Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Mohou nas meditace nejak poskodit?

Meditace, techniky pracující s dechem, snová jóga a další spiritualita.
mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Mohou nas meditace nejak poskodit?

  • >

Příspěvekod mhi » úte 08. srp 2017 18:34:21

Mel jsem jeden rozhovor, ktery mne privedl na myslenku z titulku.

Zde sepisu nejake poznamky.

Mindfulness zvysuje unikove adaptace na ukor jinych (zdroj nyni nevim, byla na to nejaka studie)

https://thehumanist.com/magazine/septem ... ad-for-you
https://www.theguardian.com/lifeandstyl ... ing-us-ill

https://www.researchgate.net/post/Can_m ... de_effects

Meditation is considered to be safe for healthy people, when practiced for a limited time period daily. Possible side effects of regular meditation training are not well known or studied (6, 14). Benson stated that he had seen no unfavourable side effects, with limited practice 20-30 minutes two times a day. On the other hand, when more frequently elicited, he observed side effects in a few individuals, like insomnia, psychosis, hallucinations and withdrawal from life. However, it is difficult to retrospectively evaluate these side effects, since those factors might have drawn the persons to meditation in the first place (6). Meditation may increase the risk for initial worsening of psychiatric disease (14), or trigger psychosis in allready psychiatrically disturbed patients (76) as well as delay other necessary treatments (14).

An important factor to be aware of, is the existence of cultic meditation forms (76), hence, for clinical application, it is essential that the meditation technique is of a secular nature and that religious and cultic-forms of meditation are excluded from healthcare.


Souvislost s LD je zde znacna, protoze oboji jsou zmenene stavy vedomi s podobnou charakteristikou. Tedy to, co zde je napsano o meditacich se myslim vaze i na LD.
Naposledy upravil(a) mhi dne stř 09. srp 2017 22:39:17, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Mohou nas meditace nejak poskodit?

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 09. srp 2017 19:51:33

Přečet jsem jen ten 1. článek... je dost dlouhej.
Holt to vypadá, že meditace není jakousi jedinou bezpečnou cestou, jak dosáhnout změněnýho stavu vědomí. Na jednu stranu mě to zjištění(?) docela pobavilo, na druhou stranu je celkem samozřejmý, že každej proces přehrabování se ve svým mozku představuje riziko, že něco zvoráme. Každá cesta je riziko, a nakonec zůstávat doma je taky riziko, že nám třeba spadne na hlavu střecha. Otázkou je např., jak moc je to riziko velký, a druhou otázkou je, jak moc je velký pro konkrétního jedince v konkrétní situaci. Pokud jde o mě, já tyto otázky moc neřeším, nebezpečí mám vlastně rád. A pokud jde konkrétně o meditaci... nikdy jsem z ní neměl žádnej fantastickej zážitek, takže ani nepředpokládám, že by mi v nejbližším pokusu hrozilo šílenství.

Když už jsme u toho... neska mě napadlo, jakej je vlastně rozdíl mezi tím, když si člověk jde cíleně někam sednout a meditovat, a tím, když se člověk probudí, ale leží ještě hodinu v posteli se zavřenýma očima a nechá se unášet polosnovýma představama a neurčitýma myšlenkama? To první se obvykle považuje za chvályhodnou činnost pilného a duchovního jedince, a to druhý za pouhou lenost. Přitom to druhý mi dává mnohem silnější výsledky než to první.

mhi píše:Energie je skalární fyzikální veličina, která popisuje schopnost hmoty (látky nebo pole) konat práci (viz wikipedia). Bavime-li se o nejake "psychicke energii", bylo by dobre ten termin nejak definovat, aby se dal uchopit.

Nehezké rýpnutí materialisty 8-) Ona se ta energie i ve fyzikálních smyslech používá dost nepřesně. Je to veličina, která dává přesný smysl jen pro modely velmi jednoduchých jevů. Jak chceš v reálné situaci určit, co je schopné nebo možné? A přesto běžně mluvíme o tom, že někdo má nebo nemá určitou energii. Řekl bych, že zazivot měla na mysli energii v eště vzdálenějším smyslu, jako tajemnou sílu, zkrátka skrytou schopnost, která není předmětem fyziky (a asi ani jiný empirický vědy). A fyzika skutečně nedokáže předvídat například skutečnost, že z žaludu vyroste dub. Co by na tom mně vadilo víc, je to dogmatické rozdělování oné energie na dobrou a špatnou, jak už jsem vysvětloval jinde.

Já zas úplně nerozumím tvému poslednímu odstavci. Jestli správně chápu mindfulness jako "život v přítomnosti", tak si nemyslím, že by to vedlo více k únikovým než k agresivním formám reakcí. Podívej se třeba na tygra... ten žije v přítomnosti patrně pořád, a bez agrese by zahynul.
Jiná věc je, že meditace nabádá ke zklidnění mysli (je to podle mě spíš mindlessness), což je asi špatná strategie v situaci, kdy po tobě jde predátor/nepřítel i ve všech přenesených civilizačních smyslech toho slova.

mhi píše:...unik (myslim) nechava na rozdil od slozitejsich adaptacnich mechanismu predmet adaptace (co nam vadi) ve vedomi.

myslíš jako že utéct před problémem neznamená vyřešit ho? Jak se to veme... když jsi pralesní opice, tak tygra nikdy nevyřešíš jinak než útěkem. (Civilizační paralely si domysli.) Co s tím trochu souvisí, je taková ta budhistická norma "nech svůj vztek zmizet". Určitě by se našly studie ukazující, že potlačování vzteku škodí, protože "energie" vzteku nezmizí, ale přetransformuje se v něco jinýho (a nakonec třeba v nemoc).

--------
DODATEK: Koukám, že sem to měl otevřený dost dlouho a zazivot mezitím stihla odpovědět (úplně jinak), tak já holt přidám svůj dodatek k už i tak dlouhýmu příspěvku, nebo zas naběhne Refly a stejně mi to opraví...

Zazivot, ty jsi cítila ty svoje čakry už předtím, než ses o nich dozvěděla? Zajímá mě, jestli je to opravdu pro některý jedince něco intuitivního, nebo je to čistě odvozený od indických duchovních systémů.
Čakry totiž nejsou nějaká univerzální duchovní soustava a většina tradičních duchovních systémů s něčím takovým nepracuje... Takže není pravda, že každej meditující jedinec musí nutně operovat se systémem čaker.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Mohou nas meditace nejak poskodit?

  • >

Příspěvekod mhi » stř 09. srp 2017 21:23:36

zazivot píše:Nějak jsem to nepochopila s těmi úniky. Myslíš z reality?


"Přizpůsobovací mechanismy člověka si můžeme rozdělit na všeobecné (agresi a únik) a na speciální (aktivní - typické spíše pro extraverty (spíše společensky angažované osoby )a pasivní - typické spíše pro introverty (spíše samotářské osoby s bohatým vlastním vnitřním životem)."

ref muj oblibeny Kohoutek: http://rudolfkohoutek.blog.cz/0911/psyc ... ce-cloveka


Refly, slo by tuto konverzaci vyclenit do noveho tematu "Spiritualni terminologie?" S tim co jsem zacal to nema nic spolecneho.


Coatl píše:Já zas úplně nerozumím tvému poslednímu odstavci. Jestli správně chápu mindfulness jako "život v přítomnosti", tak si nemyslím, že by to vedlo více k únikovým než k agresivním formám reakcí. Podívej se třeba na tygra... ten žije v přítomnosti patrně pořád, a bez agrese by zahynul. Jiná věc je, že meditace nabádá ke zklidnění mysli (je to podle mě spíš mindlessness), což je asi špatná strategie v situaci, kdy po tobě jde predátor/nepřítel i ve všech přenesených civilizačních smyslech toho slova.


Podle me je problem v uvaze v tom, ze Tygr rozhodne nema mentalni kapacitu na to mit vedomi, ktere by bylo schopno jen zacit uvazovat o svych psychickych stavech. Tedy tygr rozhodne nepraktikuje mindfulness ;-) a krome agresi ma urcite i uniky (jinak by ho neco zabilo).

Mindfulness chapu zatim krome zivota "tady a ted'" zejmena jako "uvedomovani" si stavu a procesu (staticky stav i dynamika). K adaptacim jak je chapu se muzu rozepsat, ale unik je jedna z mala, ktera ponecha problem pristupny vedomi (na rozdil od ruznych disociaci, racionalizace, apod.)

Coatl píše:
mhi píše:...unik (myslim) nechava na rozdil od slozitejsich adaptacnich mechanismu predmet adaptace (co nam vadi) ve vedomi.

myslíš jako že utéct před problémem neznamená vyřešit ho? Jak se to veme... když jsi pralesní opice, tak tygra nikdy nevyřešíš jinak než útěkem. (Civilizační paralely si domysli.) Určitě by se našly studie ukazující, že potlačování vzteku škodí, protože "energie" vzteku nezmizí, ale přetransformuje se v něco jinýho (a nakonec třeba v nemoc).


Ponechejme diskusi u lidi. Unikem se problem dost casto nevyresi (kratkorobe ano, ale zacne to narazet, hlavne kdyz clovek unika moc). Unikem se mozna vyresi problemy, ktere v psyche nemaji navazany nejaky dalsi system. Napr: unikam od konkretniho cloveka, ktereho ale ke svemu zivotu potrebuji, cimz vznika frustrace z toho, ze s nim nejsem. Nebo potrebuje ten clovek mne a pak mam treba pocity viny. Od obou unik nepomuze.


Coatl píše:Co s tím trochu souvisí, je taková ta budhistická norma "nech svůj vztek zmizet".


O ego dissolution (rozpad ega) jsem zalozil jiny thread. Ano, z meho pozorovani to cloveku hodne ulevi, ale neumim k tomu vic napsat, protoze to jsou spis dojmy nez nejaka analyza. Presuny "self" a ego dissolution mi prisly na mysl, kdyz jsem o tematu potenc. skodlivosti meditaci zacinal cist.

Urcite je problemem meditaci i jinych ASC, ze muzou rozjet psychozu. https://en.wikipedia.org/wiki/Psychotic_break
Naposledy upravil(a) mhi dne čtv 10. srp 2017 10:49:02, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Mohou nas meditace nejak poskodit?

  • >

Příspěvekod Refly » stř 09. srp 2017 22:18:58

Off-topic diskuze přesunuta (na žádost mhi) sem: viewtopic.php?p=867#p867


Zpět na „Meditace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů