Toto je archivní kopie již nefunkčního fóra LucidniSneni.cz, pouze pro čtení. Více informací zde.

Choulostivé téma?

Dotazy, náměty a připomínky k tomuto fóru.
Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Coatl » pát 16. črc 2021 23:31:28

Prosím o zrušení informačního embarga na "nelegální psychotropní látky", které tu nastolili tvůrci webu. Chodí sem jen velmi omezená skupinka "psychonautů", kteří berou vesměs vážně všechny témata kolem změněných stavů vědomí. Lucidní snění samo o sobě je obtížná technika a předpokládá vážný zájem. Pochybuju, že by toto fórum lákalo nějaký náhodný "feťáky", jejichž jediným zájmem je po něčem se sjet. Naopak mi připadá spíš legrační se tématu tzv. drog křečovitě vyhýbat.

Legalizace marihuany je víceméně na spadnutí, a i kdyby nebyla, tak je v naší kultuře už tak rozšířená, že před ní prakticky nelze utéct. Psilocybin se intenzivně testuje v psychoterapii. LSD a jeho psychoterapeutickej potenciál je tématem nejedné vědecké i populární práce. Ayahuasca je v mnoha zemích Jižní Ameriky uznávána jako velká medicína. Tyto substance dost souvisejí se světem snů, takže zákaz jejich probírání na tomto fóru mi připadá absurdní. Co říkáš, Refly? Ostatně, pokud vím, tak není nelegální o nich psát, ale bere se za nelegální je aktivně propagovat. Jinak by např. Stanislav Grof už dávno bručel :) Vlastně by věznice praskaly ve švech.

Ne, že bych se tu hned chtěl začít rozepisovat o všech psychedelických drogách, ale přimlouval bych se za trochu volnosti. Každý přece sám nese odpovědnost za to, co sem píše. (Nebo už se to změnilo?) Témata týkající se psychedelik nějak příměji bych dával do členský sekce webu, ať si to nemůže vyhledat kde kdo.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Refly » pon 19. črc 2021 9:21:20

Nemám tu bohužel právní oddělení, abych měl pravidla přesná a neprůstřelná, jako mají weby typu Google nebo Facebook, kde jsou smlouvy o jejich používání delší než romány Harryho Pottera. Tudíž se snažím mít pravidla co nejjednodušší a nejstručnější. Stejně tak nedokážu určit u každé popisované látky, zda se jedná o legální přípravek nebo nikoliv.

Takže bych k tomu napsal asi toto: Používejte rozum a piště s citem. Myslím, že dokážete odhadnout co je únosné a co nikoliv. Zatím jsem tady nedal ani jeden ban, protože jsou tu všichni rozumní a myslím, že to tak bude i v budoucnu - když se mi něco nebude líbit, tak na to autora příspěvku upozorním, pokud to bude hodně přes čáru, tak to rovnou i smažu.

Přirovnal bych to k videím s nahotou na YouTube. Obecně nahota není na YouTube dovolena, vyobrazení sexu už vůbec. Pokud se ale jedná o naučné/vědecké video, např. o lidské anatomii či reprodukci, pak to obvykle kontrolou projde.

Tady bych to viděl podobně. Dokud to bude v naučném duchu v souvislosti s LD, tak asi dobrý, ale vše má své hranice. Rozhodně tu nechci vidět příspěvky typu "Týýýý jo, dal jsem si dvě dávky LSD a to jste měli vidět, to pak byly LD!" nebo "Když se pořádně zkouříte, to jsou pak LD zážitky...". O tvrdých drogách už ani nemluvě... Ale do diskuze co je tvrdá droga, či co vůbec droga je a není, se pouštět nechci.

Nezapomeň, že tohle není pseudo-anonymní free hosting, ale placený plnohodnotný hosting, kde má poskytovatel na mě kontaktní údaje. A já nechci mít zbytečné oplétačky. Nevím jak je to přesně po právní stránce, ale pokoušet to nechci.

TL;DR
Používat rozum a cit. Dokud se jedná o čistou naučnost souvislost s LD, dá se to tolerovat. Cokoliv mimo to ale tady nechci. Necháme to v "šedé zóně".
Můžeme se pobavit o lepším znění toho pravidla, ale paušálně rušit ho určitě nebudu.


P.S.:
Nic ve zlém, ale ten tvůj druhý odstavec mě pobavil... Jako odvolávat se na země v Jižní Americe, že u nich je to tak a tak, tak u nás to může být taky.

Např. v Austrálii můžeš mít legálně sex s klokanem, pokud jsi v podnapilém stavu. Můžeme tedy stejně postupovat i u nás v ČR (kdybychom tady měli volně žijící klokany)? :lol:

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod mhi » pon 19. črc 2021 14:09:35

Refly, ja si osobne myslim, ze je hluboka souvislost mezi LD, NDE, zazitky s psychedeliky (hlavne NN-DMT, 5-Meo-DMT, pripadne LSD a psilocybin), meditacne navozenymi ASC, techniky pracujici s dechem, tim co lide nazyvaji astralni cestovani, atd. Skoro bych to hodil vsechno do jednoho pytle :-).

Treba ja si radsi napisu s nekym e-mail, kde vim, ze muzu byt otevreny, nez tady resit jestli jsem za carou nebo ne (a to jsem zadnou substanci ze seznamu https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2013-463 nemel :-), tedy alepson ziju v tom domeni, na druhou stranu jsem mel hromadu zazitku jako pres kopirak z popisu intoxikace N,N-DMT, treba je pravdiva teorie ze si to mozek umi tvorit sam). Otazka navic je, kolik lidi to zajima, kdo studuje treba zapisky odborniku z intoxikaci psilocybinem, apod.

Docela by mne zajimalo jestli tema zmenenych stavu vedomi jeste nekde zije, v CR znam uz jenom https://forum.astralni-cestovani.org/ a tam je to jeste vetsi mrtvola nez zde.

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Coatl » pon 19. črc 2021 20:41:14

No ta souvislost mezi psychedelikama a LS mi právě přijde dost zajímavá a relevantní. Tak uvidíme, jak se to v tý šedý zóně vyvine...
Vidíš, mně připadá právě zase absurdní srovnávat sex s klokanem (kterej je počítám i v austrálii dost kontroverzní téma) s medicínou, která je v mnoha zemích (kde ji dobře znají) všeobecně uznávaná...

mhi píše:treba je pravdiva teorie ze si to mozek umi tvorit sam

Ano, to mě taky zajímá...

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Refly » úte 20. črc 2021 8:22:27

mhi píše:Treba ja si radsi napisu s nekym e-mail, kde vim, ze muzu byt otevreny, nez tady resit jestli jsem za carou nebo ne...


Ale no tak... :shock: Vždyť tu celou sekci jsem zakládal na tvůj návrh a sám jsi s tímhle pravidlem zákazu diskuze o nelegálních látkách přišel. Tak teď nepiš, že tu nechceš řešit jestli jsi přes čáru nebo ne. Tohle mě jako od tebe mrzí, pak akorát vypadám jak trubka... :?

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod mhi » úte 20. črc 2021 11:26:34

Pamatuji si to trochu jinak, ano, sekci jsem navrhoval, soucasne jsem mel i obavy aby se to nezvrhlo v diskusi o propagaci drog, ale rozhodne jsem nebyl pro to co jsi potom "vynucoval" (tusim, ze mi zmizel nejaky post o 5-Meo-DMT, nebo neco takoveho). Nicmene akceptuji to, jsem tu na navsteve.

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Refly » stř 21. črc 2021 8:32:24

Navrhuji takovouto úpravu zmíněného pravidla:

Je zde přísně zakázáno propagovat nelegální věci jako jsou tvrdé drogy apod.!

Je zde povoleno diskutovat o psychotropních látkách pouze v rámci čistě naučně-vědecké diskuze.
Není však dovoleno ostatní uživatele nabádat k jejich používání nebo odkazovat na servery či místa, ke je možné tyto (nelegální) látky získat.


Co vy na to?

Uživatelský avatar
Coatl
Příspěvky: 231
Registrován: stř 24. kvě 2017 22:29:14
Počet lucidních snů: 111
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Coatl » stř 21. črc 2021 20:24:23

Tak určitě je to lepší než to, co je tam teď. Klidně bych tam dal jen tu první řádku. Protože logicky pokud je povoleno pouze X, tak není povoleno ~X. Proto se mi druhá věta jeví zbytečná.

Ono je to tam teď ve znění, že "je přísně zakázáno diskutovat o nelegálních látkách..." - a to je něco jinýho než zákaz tyto látky propagovat.

mhi
LD Expert
Příspěvky: 420
Registrován: úte 15. lis 2016 13:04:09
Počet lucidních snů: 0
Bydliště: Praha ☸
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod mhi » stř 21. črc 2021 22:09:14

Dival jsem se na vyklad § 287 TZ https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40#f3920776 , o kterem se tu predpokladam bavime. Je celkem dost judikatury na growshopy ;-), obecne se pod to ale da napasovat ledascos, vyklada se to hodne siroce. To je muj dojem.

Kam jsme miril tehdy asi ja (a z ceho jsi nejspis dusledkem mozneho ruzneho pochopeni) bylo to, aby se tady nezhlukli lide kteri zacnou prave resit "co mi dela LSD" apod.

Za nejakou kouzelnou formulku se uplne schovat neda, nicmene ja bych to formuloval tak, aby diskutujici neporusovali zejmena § 287 TZ (nejaka strucna summary) a ze prispevek musi mit primou spojitost s lucidnimi sny, nebo zmenenymi stavy vyvolanymi jinak nez psychoaktivni latkou.

Bezne i v CR vychazi publikace o LSD, DMT, psilocybinu, atd. Neni to sice pramen prava, nicmene ...

Uživatelský avatar
Refly
Administrátor
Příspěvky: 459
Registrován: pon 13. črc 2015 10:16:41
Počet lucidních snů: 24
Kontaktovat uživatele:

Re: Choulostivé téma?

  • >

Příspěvekod Refly » čtv 22. črc 2021 8:42:39

Coatl píše:Tak určitě je to lepší než to, co je tam teď. Klidně bych tam dal jen tu první řádku. Protože logicky pokud je povoleno pouze X, tak není povoleno ~X. Proto se mi druhá věta jeví zbytečná.


Jenže to neznamená povoleno X a není povoleno ~X. Je to není povoleno X a je povoleno Y (za jisté podmínky).

Můj výklad (tj. záměr, který jsem se snažil stručně shrnout do pravidla výše):
  1. "X" = Není povoleno propagovat tvrdé drogy;
  2. "Y" = O ostatních (nelegálních) látkách je povoleno diskutovat pouze v rámci naučně-vědecké diskuze;
  3. Není povoleno ostatní nabádat k používání těchto látek;
  4. Není povoleno odkazovat na místa, kde lze tyto látky získat (nikoliv pouze koupit);

Pokud to z té formulace není jasné (podle tvé reakce vypadá, že není), můžeme to dále upravit.


Coatl píše:Ono je to tam teď ve znění, že "je přísně zakázáno diskutovat o nelegálních látkách..." - a to je něco jinýho než zákaz tyto látky propagovat.


Já vím, proto jsem to tak upravil. :)


mhi píše:Za nejakou kouzelnou formulku se uplne schovat neda, nicmene ja bych to formuloval tak, aby diskutujici neporusovali zejmena § 287 TZ (nejaka strucna summary) a ze prispevek musi mit primou spojitost s lucidnimi sny, nebo zmenenymi stavy vyvolanymi jinak nez psychoaktivni latkou.


V pravidlech bych se na konkrétní paragrafy odkazovat nechtěl. To je bez právní pomoci/vzdělání více děravé než nějaká obecná slovní formulka.

Obvykle jednu problematiku upravuje celá řada paragrafů, vzájemně se doplňuji a nezřídka novela zákona nějaké paragrafy přidává, upravuje nebo ruší. Když se podívám na historii TZ, tak je průměrně 2-5 novel každý rok. Takže tudy podle mě cesta nevede.


Můžete klidně oba zkusit sepsat vlastní verzi toho pravidla a nějak to zkusíme zkombinovat.
Chtěl bych tam mít ukotveny ty 4 body výše (bez tvrdých drog, ostatní pouze naučně-vědecké diskuze, nenabádat ostatní, neodkazovat na získání).
Bez paragrafů. prosím.


Zpět na „Dotazy, náměty a připomínky“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: mhi a 0 hostů