Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Ajvaz, Havel: Snování

Tutoriály, články, filmy, knihy a odkazy na jiné weby s tématikou lucidního snění.
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Ajvaz, Havel: Snování

  • >

Příspěvekod mhi » ned 15. črc 2018 0:27:47

Michal Ajvaz, Ivan M. Havel: Snování
http://www.pavelmervart.cz/kniha/snovani-50/

Kniha přináší dopisy, v nichž si oba autoři v průběhu jednoho roku sdělovali své sny, přemýšleli o nich a zkoumali, zda by mohli najít některé zákonitosti nočního snění, aniž by se přitom opírali o psychoanalytické nebo jakékoliv jiné teorie snu. Kladli si přitom otázku, zda je možné vytvořit teorii snu, která by na jedné straně nepodřizovala sen smyslu a logice bdělého světa a na druhé straně se na něj nedívala jen jako na pouhý nesmyslný chaos. Kniha spíše než celistvou teorii snu přináší příběh o rození myšlenek v korespondenčním rozhovoru. Úvahy o snech přivedly autory k myšlenkám na oblast, která se vymyká protikladu smyslu a nesmyslnosti a která snad může být významná i pro jiné oblasti života, než je sen.


Velmi zajimava kniha. Vlastne bych rekl, ze je svym zpusobem naprosto unikatni. Koupil jsem si ji a po ceste autem pri cekani v zacpe v ni zacal listovat. V ten okamzik jsem dostal chut' zaparkovat auto a precist ji celou :-). Ona totiz pojednava presne o "teoretickych" otazkach, o kterych diskutujeme castecne i tady a o kterych si pisu obcas soukrome s ruznymi lidmi. Vnimani ve snech, co je snove "ja", vliv na "bdele ja", snova pamet, vnimani ve snech, atd. Akorat ta kniha to bere z jineho hlediska, nez o tom uvazuju, a to je na tom bajecne: rozsiruje mi obzor.

Nechapu prilis, proc autori vyslovne vynechavaji k vykladu snu psychoanalyzu. To je z meho pohledu obor, ktery muze nejlepe pomoci pochopit vyznam snu. Vetsina textu je spis filosofickeho smeru, dokonce je v jedne kapitole strucny uvod do fenomenologie Edmunda Husserla. Taky se mi zda, ze spoustu otazek, ktere jsou kladeny, mohou byt zodpovezeny (resp. odpoved prinasi) lucidnimi sny. Ty jsou v knize take zminovany u Havla, ze je ma vyjimecne a zrejme kratke. Napr. otazku "snoveho prostoru" (tzn. kam az ve snu muzeme "zajit") resi experimentalne Robert Waggoner tim, ze probiha snovou scenu dokud se sen nerozpada. Nebo otazku jak vypada vizualni vjem (kvalita, komplexnost, zaber snove sceny) jsme tu resili sami a opet: lucidni sny to myslim jasne zodpovidaji (a z meho dotazniku vyplyva, ze je to velmi individualni a dokonce to i casove u jedne osoby).

Kniha neni pro toho kdo chce pouze lucidne snit a ma zajem jen v technikach; je spis filosoficky zamerena.

Zajimave video jednoho autora ukazujici jeho styl uvazovani https://www.youtube.com/watch?v=v3VAXStuJTs

Zpět na „Zdroje informací“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů