Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Ovládání ND (nelucidní sen)

Chcete znát názor ostatních? Založte téma s anketou...

Dokážete ovládat (alespoň částečně) i ND?

Ne, nikdy
1
17%
Jen výjimečně
2
33%
Občas
0
Žádná hlasování
Ano, téměř vždy
3
50%
 
Celkem hlasů: 6

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod mhi » pát 14. črc 2017 10:47:33

Podle meho nazoru v ND svobodna vule (jeji iluze) funguje. Akorat vedomi veri, ze sen je realita, tak se tak chova. Taky to na mne dela dojem, ze mnoho snu je ucelovych, aby vedomi/svobodna vule melo moznost reagovat jinak na minule udalosti (s vynechanim nejake vlastnosti, zmeny v situaci, apod.).

Z meho pozorovani predchod vedomi z ND do LD ma jedinou zmenu a to uvedomeni si "je to sen, muzu si delat co chci". Mam par takovych LD (DILD), kde je toto markantni.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod Refly » pát 14. črc 2017 11:27:58

Tohle je velmi zajímavé téma, tak jsem ho oddělil do samostatného tématu.

Na stejné téma jsem totiž cca před půl rokem narazil s jedním kamarádem, když jsme se bavili o ND snech. Říkal, že ve snu si většinou může určovat co chce dělat a v omezené míře se rozhodovat. Sice neví, že je to sen, takže se chová jako v realitě, ale možnost rozhodovat se má.

Uvedu jednoduchý příklad: Chce v ND snu přejít silnici, kde jezdí plno aut. Sám se ale rozhodne, že radši dojde kousek dál k přechodu a počká, než ho nějaké auto nechá přejít - protože by to tak stejně udělal i v realitě. Stejně tak si ale ve snu nevyvolá MLP poníka, protože neví, že je to sen a tedy neví, že to jde.


Já tohle vůbec nedokázal ze začátku pochopit, tohle jsem v ND nikdy nezažil a ani jsem nevěděl, že to jde. Já mam prostě ND sny jako když hraji jako herec v nějakém filmu (pokud je to sen z 1. osoby). Řídím se přesně scénářem (resp. jsem řízen snem), dělám přesně to co chce sen a nemam nikde ani nejmenší možnost rozhodnutí nebo zásahu do snu. Až si pak kolikrát ráno říkám, co jsem to v tom snu dělal za blbosti, protože některé věci bych nikdy v realitě neudělal...

Pokud je to sen ze 3. osoby, tak je to také stejné - je to jako kdybych koukal na film v televizi - koukám na děj, který nemohu nijak ovlivnit.


Jak je sakra možné, že ostatní (někteří) se mohou normálně rozhodovat i v ND? :D

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod mhi » pát 14. črc 2017 11:50:27

(moje) odpoved je myslim v tomto vlaknu: viewtopic.php?f=24_t=60_p=427&#p427

Nekdy napisu moje hypotezy jak to je. Dost to souvisi s tim, jestli skutecne svobodna vule existuje ci je to jen iluze. Mozna by bylo dobre kdybys Refly popsal proc si myslis, ze se jednotlive veci deji jak se deji. Proste vybrat sny z deniku a rozebrat jak to v hlave funguje. Podnetne ke studiu muze byt https://www.youtube.com/watch?v=6bs4OPC9lRQ a https://www.susanblackmore.co.uk/free-will/ a https://www.susanblackmore.co.uk/chapte ... free-will/ ; je to hodne skepticke, nedualisticke, dava to spoustu dobrych otazek, ktere se tykaji naseho chovani v bdelem i snovem svete. Pokud jde o muj nazor, neni jasny. U spousty textu/prednasek od SB mam pocit, ze ma ve svych uvahach velke mezery (nezabyva se nekterymi fenomeny, z meho pohledu protoze nejspis nezapadaji do jejich teorii), na druhou stranu nelze jeji skepticke (vedecky-materialisticke) videni sveta jen tak odvrhnout.

Kazdopadne bych navrhoval anketu trosku pozmenit, aby tam byly moznosti oddelujici lidi NEverici na svobodnou vuli, NEverici na dusi/oddelene vedomi (non-dualism), a pak to co tam je ted'.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod Refly » pát 14. črc 2017 14:18:18

mhi píše:Mozna by bylo dobre kdybys Refly popsal proc si myslis, ze se jednotlive veci deji jak se deji. Proste vybrat sny z deniku a rozebrat jak to v hlave funguje. (...)

Kazdopadne bych navrhoval anketu trosku pozmenit, aby tam byly moznosti oddelujici lidi NEverici na svobodnou vuli, NEverici na dusi/oddelene vedomi (non-dualism), a pak to co tam je ted'.


Nevím, zda takovou obsáhlou analýzu svých 550 zapsaných snů zvládnu. Jak jsem již psal jinde - jsem hodně technicky založený člověk - takže mé sny jsou hodně "technicky" přesné a realistické. Takže se i ve většině snů chovám tak jak bych se choval v dané situaci v realitě. Akorát že akce které dělám řídí sen/podvědomí a nikoliv já. Já se nijak v danou chvíli nerozhoduji, nemam žádné vědomí. A samozřejmě, že čím je sen bláznivější/absurdnější, tím větší nesmysly dělám... :D

Trošku jsem tedy téma a anketu přejmenoval. Smyslem tématu nebylo zamýšleno, zda svobodná vůle existuje či neexistuje, ale zda je možné (alespoň částečně) ovládat i ND. :)

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod Coatl » pát 14. črc 2017 14:31:42

Další složitý filozofický téma...
Odpověď skutečně záleží na tom, co si myslíme o existenci svobodné vůle jako takové, a co vůbec ten termín označuje.
Aniž bych na takovou obecnou otázku přímo odpovídal, můžu říct, že svobodná vůle není možná bez uvědomění si, že mám volbu udělat A nebo B. Protože v nelucidních ( = nevědomých) snech nemám tenhle druh vědomí, a prostě jen "něco dělám", tak hlasuju, že v nich svobodnou vůli nemám.

Oprava: Ale teď, jak jsi změnil téma, tak moje odpověď je jiná. Někdy mám pocit, že do normálního snu občas "vědomě" vstupuju. Např. když to se mnou vypadá špatně (hrozí mi smrt), tak se mi dycky podaří nějak, třeba i hodně násilně, zvrátit chod událostí. A když si nevim rady, tak se radši probudim.

Je zvláštní, Refly, že píšeš, jak jsi technický člověk, ale ti tví poníci... nějak mi to s tim nejde dohromady :)

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod mhi » pát 14. črc 2017 15:09:05

Vyborne, takze jsme se dostali k otazce co je vedomi a co je svobodna vule. Mozna cas k oddeleni tematu. Ja jsem vypozoroval, ze do vedomi se mi casto dostavaji ruzne mnoziny informaci k rozhodovani (svobodne vuli). Rozdil byl prave videt na stejnych udalostech resenych v realite (kde jsem jak to nyni chapu mel emoci soucitu, takze se potlacila rizika a pomahal jsem nekomu cizimu a sam jsem do meho vlastniho ohrozeni sel, mimo jine se to projevuje tim, ze clovek na silnici si nejdriv nevezme treba vestu,ale leti bez dalsiho pomahat nekomu jinemu, ackoliv realne hrozi treba naraz nejakeho dalsiho vozu), no a ve snu mi ten soucit chybel, takze jsem nakonec v podstate nepomahal. Tedy nevedome jsem mel omezenou mnozinu informaci k vedomemu rozhodovani (nebo alespon teto iluzi :) ). To je mozna odpoved' na otazku jak funguji tyto "nevedome" sny, kdy se prilis neuplatnuje vedomi. Ono se mozna uplatnuje, ale jednoduse vedome se rozhoduje uplne minimalne (takova hodne jungovsky neindividuovana osobnost :) ).

Druha otazka je zda existuje vubec nejaka svobodna vule, zde staci odkazat asi na Susan Blackmore ktera to podava velmi srozumitelne nebo clanky o Libetove experimentu (a jeho nasledovnicich). To co popisuje Coatl by odpovidalo "vetovacimu mechanismu" (vedomi rekne ne takhle opravdu NE a nevedomi mu tam strci dalsi moznosti reseni).

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod Káča » pát 14. črc 2017 15:20:23

Super téma k zamyšlení.

Já vidím základní rozdíl v typu snu.
Pokud je člověk nezúčastněný pozorovatel, tak toho ve snu moc neudělá a nemá jak „svobodnou vůli“ uplatnit.
Pokud ale vystupuje jako „hlavní hrdina“ (já konám, já se rozhoduji), tak je účastníkem děje, akce kolem se ho dotýkají a reaguje přibližně stejným způsobem jako v realitě – minimálně má pocit, že se může rozhodovat a konat. I když logika ve snu funguje jinak a při rozhodování docházíme k jiným závěrům (až probuzení odhalí, že to byla pěkná blbost)…
V takovém případě sen, lucidní sen i realita dávají stejnou možnost uplatnění svobodné vůle – liší se od sebe jen ta prostředí svými možnostmi + je rozdíl v hloubce prožitku.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod Refly » pát 14. črc 2017 15:24:55

mhi píše:...To je mozna odpoved' na otazku jak funguji tyto "nevedome" sny, kdy se prilis neuplatnuje vedomi. Ono se mozna uplatnuje, ale jednoduse vedome se rozhoduje uplne minimalne...


Možná právě na tom je založena ADA/SAT technika (a určitě i jiné). Primárním cílem této techniky je být přes den maximálně bdělí a pozorní. A to by se poté mělo přenášet do snů, aby i ve snech měl člověk více bdělosti, pozornosti a vědomí. A tím ve vhodný okamžik spustil luciditu... Nebo mít alespoň možnost se v ND rozhodovat? :)


Káča píše:...Pokud ale vystupuje jako „hlavní hrdina“ (já konám, já se rozhoduji), tak je účastníkem děje, akce kolem se ho dotýkají a reaguje přibližně stejným způsobem jako v realitě – minimálně má pocit, že se může rozhodovat a konat. I když logika ve snu funguje jinak a při rozhodování docházíme k jiným závěrům (až probuzení odhalí, že to byla pěkná blbost)...


A to je právě to o čem mluvím - já v ND vůbec žádný pocit toho, že se můžu rozhodnout nemám. Jsem řízen čistě snovým scénářem. Vůbec si právě nedovedu představit, jak se rozhodovat v ND - nikdy jsem to (asi) nezažil.

Uživatelský avatar
Káča
Příspěvky: 59
Registrován: čtv 01. pro 2016 10:13:58
Počet lucidních snů: 94
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod Káča » pát 14. črc 2017 15:39:27

Asi si neumím představit, jaký typ snu míváš. Co je - snový scénář?

Myslela jsem, že nejběžnější typ snu je, když se nám přehrává to, co jsme zažili. Někde jsme, je tam ještě někdo, dojde k nějaký akci - realita jak vystřižená a proto je tak těžký odhalit, že se jedná o sen a přejít do lucidity.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Ovládání ND (nelucidní sen)

  • >

Příspěvekod mhi » pát 14. črc 2017 15:50:09

Refly: mozna pomuze "mindfulness" :-)

Kaca: otazkou je, zda jediny rozdil neni v mnozstvi informaci, ktere se dostanou do snoveho vedomi (jedno mozne reseni = jedu podle scenare). My to mame i v beznem zivote, zejmena pri ovlivneni emocemi.

No a jestli je pravda, ze svobodna vule neexistuje, tak vlastne cely zivot jede podle nevedomeho "scenare" a mame jen tu iluzi, ze o necem rozhodujeme ;).


Zpět na „Ankety“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 1 host