Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Zapomenuté lucidní sny

Obecná diskuze o luciditě a lucidních snech.
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Zapomenuté lucidní sny

  • >

Příspěvekod mhi » stř 25. led 2017 13:21:52

Pred nedavnem jsem mel zjevne lucidni sen (DILD), na ktery jsem si rano vubec nevzpomnel. Az po nejake dobe mi docvakly souvislosti a uvedomil jsem si, ze jsem mel v tom snu vedomost snoveho prostredi. Luciditu jsem ve snu nakonec ztratil. Je tedy mozne, ze clovek ma mnohem vice lucidnich snu, nez si poznamena!

Zda-li se za noc treba 10-20-30 snu v prubehu ruznych REM fazi a pamatuje-li si clovek vetsinou jen ten lucidni sen vedouci do probuzeni, je dost dobre mozne, ze realne se zda tech lucidnich snu mnohem vice nez je zaznamenano.

Taky jsem zjistil, ze sny zrejme nejsou ulozeny v nejake kratkorobe pameti, ale po ranu si clovek muze vybavit sen i z predchozich noci. Uvedomil jsem si detaily snu tak tyden dozadu - o snu, ktery jsem si poznacil do snoveho deniku s poznamkou, ze konkretni detail uz nevim.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapomenuté lucidní sny

  • >

Příspěvekod Refly » stř 25. led 2017 16:51:26

O tom jsem četl - LD je prý možné také zapomenout, takže trénink snové paměti by neměl ustávat... :)

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 45
Registrován: pát 16. říj 2015 21:21:22
Počet lucidních snů: 1512
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapomenuté lucidní sny

  • >

Příspěvekod ATA » stř 25. led 2017 20:32:38

Ano zapomenout je možné

počitej že těch snů víc než cca 7 za noc nebude (pokud nepočitame extra krátky)

Z pamětí je to trocha komplikovanější není totiž jedna .

Co je duležité si uvědomit je jak se pamět koduje je to vetšinou podle místa a času ale také podle stavu vědomí . Poroblém je často v tom že pamětova stopa nekde je ale nemáme na ni link .Jedno z řešení je postupný přechod stavu vědomí a informace stale kopírovat / propojovat ruzné "paměti" .
Cím bliže budeme stavu vědomi při uloženi tím snadnější bude vybavení . Také pomůže ztotožnění se z postavou ve snu aby si nevzpomínalo já ted z rána ale to já co bylo ve snu.
Ld tenhle rok : 7

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapomenuté lucidní sny

  • >

Příspěvekod mhi » stř 25. led 2017 21:00:32

Za 8 hodin by melo byt neco okolo 7-9 REMu. Prvni jsou kratke, tam bude asi jeden sen (ono i 10 min snu je ale docela doba diky "strihovemu" efektu), na konci spanku tech snu za sebou muze byt ale hromada. Tak mi to uplne nesedi s tim poctem.

Pokud jde o tu snovou pamet, tak souhlasim, ze tam chybi zcela urcite "link", protoze nekdy si na sen vzpomenu i pres den. Ale rano to je docela spolehlive, nejen na posledni sen, a jen rekapitulace snu pomuze dennimu vzpomenuti (tzn. mohu potvrdit to zvedomovani snove pameti). Krome chybejiciho linku mam ale pocit, ze tam pri normalnim bdelem vedomi bude jeste nejaka dalsi "blokace", protoze i kdyz jsem mel bdele vedomou vzpominku na sen, neumel jsem si vzpomenout na nejaky detail. To mi k memu uzasu slo dneska rano! Z tohoto pohledu se to chova trosku podobne vytesnene vzpomince, ktera je ale pristupna jen ve snu, kdyz mi to tam nevedomi samo naserviruje nejprve jako snovou scenu.

Prosil bych komentar k ale také podle stavu vědomí .

Chtelo by to zacit v tom jak se chova pamet' a sny delat nejaky system, co jsem zatim cetl to malo odborne literatury tak to nikdo nijak neuchopil.

Uživatelský avatar
ATA
Příspěvky: 45
Registrován: pát 16. říj 2015 21:21:22
Počet lucidních snů: 1512
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapomenuté lucidní sny

  • >

Příspěvekod ATA » čtv 26. led 2017 11:27:14

Z těma REM ne v každém REM je sen a sny nejsou jen v REM . Jsou i NREM sny (nejčasteji je to NREM2 ) a také sny ve fázich označovaných jako SOREM a covert REM . Pokud zajademe ještě dál tak jisté formy snu beží i přes den.

v REM je ale nejlepší šance mít sen který bude mít plně formované 3D prostředí a vnímanej z první osoby. NREM sny sjou spíše takové premýšlivé začnou chaotickými myšlenkami a jde to k řešení tématu nebo třeba snovému přiběhu.

S tim stavem vědomí na na to vlastní teorie ale nejsou plně vědecky podloženy . Mozek je dost modularní systém a moduly ze sebou potřebujou nějak komunikovat mohou mit odlišnej nurální kod ale části co ze sebou komunikujou používají sychnronizaci pomocí frekvence a fáze mozkových vln.
Samotné vědomí je cca na frekvenci 3,5 hz ale dle mého vnímani jsou tam 2 řekeneme vedome a nevědomé které jsou globální.Uvnitř techto 3,5hz jsou další vlny velice duležítá je približně 40Hz gamma vlna která dělá duležitou část synchonizace.Dalo by se říct že to co pokládáme za naše vědomí je to co je synchornizováno z určitou fází té 3,5hz a 40hz vlny.Dalo by se také říct že v mozku beži vice signálu odlišených synchonizací a specifickou fází tyto pak tvoří ruzné sítě komunikace.Ve snu jsme naladěni na jinou fázi než přes den v te je zaplá jiná sit a komunikace z obsahem te puvodní je omezena .
Popsat jak to celé funguje by bylo přinejmenším na pár knih takže se spiš zaměřim na praktické použití.

*jednotlivé fáze se navzájem ovlivnují
*reakce neuronu je dle fáze vlny predstavyt si třeba zjednodušeně jako sinusovku pokud je na nahoře stačí mnohem min na to aby neuron posla signál dál pokud je dole mužeme se snažit klidne 10x víc a i tak bude problém aby se neuron aktivoval.
*vědomi vidí jen to co je s nim ve stejné fázi (silně zjenodušeno) zase predstava sinusovky veci co jsou v jine fázi to ovlinují na zákalde svého umistení oproti fázi původní.
*například vizualizace muže vyvolat aktivitu hodně blizkou realnému vnímaní aktivita neuronu muže mit stejnou amplitudu ale bude synchronizovana v jiné siti a fáze bude odlišná takže do vědomí se toho moc nedostane.
* intezita soustredeni určuje amplitudu vlny
* přesnost soutředení určuje šířku peaku vlny a jeji tvar například soustredeni na jeden objekt zvedne amplitudu a udelá ostrej peak v miste odpovidajicim reperezentaci obejektu ve vlně.Pokud je uvolněné vnímání a velká bdělost ampliduda vlny je velká ale peak je širokej klesá pomalu a vleze tam toho víc ....

Muslel bych k tomu dát obrázky a a odkazi na články

* jde měnit amplidutu te vlny vědomí (bdělost)
* jde měnit jeji tvar (kam se soutredíme)
*jde měnit amplitudu i věci mimo vědomí pokud se na ně dokážeme zaměřit
* blbe jde měnit fázi vlny vědomí drži ji tam dost věcí
* blbe jde měnit informaci z jedné fáze do jiné bráni se tomu protože by to znamenalo mixovani kanalu a problem rozlišovani co je z vnejšího prostředí a co je ze snu , vizualizace...
* info z jinejch fázi je blokovano i názory , vírou ... (to už nebudu vysvětlovat na urovni vln moc komplexní)
Ld tenhle rok : 7

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Zapomenuté lucidní sny

  • >

Příspěvekod mhi » úte 31. led 2017 15:21:10

ATA, mam nekolik doplnujicich otazek:

- jde nejak charakterizovat typy snu v REM, NREM(1,2), SOREM ? Ten NREM jde prirovnat k cervnemu od Kacy viewtopic.php?f=24_t=60#p388 ? Kam by se daly podradit spise halucinacni sny, podobne co zazili lide s psychoaktivnimi latkami, zejm. LSD?

- je opravdu frekvence synchronizacnim nastrojem, neni to jen dusledek?

- je najky dukaz (indicie) vedouci k tomu, ze v pametove stope je zahrnuta informace o stavu vedomi a dana pametova stopa neni z jine urovne pristupna ?

Premyslel jsem trosku o vedomi cloveka, a behem spanku (ci nejake meditace) dochazi nekdy k odpojeni kratkodobe pameti (napr. nejsem si schopen uvedomit kde spim, ale dlouhodoba pamet je pristupna). Dale je zajimave, ze neni casto aktivni kriticka cast mysleni, schopna detekovat sen (nerealnost prostredi) - coz je co si cvici lide s DILDem. Take je evidentni, ze pri "maskovani spanku" (ruznymi formami, kdy vedomi si uvedomuje, ze jde o sen) nema nevedomi tvorici snove prostredi uplnou predstavu o stavu vedomosti (=bezi lucidni sen), ale nekdy ji ziska (=potom sen aktivne maskuje, treba falesnym probuzenim, nebo nejakym komentarem snove postavy, apod.).


Zpět na „Obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů