Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Hypnagogicke obrazce

Diskuze o změněných stavech vědomí v souvislosti s lucidními sny.
Pravidla fóra
Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod mhi » stř 10. led 2018 21:53:31

Muzete sem postnout, pokud umite kreslit, nebo na neco narazite na Internetu, jake mate hypnagogicke vize/halucinace (obrazce) ?

Postupne tento post doplnim.

Ty nejzajimavejsi vypadaji jako v tomto videu: https://youtu.be/6umdf4Ef970?t=12m48s - nejsem ale schopen rict, zda to je jeste stav hypnagogie, nastava to o dost pozdeji nez zacne klasicka mlha/fleky/apod. a vlastne je to dost vyjimecny stav (je emotivni, protoze bude nasledovat neco zajimaveho).

Alternativa toho z videa byla (opet vic nez 1x) rotujici pismenka.

Potom jsem taky mel vickrat takoveto obrazy (ty v podstate hned po zavreni oci): Obrázek

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod Refly » čtv 11. led 2018 8:35:08

Já občas (obvykle do několika minut po zavření očí) vidím něco takového:

Ale není to takto barevné, je to jen žluto-bílé...
A taky se mi to stává jen večer, když jdu spát. Při usínání po nočním probuzení si nepamatuji, že bych někdy něco vůbec viděl.

Obrázek

A vůbec s tím neumím pracovat. Zkouším to sice opatrně pozorovat, ale buď usnu (moc pasivní) nebo obrazce zmizí (moc aktivní).
Před mnoha lety, než jsem ještě vůbec znal pojem LD, tak jsem si dokonce myslel, že mam něco s očima, když jsem tohle zažíval... :D

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod Coatl » sob 13. led 2018 16:39:53

Nic významnýho se mi neděje. Obvykle vidím jen nevýrazný patvary, řekl bych modro-černý. Vlastně se to hodně podobá tomu, co sem dal Refly. Teprve později z nich začnou lézt nějaký smysluplný a spíš statický útržky vizí. Ale nebývá to geometrický...

Stav, kdy mi chce naskočit LS, poznám obvykle podle toho, že útržkovitý vize výrazně vystupujou z hypnagogie a jsou ostrý a animovaný.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod mhi » pát 06. črc 2018 14:12:48

Po nejake dobe mam 4 zjisteni toho co se mi muze dit pri usinani, relaxaci:

- hypnagogicke obrazce (at' jsou jakekoliv) jsou nezavisle na snu, neni to predstupen snu, ale nezavisly fenomen. Da se mezi hypnagogii a snem prepinat a sen si bezi na pozadi dal. Alespon takovy je muj dojem vznikly z pozorovani a pokusu o to tento stav ovladat.

- to co se da na youtube najit jako "DMT trip simulation" (pocatek faze "breakthrough") nejspis neni vubec hypnagogie, ale neco jineho. Jsem ted' trosku zmateny, protoze driv jsem mel DMT-like obrazce a nasledoval "letaci sen". Ted' mi po techto obrazcich (ktere jsou ale rekl bych mnohem propracovanejsi nez jsem mel driv a navic u toho je takovy nepopsatelny pocit "neceho") nasleduje nejaky zmeneny stav vedomi, nikoliv sen (napr. svetelny zazitek).

- "tunel". V me variante to funguje tak, ze vidim svetelny bod, ke kteremu "pozorujici ja" leti (nebo opacne, bod se zvetsuje, ale je to dost tezke popsat, v realnem svete to asi nejde prilis zazit). Dluzno podotknout, ze kdyz to nahodou privolam relaxaci, nedokazu doletet daleko (je to opravdu realisticky velmi rychly prulet), takze si tento prozitek "zabiju" (zrejme strachem). Prulet tunelem v jine konstelaci jsem ale zazil, tam jsem to ale nemel pod vedomou kontrolou.

- mam pocit, ackoliv to mam jen z popisu a youtube vizualizaci, ze zde je velmi blizka souvislost se zazitky NDE a intoxikaci psychoaktivnimi latkami (zejmena LSD, DMT, psylocybin, atd.)

Mozna byste se mohli dalsi lide rozepsat, jestli neco takoveho zazivate, a soustredit se na tyto body:
- jsou obrazce geometricky presne?
- jaka je jejich barevnost?
- pohybuji se?
- je u toho nejaka emoce, nejake zvlastni pocity?
- co nasleduje potom a jakym zpusobem to naskoci? Je to ostra strihova zmena vnimani, nebo postupne zacne prolinani?

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod Coatl » pát 16. črc 2021 17:55:59

Já to mám celý trochu jinak :) Přestože jsem dlouhodobě marnej ve snaze zvýšit si frekvenci lucidního snění, tak poslední rok se mi začal zjevovat zvláštní fenomén, kterej pozoruju převážně před spaním a ráno před probuzením.

Je to něco jako ta hypnagogie a možná to i je hypnagogie, ale je to pro mě něco víc než jen obrazce. Především mi to dává lehkou euforii, která snad pramení z pocitu jakýhosi transcendentního poznávání... jako by mi s těmi obrazci přicházela nějaká informace. Nedokážu přesně říct, co to je za informace a k čemu jsou dobrý, ale rozhodně mi chutnaj :) Možná tím konečně začínám objevovat smysl meditace.

Ani ty obrazce nedokážu definovat. Jsou složitý, prostorový, barevný, magický, mocný, živý, božský... Ale řekněme, že je to něco jako mayský hieroglyfy, modrofialový, pohyblivý. Skutečně se to dost podobá nějakýmu stavu na psychedelických látkách, jen je to teda hodně lehký a kdykoli se to dá zrušit. Možná kdyby to bylo silnější, tak i ty obrazce by byly jasnější a daly by se líp popsat, což ve stavech vyvolaných pozřením rostliny skutečně jde. Logicky i ta informace, kterou obsahujou, by pak byla zřetelnější.

Někdy mi to začíná naskakovat, jen si sednu na pohovku a zavřu oči. Je to vrtkavý, někdy to zmizí, většinou při přemejšlení... ale chvílema může běžet obojí najednou (myšlenky i hypnagogie) a já se musím rozhodnout, jestli budu přemejšlet, nebo se nechám unášet hypnagogií. Chtěl bych na tom "makat" dál a trochu to vypracovat do stabilnější a zřetelnější podoby, protože se mi to fakt líbí, jen je to na můj vkus slabý a prchavý.

sheepeck
LD Expert
Příspěvky: 63
Registrován: čtv 02. srp 2018 16:31:34
Počet lucidních snů: 60
Bydliště: Písek
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod sheepeck » pát 16. črc 2021 20:48:29

Jestli to, co občas před usnutím vídám, jsou hypnagogické obrazce, tak se mi to nejčastěji jeví jako nějaké vířící předměty, které ale nejsem schopen nijak definovat a říci, že by to bylo něco konkrétního. Povětšinou se z toho proberu a následně po nějaké době usnu už bez jejich zaznamenání.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod mhi » ned 18. črc 2021 22:10:47

Panove, muzete prosim popsat:

- barevnost
- ostrost
- pozadi
- pohyblivost (rotace, atd.)
- jak tento stav nastava (plynule, nebo blik a je to v plne ostrosti/krase/barevnosti)
- pripadne prozivana emoce

?

Uz jsem nic zajimaveho celkem dlouho nezazil, ale za mne bych tyto prozitky rozdelil do nekolika kategorii:

- ruzne barevne "mlhoviny" (typicky zluta), nejasne ohranicene vjemy (to je celkem bezna kazdonocni vec)
- nejasne ohranicene/rozmazane obrazce, musim v tom spis hledat o co jde, nabeh je postupny
- vjem ruznych barevnych fleku (velmi intenzivni barva, velmi casto zluta nebo modra), ktere jsou jasne ohranicene; toto se mi darilo vyvolat relaxacni technikou, pak mi ta schopnost zmizela; muze to vest k nasledujicim dvema bodum
- vjem velmi presnych casto rotujicich nebo se nejak posunujicich obrazcu, krasne jasne barvy, vetsinou cerne nebo jasne bile pozadi, obcas to jde i ovladat ze si treba "necham pustit" neco znovu; nabeh tohoto stavu je v jednom okamziku (blik a je to)
- vjem velmi presnych symbolu, ktere nijak nerotuji, je to stabilni ... a nevim co si o tom mam myslet, symbolum nerozumim (nekdo popisoval neco podobneho v Ketaminovem sezeni https://cs.wikipedia.org/wiki/Ketamin )

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod Coatl » pon 19. črc 2021 20:12:35

Tak jo, pokusím se Ti to popsat jako do databáze :) Ale jestli to chceš nějak zkatalogizovat, tak to bude těžkej úkol, protože to je těžce individuální a lidi budou mít všechny možný kombinace vizuálních prvků. Ale možná se Ti podaří se v tom nakonec nějak vyznat líp, něco pochopit... Není to špatnej nápad na bádání.

Předně bych měl upřesnit, že mám vlastně dva typy obrazců. Jeden je "taková ta normální demagogie" a vlastně je hodně nevýrazná, jak tak o tom přemýšlím. Jsou to zelený nebo modrý fleky na černým pozadí. Představ si rozptýlený mraky na nebi, akorát jinak barevný. To je téměř přesně ono. A je to tak nevýrazný, že to většinou ani nevnímám. Pak usnu. To možná není úplně v pořádku, většinou mají lidi něco zajímavějšího?

A pak je tam ten druhej typ, jak jsem ho popisoval. Ty tvary, který vidím, jsou spíš druhotným jevem lehce změněnýho stavu vědomí. Kdybych se soustředil jen na ně, asi by postupně zmizely. Většinou modro-fialová (ale i jiný barvy), je to dost ostrý, ale přitom prchavý, a hýbe se to určitě rychlejc než mraky. Mění se to všemožným způsobem, někdy vnitřně, někdy se tam jen posouvaj kousky. Ale rotaci tam moc nemám. Myslím, že je to prostě vizualizace myšlenek, nebo řekněme vizualizace ducha. Duch má potenciálně nekonečnou pestrost nesoucí vyšší a vyšší smysl.

Často pozoruju jakousi 3D perspektivu - jako by jedna vrstva byla blíž než druhá. Přichází i odchází to relativně rychle, ale ne bliknutím. Emoci jsem už popisoval - lehká euforie, estetickej prožitek, pocit komunikace. Donedávna spíš jen pocit získávání informací, ale postupně si uvědomuju, že je to možná oboustranný (a že je potřeba, aby bylo).

Tvoje roztřídění mi do toho mýho tudíž moc nezapadá. Ostrý vize předmětů nebo písmen mívám někdy k ránu - to jsem blízko k LS. Ale míchá se mi to s jasnýma vizema typu video. (Alkohol to někdy podporuje.) Pokud skutečně máš ostrý neměnný znaky, bylo by zajímavý je zakreslit. Sice budou mít význam hlavně pro Tebe, ale i tak by mě takový glyfy zajímaly :)

Co se týče těch symetrických geometrických obrazců, co jsi sem dával... Možná je to stejná kategorie jako to, co nazýváš "průlet tunelem"? Má to všechno nějakej střed, a kolem něj symetrický barevný tvary. Tak něco takovýho jsem párkrát zažil po pozření jisté bylinky. Zelené bylinky. A myslím, že chápu, odkud se v Indii bere taková fascinace mandalami. Taky už mám mandaly o něco radši než dřív.
Naposledy upravil(a) Refly dne úte 20. črc 2021 8:24:00, celkem upraveno 1 x.
Důvod: https://www.lucidnisneni.cz/forum/rules#duplicitni-prispevky

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod mhi » pon 19. črc 2021 20:33:31

Prulet tunelem nema s vizualnim vjemem nic spolecneho ... to je kinematicky zazitek. Popravde ani nevim jestli u toho nejaky vizual byl, nezvladal jsem to vnimat. Mel jsem velky problem udrzet vedomi toho co se mi deje (a jednou se to taky nepovedlo, ale to je na jine povidani).

Ad ty mandaly, ano, s tim naprosto souhlasim :-). Ale je to neco jineho nez ty indianske obrazky co jsi linkoval, ty jsem zase ja nikdy nezazil.

Mohl bys prosim rozvest ty obrazce co vidis? Protoze ja je nekdy mam opravdu velmi ostre, treba i vicebarevne, casto ruzne rotuji. Musis se na to soustredit a "neco vykoukat" (hledat ty obrazce), nebo se jen kochas? Ja mam oboji (viz vyse muj seznam). Nekdy je to tak stabilni, ze nejen ze se muzu soustredit na konkretni obrazec co dela, ale i si udelat 'rewind'.

To co popisujes jako mraky je zrejme muj prvni bod (mlhovina), to mivam velmi casto kdyz vecer zavru oci.

Symboly...tezko popsat, hodne dlouho jsem to nemel, jednou jsem to hledal a nasel jsem nejake podobne, ale bylo jich jednak moc a pak dalsi rano jsem to nebyl schopen uz zrekonstruovat detailne. Vypadalo to jako neco egyptskeho, pripade nalezy z jizni ameriky. Na jasne bilem pozadi. Vyzkousej si sam se podivat na nejaky obrazek a za 10 minut to vyzkousej nakreslit, uvidis jak slozite to je :-).


Jeste pro inspiraci, treba nekdo najdete neco znameho v tomto: http://fractals.freeideas.cz/2017/01/08 ... ery/page/2 (to jsou zrovna konkretne ty, co vidim ja; jestli to je to co by lide nazvali hypnagogickymi obrazci nebo to je uz ASC ale netusim, nevim jaky je konsensus)

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Hypnagogicke obrazce

  • >

Příspěvekod Coatl » pon 19. črc 2021 21:19:53

Ne, typ "mayské glyfy" je určitě něco jinýho než mandaly. A když tu máme tu šedou zónu... Zatímco mandaly (kde mi převládá spíš zeleno-žluto-červená) bych přiřadil ke konopí, tak převážně modro-fialové "glyfy" bych zase přiřadil k dmt, syrský routě, houbičkám. I ta energie je tam odlišná. A obrazce se shodují s energií.

mhi píše:Mohl bys prosim rozvest ty obrazce co vidis?

To už přepínáš mou rozlišovací schopnost :) Líp to už nerozvedu. Jsou prostě záhadný. Rozhodně je hodlám dále zkoumat.
Nemusím se moc soustředit. Prostě spíš "vypnu", a začne ten stav samovolně nabíhat, když se poštěstí. Zkrátka to není námaha, je to spíš potěšení, potřeba. Moje současná optimistická teorie je, že se mi začínaj vyplácet dlouholetý pokusy kolem meditace, ale ještě ne tak, že bych si to moh kdykoli naordinovat. Rewind rozhodně neumím, protože, jak říkám, ty obrazce jsou jen druhotným jevem - jsou vizualizací něčeho, co je za nimi. Ale třeba to za půl roku bude celý jinak.

Mlhovina... to ano, jen jsem to teda snad nikdy neměl žlutý.


Zpět na „Změněné stavy vědomí“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů