Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Frekvence lucidních snů

Obecná diskuze o luciditě a lucidních snech.
Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod Coatl » pát 26. kvě 2017 23:06:53

Jak to máte? Záleží na tom, jestli se o ně snažíte, nebo i na něčem jiným? Co třeba životní styl nebo stravování?
Já vypozoroval, že v zimním období nemám skoro žádný, zatímco v létě se to výrazně zlepší. Nevím, jestli to souvisí s teplem, nebo s tím, že v létě míň piju čaj a kafe (jak jsem psal jinde - ./missing.php?url=viewtopic.php?f=21_t=81), a nebo s tím, že v létě trávím víc souvislého času venku a v přírodě. Třeba to nakonec souvisí s jídlem - v létě si člověk dává víc ovoce a zeleniny.

Další otázka, kterou si kladu, je naopak určitá pravidelnost: Ještě se mi nestalo, že bych měl LS dva dny po sobě. Bylo to minimálně týden, a spíš 14 dní nebo měsíc. Trošku mám pocit, jako by člověk potřeboval načerpat novou "manu", než může dostat další lucidní sen...
Přitom se zdá, že existují borci, co mají LS každý den, a není jich úplně málo...

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod Refly » sob 27. kvě 2017 9:03:22

Podle mě záleží především na člověku - já se o LD intenzivně pokoušel několik let (viz ./missing.php?url=viewtopic.php?f=37_t=47) a stejně se mi nedařilo. Kromě několika testů reality, které nevedly k LD a jednoho krátkého LD s nízkou luciditou (viz ./missing.php?url=viewtopic.php?f=23_t=8#p471) se mi nic víc nepovedlo.

Dělal jsem pro to maximum - chodil jsem dřív spát, zapisoval jsem si podrobně každičký sen, jedl jsem doporučené jídlo, každý den jsem dělal cca každých 30 minut RC (test reality), večer DILD metodu, v noci jsem často míval budík pro WBTB metodu, poté jsem zkoušel WILD...

Nic, nic a vůbec nic. Přiznám se, že po těch letech zkoušení jsem ztratil motivaci, protože to nikam nevedlo. Jediné čeho jsem dosáhl bylo, že jsem měl klidně i 4-5 kvalitních snů za jednu noc. Neříkám, že by mě LD přestalo zajímat, ale už to u mě rozhodně není priorita - už nechodím tak brzy spát a ani nemám budík v noci... Sny už si také nezapisuji - stálo to neskutečného času. Dostal jsem se do stavu, že jsem už měl tak dlouhé a komplikované sny, že jsem každý z nich zapisoval na jeden papír A4 - a když pak mam takové sny 3 za noc... :D

Takže frekvence podle mě záleží především na člověku - já dělal maximum a stejně jsem se nedočkal ničeho, než jednoho RC za pár týdnů až měsíců.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod Coatl » sob 27. kvě 2017 14:36:00

No ty jsi hustej týpek :) Zkoušet to několik let bez úspěchu... to vyžaduje fakt silnou vůli. Ale nakonec jsi úspěch měl, ne? A dokonce jich bylo 9.
Já kdybych tehdy neměl lucidní sen sám od sebe, tak bych to asi nezkoušel. Sem tam jsem na zmínky o LS narazil už dřív, ale nějak jsem nechápal, čím se to liší od normálních živých snů, takže mě to nelákalo, a hlavně mi přišlo uhozený dělat ty testy reality. Je pravda, že už jsem se tehdy trochu zajímal o možnost astrálního cestování...

Takže jak říkáš, určitě "záleží na člověku", na jeho způsobu myšlení, na jeho podvědomí - a to je právě to, co se dá měnit. Celou jsem tu tvou diskusi zatím neprojel, ale jestli to třeba nebude v tom, že, jak píšeš, jsi "technický typ". Ono to podle mě potřebuje být trochu magor, trochu otevřít dvířka iracionalitě, i v tom denním životě. (To neznamená, že se musíš vzdát techniky - např. jednu knížku o OBE napsal typoň, co dělal programátora.)
Jinak bych doporučoval silnou dávku Calea Zacatechichi. Říkáš, že to patří za "hranici, kterou bys nechtěl překročit"... ale podle mě není špatný použít mačetu, aby sis prosekal cestičku neznámou džunglí. Potom už můžeš chodit bez mačety, to není návykový :) Ostatně - člověk, kterej je otevřenej zkoumání vlastního já (a v tom lucidní snění převážně spočívá), by neměl mít předsudky vůči psychoaktivním látkám.
Možná tam máš nějakej zvláštní blok. Já, když jsem poprvý získal vědomí ve snu, jsem mohutně zařval "Tohle je sen!! TAK - A TEĎ SI MŮŽU DĚLAT, CO CHCI!" Okamžitě byl celej sen průzračně reálnej a nepřicházelo v úvahu, že by se lucidita vytratila, jedině že bych se samým vzrušením probudil.

Refly píše:Takže frekvence podle mě záleží především na člověku - já dělal maximum a stejně jsem se nedočkal ničeho, než jednoho RC za pár týdnů až měsíců.

Není maximum jako maximum. Nejde jen o to, běžet co nejrychleji, ale taky o to, zvolit správnou cestu. A to je právě to, co mě tady zajímá... Fenomén ucidního snění podle mě ještě zdaleka není prozkoumanej, dokonce bych řek, že výzkum je teprve v plenkách. Teprve až vznikne propracovaná teorie, co a kdy funguje jakým typům lidí, tak bude možno mluvit o pokroku. Zatím si tu teorii musíme tvořit sami.
Naposledy upravil(a) Refly dne sob 27. kvě 2017 19:16:00, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Viz ./missing.php?url=rules#duplicitni-prispevky

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod mhi » sob 27. kvě 2017 15:23:44

Ja jsem v zivote nemel jedinou psychoaktivni latku (bavime-li se o ruznych houbickach, syntetizovanych drogach, odvarech ze vseho mozneho, nebo i jen THC; nepocitam do toho normalni caj ani kafe ci alkohol :) ) a tech lucidnich snu nebo i jinych stavu zmeneneho vedomi jsem mel uz celou radu. Popravde receno by mi nestalo zrejme za to ani kdyby mi nabidli laboratorne cisty lysergamid, zejmena kdyz napr. k halucinacim se da dostat jinym a zrejme bezpecnejsim zpusobem.

Ale docela by mne zajimala zkusenost nekoho, kdo neco z lyserg./ketaminu/mescalinu mel v sobe (necham si pro sebe a klidne to muze probehnout zcela anoonymne).

U mne docela funguje WILD, obcas DILD. V obou mam problem se stabilitou a vizualni kvalitou, nicmene ty LD si neuzivam hedonisticky, spis zkoumam co se mi v hlave deje, takze je-li neco sponanniho, necham to bezet a "vedome" pozoruji, nebo lehce ovlivnuji.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod Coatl » sob 27. kvě 2017 17:36:56

mhi píše:Ja jsem v zivote nemel jedinou psychoaktivni latku (bavime-li se o ruznych houbickach, syntetizovanych drogach, odvarech ze vseho mozneho, nebo i jen THC; nepocitam do toho normalni caj ani kafe ci alkohol :) ) a tech lucidnich snu nebo i jinych stavu zmeneneho vedomi jsem mel uz celou radu. Popravde receno by mi nestalo zrejme za to ani kdyby mi nabidli laboratorne cisty lysergamid, zejmena kdyz napr. k halucinacim se da dostat jinym a zrejme bezpecnejsim zpusobem.

Ale docela by mne zajimala zkusenost nekoho, kdo neco z lyserg./ketaminu/mescalinu mel v sobe (necham si pro sebe a klidne to muze probehnout zcela anoonymne).

Za co by ti to nestálo? Za riziko, že to skončí nepříznivě pro tvou psychiku? To si musí každý rozhodnout sám. Pokud snadno dosahuješ různých zajímavých stavů vědomí, tak chápu, že lákadlo dosáhnout něčeho podobného pomocí podpůrných látek je výrazně menší. Já to píšu Reflymu v reakci na jeho problémy dosáhnout lucidity.
Ale především, Calea Zacatechichi je zhruba do stejné míry psychoaktivní jako kafe, a mnohem méně než alkohol. Pokud vím, tak z něj nikdo nikdy neměl psychický následky. Zkrátka je to čaj, kterýho se napiješ a takřka nepozoruješ změnu - leda ve spánku. Určitě tu změnu na tobě nezpozoruje nikdo druhý. Podobně působí třeba meduňka, heřmánek nebo pelyněk, i když jsou mírnější - ale když už jsme u toho, stálo by za to vyzkoušet na noc jejich extra silný nálev.
Jinak já tento nápoj (ani žádný další "suplementy") téměř nepoužívám, jen jsem si ho párkrát vyzkoušel... a zase na něj dostávám chuť 8-)

Klasický psychedelický látky k téhle diskusi tematicky úplně nesednou, protože většina z nich nejenže nezlepšuje sny, ale spíš znemožňujou člověku usnout :) Výjimkou je asi ta tráva, ta je podle mě velmi dobrá na spánkovou hypnagogii a přechod do zajímavých pseudo-snových stavů. Ale zkušeností s ní mám zatím pramálo. (Je výhledově v plánu se trochu "dovzdělat".)

Refly píše:já dělal maximum a stejně jsem se nedočkal ničeho, než jednoho RC za pár týdnů až měsíců.

Trošku jsem to tam pročet a eště bych měl jednu poznámku: Říkáš, že se ti ztrácí obraz. Zkus vyměnit test reality se zacpáváním nosu za nějakej vizuální. Zkus se podívat na ruce. Není možný, aby se stalo, že v okamžiku nabytí vědomí uvidíš jen svoje ruce, a nic kolem nich ;)
Naposledy upravil(a) Refly dne sob 27. kvě 2017 19:16:50, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Viz ./missing.php?url=rules#duplicitni-prispevky

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod mhi » sob 27. kvě 2017 17:50:09

Coatl píše:Za co by ti to nestálo? Za riziko, že to skončí nepříznivě pro tvou psychiku? To si musí každý rozhodnout sám. Pokud snadno dosahuješ různých zajímavých stavů vědomí, tak chápu, že lákadlo dosáhnout něčeho podobného pomocí podpůrných látek je výrazně menší. Já to píšu Reflymu v reakci na jeho problémy dosáhnout lucidity.


Nestalo by mi to za rizika a zname neurofyziologicke zmeny v mozku (ci jinde). To malo co mam z psychoaktivnich latek nastudovano me vede k tomu, ze clovek toho ma pramalo pod kontrolou, malo se vi o tom co se v hlave deje (jsou nejake fMRI scany, ktere vypadaji dost odlisne pred-a-po). Tomu se chci vyhnout, ja chci fungovat v te "bezne" vedome iluzi reality, abych mohl pracovat, jet na vylet, neco vymyslet/konstruovat, apod. Pokud by mi nekdo rekl: budes-li lucidne snit (meditovat, apod.), zacnes mit problemy v beznem zivote (=za nezmeneneho stavu vedomi), tak prestanu i s LD (meditaci).Zatim na sobe nejake patologicke zmeny nepozoruji a nikdo mi o nich nerekl, tak v tom pokracuji. A nestacim se divit ;-). Jasne, kdyz nekomu reknu, ze jsem mel iluzi vedomi rostliny, tak je to hodne zvlastni a spousta lidi co nic takoveho nezazili by mne poslali do Bohnic, ale to rozhodne nemam za bezneho denniho vedomi a nemyslim, ze by to jakkoliv ovlivnilo muj bezny zivot. Snad jsem to popsal srozumitelne.

Calea Zacatechichi neznam, k tomu jsem nemiril. Slo mi opravdu o ten tezsi kalibr.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod Coatl » sob 27. kvě 2017 18:53:56

mhi píše:ja chci fungovat v te "bezne" vedome iluzi reality, abych mohl pracovat, jet na vylet, neco vymyslet/konstruovat, apod. Pokud by mi nekdo rekl: budes-li lucidne snit (meditovat, apod.), zacnes mit problemy v beznem zivote (=za nezmeneneho stavu vedomi), tak prestanu i s LD (meditaci).

Už jsem asi pochopil, na co reaguješ. Je to na mojí zmínku, že "je potřeba být trochu magor". Ale "být trochu magor" neznamená být neschopen normálního života. Vyjádřil jsem to rovněž trochu mírněji jako "pootevřít dvířka iracionalitě", prostě nesnažit se kontrolovat, jestli dělám racionální věci, když to není potřeba. To ty přece děláš, přinejmenším když medituješ. A věřím, že ti to v lucidním snění pomáhá.
A pak to běžně děláme, když tancujeme, zpíváme, kreslíme, sportujeme, provozujeme sex, vtipkujeme, zuříme, bojíme se, fantazírujeme... V takových situacích odkrýváme svého vnitřního "magora", a možná právě díky tomu pak můžeme mít ztřeštěnější sny.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Frekvence lucidních snů

  • >

Příspěvekod Refly » sob 27. kvě 2017 19:24:52

Coatl píše:No ty jsi hustej týpek :) Zkoušet to několik let bez úspěchu... to vyžaduje fakt silnou vůli. Ale nakonec jsi úspěch měl, ne? A dokonce jich bylo 9.


Dle definice se za LD považuje každý sen, ve kterém si uvědomím, že sním. Měl jsem 8 úspěšných RC (věděl jsem, že je to sen), ale obraz mi ihned zmizel a během pár sekund jsem se probudil, ale to už jsem popisoval jinde. :) A pouze ten jeden slabý LD.

Coatl píše:Trošku jsem to tam pročet a eště bych měl jednu poznámku: Říkáš, že se ti ztrácí obraz. Zkus vyměnit test reality se zacpáváním nosu za nějakej vizuální. Zkus se podívat na ruce. Není možný, aby se stalo, že v okamžiku nabytí vědomí uvidíš jen svoje ruce, a nic kolem nich ;)


Mě se ztrácel obraz až po zjištění, že je to LD, po úspěšném RC. Ruce si v normálním snu vůbec nevybavuji, nemam zapsaný snad žádný sen, kde bych si vizuálně pamatoval své ruce, na to nemůžu dělat RC. U mě fungoval akorát RC se zacpáním nosu a s nefunkčním vypínačem, ale pokaždé po uvědomění, že je to sen okamžitě vše zmizí...

Nechci to tady moc rozepisovat, jednak jsem to už psal jinde a také je to trochu off-topic. :)


Zpět na „Obecná diskuze“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů