Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Meditace

Meditace, techniky pracující s dechem, snová jóga a další spiritualita.
Janička
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 12. lis 2015 21:23:14
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Meditace

  • >

Příspěvekod Janička » sob 04. úno 2017 19:53:29

Pokusím se rozepsat něco víc z našich řízených meditací :-) Nejprve odpověď pro "mhi" z jiného vlákna (poloha - sed, zda skupinova - ano skupina, osvetleni - tlumené, jen svíčky, denni doba - odpoledne/podvečer, prubeh - viz níže, kde - malá tělocvična s dřevěnou podlahou u terapeutky,s kým - s terapeutkou, astroložkou a známými i cizími lidmi)

Jsme skupina žen různých věkových kategorií (výjimečně i mužů), které spojuje alternativní medicína a esoterika. Několikrát ročně se scházíme a pracujeme s konkrétním tématem. Pokaždé přijdou jiní lidé, takže každý "sedánek" je originál. Setkání pořádají terapeutka a astroložka, takže nám poví o tom, co je v daném období dobré pro tělo (byliny, strava atd.) a co čeká jednotlivá znamení. Čerpáme informace od pořadatelek a jednen od druhého, spontánně diskutujeme na dané téma a vyměňujeme si zkušenosti, zážitky, pocity ...

Součástí je také řízená meditace, která probíhá za tlumeného osvětlení a vhodné hudby, sedíme obvykle na zemi, polštářcích, dekách atd., jak je komu libo. Terapeutka nás vede meditací, popisuje hlavní prvky, na které se máme zaměřit a zbytek je na nás.

Pro mě oproštění se od skutečnosti není až tak složité, takže mi to trvalo jen pár minut, ale netrvdím, že mám vždy stejně silné zážitky jako při prožitku propojenosti s celým vesmírem. Je zajímavé, že ačkoliv nás terapeutka vede, tak mají konkrétní detaily třeba 3 z 10 lidí identické. Nejlepší je to zažít osobně, takže kdyby měl "mhi" chuť, můžu ho někdy vzít s sebou. Setkání probíhá na moravskoslovenském pomezí, asi v nás pořád někde dřímá bohyňování, které bylo ve zdejším kraji rozšířené :-)

K těm dotěrným myšlenkám při meditaci můžu říct jen tom, že mám úplně to samé, proto nemedituju sama, protože by mě myšlenky odváděly od tématu a raději se nechám rámcově vést. Obsah je už jen a jen na mě, ale snažím se o plynutí obrazů a nijak výrazně do toho nezasahuju.

Meditace má jistě mnoho poloh, u mě obvykle probíhá na pomezi fantazie a snu, někdy jsou to stavy bližší LD, ale to, co považuju za skutečný LD, je daleko silnější. LD a meditace spojuje to, že jsem si vědoma, že se nejedná o realitu, takže si můžu dělat co chci. Při LD se mi ale těžko ovládají emoce.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod mhi » úte 07. úno 2017 13:13:00

Predne dekuji za popis a nabidku :). Krome toho, ze jsem asi 250km daleko, jsem taky dost materialisticky a "vedecky/exaktne" zalozeny clovek, takze astrolozka by mi asi hodnekrat vykouzlila usmev na rtech a byl bych vykazan. To ale neznamena, ze zatracuji vse tezko pochopitelne a uchopitelne, treba ty meditacni zazitky. Spousta z nich jde vysvetlit "vedeckou" metodou. Spousta ne. K tem druhym jsem otevreny ve smyslu, ze nepopiram jejich existenci, ale jsem dost zdrzenlivy k vytvareni nejakych nepodlozenych teorii o propojeni lidi apod. No a prave proto se ptam, sam takove zazitky totiz nemam (vite-li o nejake meditacni skupine v Praze a okoli, rad se budu ucastnit).

Stejne tak nezatracuji alternativni medicinu, ale zcela uprimne, dostaneme-li se mimo nejake bylinky (sam pestuji ruzna koreni a treba materidousku, caj z ni je bajecny), tak uz v tom hledam neco trosku jineho (ve vetsine pripadu to je dle meho nazoru "unik do mystiky", abych byl presny, pouziji zase Kohoutka: http://rudolfkohoutek.blog.cz/0912/zakl ... dy-cloveka ).

Janička píše:Terapeutka nás vede meditací, popisuje hlavní prvky, na které se máme zaměřit a zbytek je na nás.


Slo by s ohledem na vyse popsane rozepsat jak meditace presne probiha? Idealne popisem co rika terapeutka a co se meditujicimu (Janicce) deje v hlave?

+ rozepsat lepe ty konecne zazitky, spojeni s vesmirem je sice hezky termin, ale stale je pro mne prilis abstraktni. Treba popis propojeni se vsemi misty se projevuje jak? Co jsou vsechna mista? Jde se podivat treba ke mne domu? Jde se podivat mimo slunecni soustavu? *

Ja vim, jsem hrozny zabednenec, ale pokousim se to nejak analyzovat.

-------------------
* Ja v LD bez vetsich problemu umim vyletet do vysin az do "tmave modreho", ale neprisuzuji tomu nic jineho nez pouhou fantazii. Zajimavy by byl vyzkum u cloveka, ktery v zivote nevidel fotky z vesmiru ani neletel letadlem. Stejne tak se mi povedlo ve snu dostat k rybickam do akvaria, moje fantazie uz ale neumela zhmotnit pohled ven. Nebo jsem byl v jednom podivnem spontannim LD kytkou. Opet zajimavy pocit, ale nehledal bych v tom nic mystickeho.

Janička
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 12. lis 2015 21:23:14
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod Janička » úte 07. úno 2017 19:10:42

Co říká terapeutka a co se děje Janičce v hlavě? Tak to je teda hodně těžké napsat, protože si to nepamatuju tak dobře, abych mohla napsat, že nám třeba Jitka řekla "představte si sami sebe jako strom pevný strom s koženy zapuštěnými do země"¨a já jsem si představila X Y Z ... to bych musela být den dva po takové meditaci, to se těžko pamatuje, protože při meditaci se nepoužívá tak moc rozum, takže i paměť pak není 100%. Pamatuju si jen to, co je pro mě výjimečné. Jako hrubý příklad může sloužit třeba toto video https://www.youtube.com/watch?v=EdFKOwvPxQM, ale je to jen pro představu, tohle mi přijde moc sluníčkářské :-)

O únik do mystiky jako hledání východiska se jedná u většiny lidí, kteří se tím zabývají. Únik z nepříjemné reality každý řeší tak, jak je mu příjemné. Někdo kouká na televizi, do PC nebo chlastá, jiný se modlí, další běhá ...

Pokud se chceme bavit o skutečném mystikovi, tak doporučuji shlédnout nějaké video o Eduardu Tomášovi. https://www.youtube.com/watch?v=e8rpQ8I ... nXG1Mtx1R8

Zážitek propojení s celým vesmírem, kdy jsem byla několika částicemi na několika místech současně i odděleně (záleží na úhlu pohledu/vnímání) jsem zažila jenom jednou, takže nevím, jestli se dá dostat až za hranice sluneční soustavy, ale logicky vzato by při takovém zážitku neměla existovat žádná hranice - pouze ta, kterou si vytvoříme my sami ve své mysli. O lucidním snění a astrálním cestování včetně tvorby vlastních světů srozumitelně mluví Tomáš Poutník (první video zde https://www.youtube.com/watch?v=HAo7ScuD_nQ, druhé s odstupem 2 let tady https://www.youtube.com/watch?v=VJEtxMJwT-A). Ačkoliv je to opět trošku sluníčkářské, tak si tam určitě každý najde to své.

Takže máte milý pane "mhi" co analyzovat ;-)

Jinak tedy závidím zajímavé LD, já se nejsem schopna dokopat k nějaké smysluplné aktivitě vedoucí k LD. Mám více esoterických/mystických zážitků. Já v podstatě ani nehodnotím, zda se vždy jedná o výplod fantazie nebo nějaké skutečné propojení s něčím nebo někým. Důležitý je zážitek, emoce, miniaturní popostrčení na cestě životem ... Jsme tady proto, abychom si ten život užili, ne?

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod mhi » pát 10. úno 2017 18:41:14

Dekuji za odpoved'. Vezmu to od konce.

Za popis dalsich mystickych/eso zazitku bych byl vdecny :).

Poutnikovo povidani znam, ale nektere veci mi prijdou pritazene za vlasy (chtel bych videt dukaz, resp. pokud by ukazal ze to funguje jak rika, obratilo by to zrejme nekolik vedeckych oboru), jine jsou vysvetlitelne i bez mystiky. Treba ty relaxacni techniky co nekde popisuje tak to odpovida mym zkusenostem.

Ja treba LD/relaxaci/meditaci nemam jako unik, ale svuj osobnostni rozvoj. taky me bavi veci zkoumat (a kvuli obojimu se prave ptam).

Pokud jde o ty skupinove meditace, nikdy jsem na zadne nebyl a vysledku jsem dosahl jen vleze (a to i na brise). Jakmile sedim tak se neuvolnim a nic moc se nedeje. Jestli mate nekdo tip na nejaky "podnik" v Praze, idealne takovy, ktery neni okorenen moc esoterikou, treba neco Buddhistickeho, budu rad.

Janička
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 12. lis 2015 21:23:14
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod Janička » pon 13. úno 2017 16:27:18

Až něco zažiju, tak Vám sem napíšu, ale zatím žiju už několik měsíců ve shonu a nic nestíhám, takže na mystiku není čas. Tento typ zážiků mě samozřejmě taky rozvíjí, i nemoc samotná pro mě byla velkým posunem vpřed.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod mhi » sob 25. úno 2017 1:58:54

Mel jsem nedavno rozhovor, ktery mne donutil lepe se zamyslet nad tim co jsem popsal zde: viewtopic.php?f=18_t=59 . Ja to vlastne bral jako takovou hricku, takovy maly omyl, bez nejakeho hlubsiho vyznamu. Jenze jak se zda, ta "disociace od reality" jak jsem ji vnimal ma trosku logicke trhliny, takhle by se vedomi asi nemelo chovat, kdyz jsem mel pristupnou dlouhodobou pamet', byl jsem schopen uvazovani, atd. Stale se drzim sveho poznani podivneho zmeneneho stavu vedomi, bez spirituality. Jenze ...

Az podivne shodne to popisuje Stanislav Grof (je to v BPM I). V rozhovoru mi protistrana na muj popis tohoto zazitku reagovala, ze to zna, popsal to jako "pocit uplne saturace vsech potreb", to co v Buddhismu je oznaceno jako Nirvana https://cs.wikipedia.org/wiki/Nirv%C3%A1na a soucasne spojeni s celym vesmirem (tady je zase paralela s "nahledem" https://cs.wikipedia.org/wiki/U%C5%A1le ... %A1_stezka ). Zvlastni je, ze ja jsem nepocitoval nic, co bych jako spojeni s celym vesmirem mohl nazvat. Nebo tomuto pojmu nerozumim, nebo to je dano mym vnimanim individualniho zivota.

No, asi nejsem "probuzeny" (bodhi) ;-). Je pravda, ze v zivote pocituji svoji individualitu. Takze Janicko, kdyby to slo nejak popsat .... prosim prosim :)

Janička
Příspěvky: 25
Registrován: čtv 12. lis 2015 21:23:14
Počet lucidních snů: 0
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod Janička » sob 25. úno 2017 21:33:12

Milý mhi,
kdo z nás všech je osvícený, resp. kdo není? To je jen úhel pohledu. Svoji individualitu pociťuješ a je to dobře. V podstatě neznám nikoho na světě, kdo by ji nepociťoval. Osvícení přece není o trvalém stavu, proto kdyby nějaký mnich daleko v horách nepociťoval svoji individualitu, nepociťoval by základní lidské potřeby a zemřel by. Naopak si myslím, že cesta k osvícení i jednotlivé zážitky, ať už je nazveme jakkoliv, vedou k tomu, že je člověk pak v některých aspektech života více propojený, sjednocený a nebere se tak vážně. Díky tomuto typu odosobnění pak neprožíváš danou situaci tolik emočně(smích/pláč), neplýtváš energií na nepodstatné věci, máš větší nadhled. Tímpádemmáš místo na hlubší prožitky i v denních situacích, záleží jen na výše zmiňovaném úhlu pohledu.
Ušlechtilá osmidílná stezka mě zaujala, hlavně se záměrem/rozhodnutím mám zkušenosti třeba při parkování. Podle mě se jedná v podstatě o tvoření vlastní reality, musíš si být však 100%, být 100% přesvědčen o tom, co chceš. Jakmile ti do záměru vstoupí jakákoliv pochybnost, realita bude jiná než jakou očekáváš. Takže k parkování ... jedeš na nákup v pátek odpoledne a chceš místo přímo u vchodu, takže si ho představíš do nejmenších detailů a jedeš tam bez zaváhání, zda je pravděpodobnost nízká, jestli tak určitě bude volno atd. Já si představuju konkrétní místo, jaká auta budou kolem stát, popř. že právě odjíždí z "mého" parkovacího místa jiné konkrétní auto. Manžel už z toho má srandu, že "dělám" místo na parkování. Jednou jsme jeli do nemocnice na vyšetření a cca 5 mit před parkováním jsem mu začala vyprávět, na kterém místě zaparkujeme a jaké auta vedle nás budou stát. Představa byla naprosto jasná, ale v jedné věci jsem se sekla. Nestála vedle nás červená Octavia, ale jiné červené auto. Zbytek byl naprosto stejný jako v mém popisu a to parkoviště opravdu nešlo vidět z dálky, ale znám ho a proto jsem si mohla představit detailní situaci.
Nevím, jestli toto je propojení s vesmírem, neberu to jako něco nadsmyslového nebo výjimečného, spíš návrat k našim smyslům, kterých máme víc, ale neumíe je používat.
To samé mám i u stíracích losů, pravděpodobnost výhry je u mě vysoká, akorát ty výhry jsou malé :-D :-D Ať už chceš takto tvořit jakoukoliv realitu, musíš se na danou věc/místo zaměřit předem, jakoby se napojit, tak jako by sis vzpomněl na nejlepšího kamaráda, co asi právě dělá, jak vypadá, kde se právě nachází ....
Takže tohle je moje propojení s vesmírem, jak ho chápu já. Ta "tvorba reality" je spíš sladění se s realitou, protože by bylo neslušné měnit běh věcí k obrazu svému, spíš využiješ daných podmínek nejlepé, jak v dané chvíli můžeš. Při tvorbě parkovacího místa už se mi i stalo, že jsem se na místo naladila, ale všude bylo plno v představě i ve skutečnosti, takže v tomto případě nic nelámu přes koleno a nesnažím se to místo vynutit, protože i to, že je plno, má svůj hlubší smysl, který nemusím dohlédnout.
Po tomhle popisu už si musíš myslet, že jsem úplný magor :-D a nedělám nic jiného, než tvořím realitu. Tyhle všechny pochody ale můžeš dělat u běžných denních činností, stačí se jen víc koncentrovat. Rozdíl mezi běžnými zážitky a spojení s vesmírem je u mě ten, že to propojení nejde z povrchu - jako emoce - ale z mého středu, z hloubky, z já ve mně :-)

Podle mě si tu disociaci můžeš zažít místo klasické meditace řeba v přírodě. Ráda pozoruju stromy nebo mraky, takže přeba jedu autem na křižovatce za městem, kde jsou přímo naproti stromy, které se mírně hýbají ve větru a jsou "živé", povídají si mezi sebou, tancují ve větru ... Každý si pod tím představuje něco jiného. A jakmile se soustředíš hluboce na hýbání stromu, automaticky nevnímáš svůj dech, tep, pocit chladu na rukou nebo jiné vjemy, ale spíš splyneš se stromy a na chvíli se stáváš stromem. No a pak skočí na semaforu zelená,někdo na tebe zatroubí a jsi zase zpátky ve "své" realitě a sladíš se s auty, řidiči, vozovkou, rychlostí provozu. Protože kdybys zůstal se stromy, tak by ses zřejmě vyboural.

Asi záleží na tom, jak moc se umíš do meditace ponořit. Není to o potlačení vlastních potřeb, ale naplnění mysli něčím jiným. Naši předkové byli více sladěni s přírodou, protože většinu času byli venku a měli napozorování a nameditováno i bez klasické představy o meditaci. Proto byli klidnější, brali život takový, jaký je a nesnažili se jen o naplnění svých potřeb, protože věděli, že vše je pomíjivé a zítra už tu nemusíme být.

Takže jako základ bych ti doporučila oprostit se od toho, co kdo popisuje jako osvícení a zda to děláš správně nebo ne. Každý má tak individuální zážitky, že není možné říct, že tvůj zážitek nebyl disociace. Knihy/lidé tě mají obohacovat a inspirovat, ale nenech se napasovat do cizího vnímání světa. Slovo informace totiž můžeš chápat také jako in-formace, něco, co jde dovnitř tebe a formuje tě. Je jen na tobě, zda se formovat necháš nebo ne. Takže ať už něco napíšu já nebo pan profesor Grof, kterého si nesmírně vážím, všechno jsou to individuální zážitky. Ano, při některých výzkumech jsou popisovány stejné nebo podobné zážitky různými lidmi, nicméně kdyby nebyli lidé, kteří se pídí po svých odlišných zážitcích, lidstvo by se nikam neposunulo.

Chápu, že hledáš ve svýc zážitcích podobnost s jinými lidmi, aby ses ujistil, co vlastně prožíváš, ale co když ty jsi ten osvícený a my ostatní nejsme? Jak se to pozná a kdo to rozsoudí? Ono je to stejně jedno, protože ty jsi já a já jsem ty. Ale ty i já jsme také ten opilý bezdomovec v chatě za městem a jsme také vrah právě podřezávající svoji oběť. Jsme ale také řádová sestra nebo jogín. Naše podstata je stejná, jen různými in-formacemi jsme se nechali změnit do forem a rolí, které nás rozlišují. Tímto nechci rozhodně nijak popírat hrůzné věci, které někteří lidé dělají nebo dehonestovat dobro, které někteří tvoří. Ty i já jsme však i strom, kámen, vzduch, i to zdánlivé prázdno ve vesmíru. Naše reaálné forma, pokud tedy nějaká realita vůbec existuje, je různá, ale všichni a všechno jsme ze stejné podstaty.

Takže podle mě zažíváš propojení s vesmírem denně, akorát máš pro tyto zážitky jiné "nálepky".

A abych tě neochudila o zážitek, tak se mi tento týden v noci stalo, že jsem se probudila a viděla opět postavu, ale jen od pasu dolů a neměla opět nic společného s mým snem. Čím víc jsem byla probraná, tím víc jsem se snažila se zaměřit pozornost na postavu. S mírou mé koncentrace mizela hustota postavy, až se nakonec úplně rozplynula. Mozek umí vytvářet rozličné blbinky :-)

Vím, že jsi chtěl popsat zážitek propojení s vesmírem, ale nic významného jsem teď nezažila, pokud pominu běžné zážitky, které jsem popisovala v předchozím příspěvku. To, co jsem popsala, v podstatě odpovídá tvému pojetí disociace:
"Další uvědomění, že disociace nastává v okamžiku, kdy se mysl přestane soustředit na realitu a naprosto dokonale se věnuje jen nějaké imaginaci. Reálné věci (vjemy) lze ošálit asi tím, že k nim člověk vymyslí něco imaginárního (srdeční tep – běh)."

Také věnuješ svoji vědomou pozornost něčemu jinému, ať už imaginaci nebo realitě (pozorování stromů). Tím odsuneš pozorování svého těla a jeho vjemů a částečně se odosobníš. Tohle jde docela dobře využít i u nepříjemných zážitků, třeba u zubaře, kdy svoji pozornost vědomě posuneš z vrtaného zubu a zaměříš se třeba na počítání čtverečků na stropním osvětlení, prohlížení oken na baráku naproti nebo čtení plakátu na stěně. Pak se trochu odosobníš a bolí tě to o něco míň. Dřív jsem si u zubaře při vrtání říkala, že porod bude horší, ale porod byl takový extatický zážitek, že teď už si tuhle výmluvu nevsugeruju, takže počítám čtverečky ve světle :-D

Tak jak různí lidé vnímají různě chuť stejného jídla, tak různí lidé mají odlišné vnímání propojení s vesmírem nebo stejný zážitek připisují jiným skutečnostem. Takže tvoje zážitky jsou správné, pravé a pravdivé a nelze je zpochybnit.
Naposledy upravil(a) Refly dne ned 26. úno 2017 8:13:06, celkem upraveno 1 x.
Důvod: Viz ./missing.php?url=rules#duplicitni-prispevky

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Meditace

  • >

Příspěvekod mhi » ned 26. úno 2017 14:31:39

Pisu na tabletu, tak budu strucny. Za odpoved dekuji.

To prvni smeruje spis k procesu individuace, t.j. zvedomeni nevedomeho obsahu.

To co jsem popsal jako disociace je mnohem intenzivnejsi nez odpoutani pozornosti treba v prirode. Hlavne tam chybi ten nekonecny pocit spokojenosti, blazenosti, saturace. Ten popisuji u te nirvany. To jsem nikdy jinak jeste nezazil. No a pak ten stav kdy neni pristupna kratkodoba pamet.


Update:

ad "Takže podle mě zažíváš propojení s vesmírem denně, akorát máš pro tyto zážitky jiné "nálepky" ". Pocit propojeni s jinymi lidmi (zni to divne, ale ackoliv v tom neni zadna parapsychologie, ESP, apod., tak je to opravdu velmi vystizny nazev) jsem zrejme zazil, ve zmenenem stavu vedomi (nebyl to sen). Rozhodne to nezazivam denne, zazitek to byl velmi silny. Popsal bych to jinak jako velmi intenzivni pocit "sounalezitosti", "jednoty".

Slovni popis je velmi nedokonaly, nicmene kdyz ma clovek intenzivni zazitek, snadno uz jej podradi pod existujici oznaceni, alespon zatim jsem pomerne rychle k zazitku priradil nejake pro mne predtim nepochopitelne oznaceni a rikal si: "No, to je docela prilehajici popis".

Zazitku tohoto charakteru mam uz vice a zacinam nachazet paralely mezi tim co pise Waggoner, C.G.Jung, co se da najit ve vychodnich filosofiich, co zazivaji lide v NDE (https://cs.wikipedia.org/wiki/Pro%C5%BE ... 3%A9_smrti ), apod.


Zpět na „Meditace“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů