Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Tipy na zlepšení snové paměti?

Diskuze o zlepšení snové paměti, způsobech navození lucidních snů a jednotlivých metodách a technikách (RC, DILD, WBTB, WILD...).
Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod Refly » stř 19. črc 2017 9:55:33

Máte nějaké tipy, co vám osobně pomáhá na zlepšení snové paměti?

U sebe jsem vypozoroval výrazné zlepšení snové paměti, když si pečlivě a podrobně píšu snový deník (nečekaně :lol:). Po nějaké době jsem začal mít i několik podrobných a dlouhých snů za jednu noc.

Ale časem jsem si všiml, že je to hodně spjato s tím, zda se v noci vzbudím (ať už kvůli WC nebo pomocí budíku). Pokud se vzbudím ve druhé polovině noci, tak si obvykle ráno pamatuji více snů. Dneska jsem se třeba vzbudil hodinu před tím, než obvykle vstávám a ještě jsem tak na půl hodinky usnul. A díky tomu jsem si pamatoval dva sny, které se mi zdály během těch 30ti minut.

Naopak, když se za celou noc nevzbudím ani jednou, tak se mi občas stane, že si ráno nevzpomenu ani na jeden sen nebo jen na nějaké útržky z jednoho.

Pomáhá vám něco na zlepšení snové paměti, kromě nočního buzení, psaní snového deníku a dostatku spánku? Jistě existuji i nějaké suplementy, ale toho nejsem příliš zastánce. Mam na mysli spíše nějaké postupy či techniky, které je možné trénovat...

Uživatelský avatar
zazivot
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 13. črc 2017 11:12:46
Počet lucidních snů: 9999
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod zazivot » čtv 27. črc 2017 10:46:04

Ahoj.
těžko sice poradím, jelikož jak už jsem psala zažívám to od samého začátku života, ale na základě mého energetického pádu před rokem a půl, jsem přeci jen něco zjistila. Pokud došlo u mě k totálnímu dennímu vyšťavení, což v životě předtím se mi ještě nestalo, abych měla takovéto stavy. A do toho mě ještě sráželi druzí, byla jsem ze všeho, co se mi dělo, šokována a zmatená, takže o to jsem vyrovnání měla těžší. Ty stavy byly příšerné. A v tu dobu se mi přestály úplně zdát sny, sem tam se to vracelo ještě před několika měsíci, kdy se mi nezdál jediný sen. Což u mě v životě předtím nikdy nenastalo(nebo nevzpomínám si), abych za noc neměla jediný sen, vždy jsem jich měla, jako už i nyní min. 3, ale až 12 za noc a téměř vždy se jednalo o lucidní, někdy i mimo tělesné, kdy jsem cítila oddělení těla, kdy jsem měla velice jemňounké tělo a nebo se mi to stalo i při plném vědomí, že se mi začali měnit těla, kdy jsem měla pokaždé jiné tělo, ale jen vnímáním(cítěním) a také jsem se stala něčím nepopsatelným, jednou to bylo tak, že jsem se vzdálila, jako energie a neměla jsem tělo a před tím totálním energetickým pádem, jsem se přímo stala obrovskou ohnivou koulí, ale to byl zázrak, který se mi stal poprvé za můj život.

A nyní k tomu, jak vylepšit tu snovou pamět, abych to dokončila, zjistila jsem, že na tom můžeš pracovat tím, že vylepšíš tu pamět i v realitě. Jde o to, že na paměti budeš pracovat i přes den, budeš se snažit třeba vybavit si, co se ti zdálo v noci, kdykoliv přes den. Způsob je na tobě, který si zvolíš, vol tak, aby ti to vyhovovalo, ale aby to tebe a ani druhé kolem tebe neničilo. Když ti to nepůjde, tak to prostě nech být a vrať se k tomu jindy. Trénování z nás dělá mistry ;-) Já jsem se vytrénovala od začátku svého života a říkám si jestli nyní už nejsem tak příliš daleko, že mě nikdo kvůli tomu vůbec nemůže pochopit :( .

A k tomu nočnímu buzení, mohlo by ti pomoct vzbudit se okolo 4 - 5hodin ráno a na 5minut zůstat bdělý. A pak jen lehnout a třeba si představit, že se houpeš (prostě celé tvé tělo) do té doby dokud se nedostaneš do zvláštního stavu, který nedokáži moc popsat, ale začne ti vibrovat tělo a v té chvíli se nesmíš vědomě neboli myšlenkově hnout, ale zůstat naprosto vyrovnaný, jelikož by jsi to zrušil, mě to vždycky zrušila nedočkavost a myšlenka, že už ten stav nastane a jak jsem byla natěšená, tak jsem z toho vypadla :-/ A pak už další pokusy nejsou tak úspěšné, ale přeci jen někdy se mi to i přesto povedlo zas :-)
Ale ještě bych dodala jednu věc neplést si myšlenky tvé s těmi podvědomými ;-) Já zastavím svou mysl, ale běhají mi tam v podvědomí myšlenky, pokud se ti to také děje, nech je procházet a odpočívej ;-) Protože pak by jsi se ničil, jelikož to nelze zastavit ;-) Pokoušela jsem se o to a málem mě to zničilo.

Snový deník, ten jsem začala psát v poslední 3roky, jinak předtím ne a přitom si pamatuji fůru snů :-) A to i úplně první sen, který probíhal mimo tělo, kdy jsem se stala pouhou energií a to ani nevím, kolik mi přesně bylo, ale cca okolo asi 2 a půl roku života :-)
Takže to už bych musela být jeden z nejlepších lidí na sny :-) Kdyby se lepšila paměť pamatováním si snů a psaním deníku na sny. No ono to i možné je, ale proč se nadsazovat, prostě já jsem spíše pokorný člověk, který se nerad vnucuje a předvádí v tom, co umí, to prostě druzí musí vidět a odhalit sami, co v sobě skrývám ;-)

No, jinak poradila bych víc, ale momentálně si myslím, že by ti to mohlo k té zlepšení snové paměti stačit ;-) Zas nechci psát nějaké podrobnosti, když by to bylo myslím si zatím zbytečné. Tak snad ti to aspoň trochu pomůže, mě osobně to pomáhalo, jenže přeci jen každý jsme jiný.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod Refly » čtv 27. črc 2017 10:55:10

zazivot píše:...Jde o to, že na paměti budeš pracovat i přes den, budeš se snažit třeba vybavit si, co se ti zdálo v noci, kdykoliv přes den...

...A k tomu nočnímu buzení, mohlo by ti pomoct vzbudit se okolo 4 - 5hodin ráno a na 5minut zůstat bdělý...


Díky za tipy. Věci výše citované už dělám. :) Nejhorší na na tom pak je ta kvanta snů zapisovat... :D

Uživatelský avatar
zazivot
Příspěvky: 20
Registrován: čtv 13. črc 2017 11:12:46
Počet lucidních snů: 9999
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod zazivot » čtv 27. črc 2017 10:59:44

Tak na to mám také svou techniku, dělám to tak, že si píši zkratky s hlavními body, stačí abych se na to podívala a sen si vybavím celý i s detaily.
Je to, jako by jsi dělal výtah textu ;-) Určitě to znáš třeba ze školy, ale upřímně, mě výtah ve škole z textu nikdy nešel, takže si člověk pak říká sakra, jak je to možné, že u snů mi to jde :-D No je to o tom, co má pro nás hodnotu. Pokud to pro nás je podřadné, nikdy na to paměť nenajdeme, i když si myslíme tedy lépe řečeno nalháváme si, že je to hodnotné a urputně se snažíme, třeba jako já s tím textem ve škole.

No, ale také se mi občas stane, že si napíši jen jedno slovo ze snu a prostě si na ten sen už nevzpomenu, ale někdy mi zas jedno slovo stačí, ale stejně si to někdy musím doplnit aspoň, aby to byla věta. Ale zas jsou i sny, které jsem si nikdy nezapsala a pamatuji si je stále :-)
Jenže popravdě někdy to na naši paměti až tak úplně nezávisí. (jelikož se k tomu pojí i spousty dalších jiných faktorů)
Třeba dneska, měla jsem velký problém si vzpomenout a vůbec něco si ze snů vybavit, zase mám nějaké hnuté energie a tím jsem pak energeticky dost ztuhlá. A to je právě ten jeden z možných faktorů.

Mě osobně ta technika dost ulehčuje práci a čas. :-) Jinak bych pak nedělala nic jiného než psala sny :-D
Naposledy upravil(a) Refly dne čtv 27. črc 2017 13:40:44, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Viz ./missing.php?url=rules#citace

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod Refly » čtv 27. črc 2017 13:45:21

Také mě to už napadlo, ale zatím se řídím tím, co radí většina článků na internetu ohledně snového deníku - psát si ho co nejpodrobněji se všemi možnými detaily a tím si (snad) neustále zlepšovat snovou paměť. :)

Ale také časem asi skončím u zkráceného zápisu... :D

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod Refly » úte 06. bře 2018 9:10:02

Už se mi v hlavě honí delší dobu taková menší otázka. Je to prkotina, ale tak proč se nezeptat na názor ostatních, že. :)

U sebe jsem vypozoroval, že musím dělat WBTB kompletně ve tmě. Pokud si zapnu mobil nebo rozsvítím, tak si nepříjemně přesuším spánkový cyklus a nedaří se mi pak úplně dobře usnout a nedají se pořádně dělat metody jako WILD apod.

Problém je jak si zapsat poznámky o snech. Displej mobilu je úplný zabiják a rozsvícení lampičky taky nic moc... Ještě tedy zůstává audio záznam, ale do toho se mi moc nechce... :D

No a teď ta hlavní otázka - všude se různě píše, že
  1. podrobný snový deník pomáhá k lepší snové paměti
  2. pokud si člověk nepamatuje sny, tak k čemu je LD (který by si také nemusel pamatovat)

A mě zajímá:
Pokud se vzbudím a sen si pamatuji dobře, chvilku ležím, přemýšlím o něm, postupně si vybavuji všechny detaily, ale nezapíšu si ho... tak si ho ráno někdy už nepamatuji.

Nicméně sen jsem si v noci pamatoval - věděl jsem, zda je to LD nebo ne, věděl jsem přesně o čem byl, včetně detailů, jen jsem si ho prostě nezapsal a ráno už ho nevím - má tohle negativní vliv na snovou paměť? Nebo to noční vybavení si snu stačí? Jak řešíte "noční" sny vy? :)

Jasně, má to jiné vedlejší efekty - nezapsaný sen se těžko zpětně analyzuje apod., ale já teď mluvím čistě o vlivu na snovou paměť jako takovou. Samozřejmě, pokud si sen ještě ráno pamatuji, tak si ho zapíšu...

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod mhi » ned 11. bře 2018 19:15:57

U mne je bezne, ze jsem mel LD a rano o nem nevim, resp. mam jen takove mlhave tuseni.

Taky jsem (u sebe) zjistil, ze vybavovani snu velmi zalezi na stavu vedomi (mysli). Uz to popisoval Grof, ze lidi si nepamatovali po LSD sezeni co se tam delo, nicmene pri dalsi intoxikaci LSD si vybavili opet to minule. Takhle se to chova presne u mne, ve snu neni chronologicke razeni, ale jiny typ asociace a jsem schopen si rano vybavit sny i z jinych noci, je-li sen nejak asociovan s myslenkou. Skoro to vypada, jako kdyby v me mysli zila oddelena "snova osobnost". Mam uz celou radu pripadu, kdy jsem overil, ze si nasledujici den po sneni neco ze snu nepamatuji (a opravdu jsem se k tomu nemohl dostat, chovalo se to jako vytesnene). Nasledujici noc v LD jsem si to pamatoval se vsemi detaily. Navic jsem si vzpomnel treba na pul roku stary sen.

Ma to svoji logiku, pokud vezmeme v uvahu hypotezu, ze sny slouzi mimo jine k hledani novych reseni (tzn. neco noveho z bdeleho zivota se aplikuje na jine situace, kde to realne nebylo zazito). Takhle se to nekolikrat vyzkousi a kdyz reseni "funguje", zacne se pouzivat v bdelem zivote. Potom logicky neni zadouci, aby sen zustal zapamatovan i do bdeleho stavu.

Snovy denik pisu rano nebo pres den, po probuzeni se samozrejme snazim rozpomenout na co nejvice snu. Jedina vyjimka je nejaky opravdu vyjimecny sen, ktery zapisi na pocitaci hned, klidne ve 3 rano. Spousta snu zustane nezapsana i kdyz jsem si je vybavil, jsem lajdak.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod Refly » pon 12. bře 2018 8:23:50

No tak v tom případě buď fungujeme každý jinak a/nebo to neustálé zdůrazňování důležitosti kvalitního snového deníku v (skoro) každém článku o LD je dosti přehnané... :?

Mě to připadá, že u mě to zapisování zase tak velký vliv nemá. Jistý vliv tam asi je, ale hlavní je ta vůle chtít si sny zapamatovat, aktivně se na ně snažit po probuzení vzpomenout...

Snový deník si zatím stále vedu, ale už jen tak stručně, už žádná hodinová slohová cvičení... :lol:
Samozřejmě podle zajímavosti snu zvolím odpovídající styl zápisu. :)

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 14. bře 2018 15:12:53

Smysl podrobnýho zapisování snů je imho v tom, že si zvykáš uvažovat víc "snově". Dáváš svýmu podvědomí vědět, že bereš sny vážně, že jsou pro tebe důležitý. Je to podobnej efekt jako dělání testů reality během dne. A lucidní snivec asi musí brát sny vážně, musí bejt trochu praštěnej a brát sen jako důležitou součást života. (Kromě výjimečných jedinců, který jsou zas praštěný jinak a maj lucidní sny bez snažení.) Když si ten sen ráno jen vybavíš a pak na něj zapomeneš, asi to má taky nějakej efekt, ale ne takovej, jako když ho píšeš a celej ho rekonstruuješ.
Taky můžeš o těch snech prostě přemýšlet a zvažovat jejich významy, to bude mít podle mě podobnej efekt jako jejich zapisování.

Já si píšu sny na kompu asi tři roky. Poslední rok dělám podrobnej zápis jen tehdy, když je ten sen zajímavej, tj. 1-2x týdně. Občas udělám zápis i z těch méně zajímavých snů, to zfouknu jeden sen jednou větou. Můj průměrnej snovej zápis z jedný noci má odhadem asi 1000 znaků. (Změřeno tak, že jsem vzal od oka průměrně dlouhej příspěvek a prohnal ho nástrojem "počet znaků".) Nemyslím si, že by mi to trvalo hodinu nebo půl, spíš tak 15-20 minut, ale neměřil jsem si to. Prostě sednu a píšu, co mi přijde "na jazyk" - lítá to ze mě bez zadrhávání.

RadekS
Příspěvky: 5
Registrován: ned 22. zář 2019 19:52:00
Počet lucidních snů: 30
Kontaktovat uživatele:

Re: Tipy na zlepšení snové paměti?

  • >

Příspěvekod RadekS » stř 25. zář 2019 10:35:09

AHoj, taky přidám pár svých pozorování.
1. Snový deník je základ. Kdo to myslí se sny vážně o snovém deníku vůbec neuvažuje a píše. Každou noc a naprosto vše co přichází. ALe sny postupně začínají narůstat a začalo se stávat, že jsem měl i 12 zajímavých snů za noc a budil se třeba i 20x. A pak ráno únava. Tak jsme to zkoumali a diskutovali a přišli jsem na to, že je potřeba se stále vyvíjet a jít dál a dál.
Takže, nejdřív si píšu úplně vše ! Kdykoli se vzbudím, zapíšu si sen, se vším co si pamatuju. Sny začnou přibývat. Jakmile dosáhnu počtu v průměru 5 snů za noc. Je dobré přidat snovou mapu. Popsla jsem zde viewtopic.php?f=37_t=181. A zapisovat si sny už jen hladiny 2, prostě zajímavější s příběhem. Jakmile začnu dosahovat uvědomění ve snu. Tak si píšu už jenom sny 2C, kde je už silné uvědomění, že je to sen a vyšší.
U snového deníku je potřeba právě tento vývoj. A o tom se nikde nepíše. Protože když si nějaký píšu sny a pořád "jen" píšu, tak mě to přestane bavit a i fungovat. Takže je moc moc důležité si deník vést, ale stále stoupat dál a dál.
2. sdílení - zjistili jsme, že stejně tak důležité jako deník a různé techniky je sdílet svoje snové zážitky, číst si o tom, studovat a zajímat se, ten proces bádání je velmi silný, a i když často vůbec nic nedělám, jen to, že s někým volám a bavíme se o snech, tak hned tu noc mám vědomý sen :-)
3. meditace - za mě velmi silná technika na posílení snové paměti, meditace jakákoli
4. pohyb - velmi prospěšný je pohyb, nějaké cvičení nic náročného, tohle testujeme


Zpět na „Metody & Techniky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů