí, než přijdou sny?

Můj úplně první LS vzniknul za zvláštních, řekl bych magických okolností. Lišil se od všech následujících a byl z nich asi nejlepší. Byl to spontánní WBTB+DILD. Pokud si dále vzpomínám, večer tam bylo jedno pivo... o alkoholu se říká, že posouvá fáze REM do pozdějších chvil spánku a díky tomu má po něm člověk pocit barevnějších snů a líp si je vybavuje. Problém je, že alkohol zároveň zabraňuje bdělosti, ale zdá se, že přerušenej spánek dokázal tenhle vliv eliminovat nebo omezit. Každopádně, měl jsem hodně živý sny, a v jednu chvíli se vidim v zrcadle - a vypadám úplně jinak! Ani ne jako člověk! Díky tomu, že to byl tak výraznej sen, mi naskočila lucidita jako úder hromu.

Ty pozdější DILDy už byly podmíněny nějakýma večerníma afirmacema apod. Nikdy to nebylo tak, že bych v rámci původního snového scénáře provedl test reality. Spíš tam byly divný/specifický situace, který ve mně buď přímo vyvolaly luciditu, nebo ve mně vzbudily podezření, vzpomněl jsem si na TR, ten uspěl a lucidita prudce naskočila. Dostkrát se mi taky stalo, že jsem nějak samovolně přišel na to, že je to sen. Test reality mi tedy funguje spíš jako nabuzení než jako skutečný test.

Taky se stalo, že už při usínání mi bylo "jasný", že to směřuje správným směrem. Možná to nakonec byly taky případy WILDu? Možná jsem si udržoval jiskřičku vědomí, která ve správnou chvíli vzplála, podmíněná snovým dějem, nebo sama od sebe. Ale ještě se mi nepodařilo, že bych cíleně směřoval k WILDu až k jeho úspěšné iniciaci. Rád bych se to naučil.

Jinak se mi ovšem ve snech stala spousta podobných situací, o kterých mluvíš, a zůstaly nevyužity. Byly buď na hlavu postavený, nebo charakteristický (prostě něco, co mám často ve snech, ale zřídka/nikdy v realitě), ale vědomí mi nenakoply. To si pak dycky nadávám - jak jsem to moh přehlídnout? Zase to samý znamení, a já ho ignoroval!

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod mhi » stř 07. čer 2017 10:49:28

Coatl: slo by popsat ty pripady uvedomeni si snoveho prostredi konkretneji? Ja si od toho slibuji nalezeni nejakych souvislosti, ktere umozni to rozvijet.

Ad udrzeni snu: to mi taky funguje, treba dneska rano, ale v podstate jsem toho nevyuzil. Vetsinou si totiz pamatuji v takovem pripade hodne dlouhy usek snu (dneska to bylo extremne dlouhe) a zameruji se na to zjistit podrobnosti o snu (v tomto okamziku to totiz lze, i symboly se daji dostat do vedomi v jine nez symbolicke podobe).

Ranni WILD je asi jasny, proste se probudim a jsou-li okolnosti nakloneny, prichazi rychle sen.

Usinaci WILD: asi mam nejakou anomalii, neco typu SOREM (ale SOREM to uplne neni, musim tomu hodne pomoci). Fyzicky se zrelaxuju, odhanim automaticke myslenky, pokousim se co nejdelsi dobu udrzet vedomi a neusnout u toho (to je ten nejvetsi problem). U mne rychle prijde rozhozeni polohoveho a pohyboveho modelu reality, takze muzu mentalne cvicit (treba salto je moje oblibene). Uz se opakuju, ale to je asi cim lidi poznaji OoBE, je to pocit hodne podobny zavrati za bdeleho vedomi. Casto v tomto okamziku zacinaji prichazet spontanni vize, ale co je nejlepsi, ze kdyz si vzpomenu ze mam neco udelat (nastavit budik na telefonu) tak uz to dost casto zacnu delat ve snu! Ten budik se mi presne stal, dokonce realisticky nesel telefon odemknout, potom hlavni obrazovka jako v realu, klik na ikonku, a objevil se necekany (nejak pozmeneny obsah). No a nekdy se mi behem tech vizi "prosvetli" scena a je z toho plnohodnotny lucidni sen (bez toho prosvetleni to je takove zasedene).

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 12. črc 2017 20:29:50

Moc se mi nechce prozrazovat konkrétní sny, jsem na to v určitým smyslu pověrčivej. Ale například když vidím ve snu někoho, kdo už ve skutečnosti nežije (a to se mi stává poměrně často), tak mě to nikdy nenakopne. Co mě občas nakopne, je takovej zvláštní pocit hrůzy nebo úleku, že věci se dějou jinak, než mají. Např. jako posledně, když někdo, koho jsem pozoroval, začal měnit podobu. Měl jsem z něj zároveň pocit, že má za lubem něco nepřátelskýho. Jakoby nelogičnost spojená s emocí. Něco se podivně zařízne do normálního chodu věcí, je to až psychedelickej pocit. Ale neříkám, že je to tak vždycky, někdy se mi snové vědomí vyvine "samo od sebe", vzplane z jiskřičky, která už tam snad doutnala od začátku. Ale sen musí mít zároveň nějakou sílu, z mdlých snů se mi nic vykřesat nedaří.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod mhi » stř 12. črc 2017 20:37:42

Nejsou ty opakujici se vzorce (napr. mrtvi lide) spojene s emoci neco "Jungovsky nevedomeho" co se snazi prodrat ve snu na povrch? Ja jsem to tak mival v lucidnich snech, ze sen sel proti memu zameru (a v normalnich snech to bylo taky). Prohodil jsem si o tom par mailu s Kacou, v nejakem threadu je sumarizace. Meritem meho objevu nakonec bylo, ze kdyz jsem v lucidnim snu sel souhlasne s temi anomaliemi (tzn. nesnazil jsem se je zadupat vlastnim zamerem), tak byly stale intenzivnejsi, nekam me to samo odnaselo, najednou prisla neskutecne silna negativni silna emoce, uvedomeni si konkretni vytesnene vzpominky (napr. konkretni udalosti a mista) a potom uz jen probuzeni, resp. ztratil se sen a ve vedomi se mi objevila cela rada souvislosti, ktere byly predtim nevedome (to mam myslim dobre zadokumentovano i ex-post overeno).

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 12. črc 2017 21:12:55

Ty opakující se vzorce mám jen v normálních snech. V lucidních snech si celkem dělám, co chci. Občas se samozřejmě něco nedaří (třeba projít zdí nebo lítat), ale nestává se mi, že by se něco konkrétního opakovaně aktivně dělo proti mé vůli.
Jinak v normálních snech mám těch opakujících se vzorců víc, a vždycky jsem měl. Bude to "něco jungovského z podvědomí" a nejsem si jist, co to je, ale v tom snu mě to nikdy nezaráží. I když věřím, že nějakou vhodnou autosugescí by se z toho dala udělat úspěšná návnada na DILD...

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Techniky DILD (Dream Initiated Lucid Dream - LD iniciované ze snu)

  • >

Příspěvekod Coatl » úte 21. lis 2017 19:49:08

Refly mě teď nějak nakopnul, jak začal mít častý LS nebo náběhy na ně. Začal jsem častěji dělat Test Reality, a možná to opravdu zapůsobilo. Předevčírem novej DILD a dneska dva nový LS. (Byly i docela dlouho po sobě, ale "počítám" si jen jeden 8-)) Dnešní okolnosti: Večerní 2 piva + neplánovaný ranní WBTB. Po opětovném zaplutí do postele mi začaly nabíhat útržky vizí, ale tentokrát spíš v kresleným stylu. Ve chvíli, kdy se mi "přes celou obrazovku" zjevila krásná malovaná freska, získal jsem vědomí a "vstoupil" jsem do obrazu. (Bylo to tudíž něco mezi WILD a DILD.) V tom okamžiku zmizel kreslenej styl a všechno bylo realističtější a míň zajímavý. Pak jsem tam začal něco dělat, nic výraznýho se nedělo, nemělo to skoro zvuk a celkově to bylo krátký, což je asi cena, kterou člověk za pozdní ranní sny platí. Na druhou stranu, možná jsem prostě zase udělal chybu, že jsem se dostatečně neseznámil s prostředím a sen si důkladně nestabilizoval.

(Technická: Refly, prosímtě, nespojuj to s mým posledním příspěvkem do jednoho :) )


Zpět na „Metody & Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů