Browse By

Oneironautilus: Český lucidní komiks

Ukázka z komiksu Oneironautilus.

Ukázka z komiksu Oneironautilus.

Oneironautilus je kyberpunkové sci-fi z budoucnosti, ve které korporace ovládla lidské sny a Oneironautilus je posledním ostrůvkem nekontrolovaných lidských snů.

Po úspěšné kampani na crowdfundingovém serveru Startovač.cz byl původní komiks doplněn o nové části a vydán v knižní podobě, kterou si můžete objednat za stopadesát korun na oficiálních stránkách projektu.

 

Nový prostor pro lucidní snění

Oneironautilus vycházel v letech 2012 až 2014 v časopisu Nový Prostor. Pokud neznáte Nový Prostor, jedná se o takzvaný streetpaper, tedy časopis prodávaný na ulici a to výhradně lidmi v těžké sociální situaci. Jedno číslo stojí padesát korun a polovina z této sumy jde rovnou prodejci, který tak důstojnou prací získá potřebné finance na nocleh a obživu.

Tento časopis pomáhá lidem na ulici i v ubytovnách zabezpečit jejich základní potřeby tak, aby se mohli posunout dál z tíživé životní situace. Zároveň nabízí široké veřejnosti možnost tyto lidi osobně poznat a podpořit. Seznam všech prodejců a prodejních míst naleznete zde.

 

Kyberpunková snová jízda

Jak název napovídá, Oneironautilus je, stejně jako Nautilus, v podstatě také taková průzkumná ponorka. Na rozdíl od Nautila ale Oneironautilus brouzdá v moři snů. Posádku tvoří šest členů v čele s autorem komiksu, Mykem.

Celý děj se odehrává v prostoru, kde si nikdy nejste jistí, zda jde o sen nebo realitu. V komiksu se střídají nejenom snové a bdělé reality, ale i budoucnost s minulostí, takže ti, kdo je znají, si rychle vzpomenou na filmy jako Donnie Darko nebo třeba Sním či bdím?.

Hlavní děj se točí okolo Aleny Vránové, atraktivní zrzavé řidičky tramvaje, která se snaží uniknout svým nočním můrám a na svých snových cestách narazí na Oneironautilus a jeho posádku. Ta jí zasvětí do lucidního snění a spolu pak bojují proti všemocné korporaci, která se snaží ovládnout lidské sny a vytlačit přirozené snění. To je ovšem jedna interpretace příběhu. Postupně zjišťujete, že zlá korporace v jednom časoprostoru může mít trochu jiné poslání v jiném časoprostoru. Vše se komplikuje a čtenář musí být obezřetný.

 

Lídé se válejí na chodníku a přehrávají si sny vytvořené korporací.

Lídé se válejí na chodníku a přehrávají si sny vytvořené korporací.

 

Sdílené sny a falešná probuzení

Hlavním motivem příběhu jsou sdílené sny. Celá posádka Oneironautilu se nachází ve sdíleném snu, který se rozpadá na paralelní linky a opět se spojuje. Narozdíl od sdílených snů z filmu Počátek nebo Paprika jsou ale tyto sdílené sny časově nezávislé a jeden sen spojuje několik časových linek, které jsou od sebe vzdálené desítky nebo i stovky let.

Dalším opakujícím se efektem jsou falešná probuzení a upadnutí do nelucidity. Tohle zažil asi  každý lucidně snící a Myko s tím opravdu věrohodně pracuje. Při čtení na Vás často dýchá autentická snová atmosféra, což je bezesporu největší výsadou tohohle komiksu.

 

Reference a Metareference

Komiks je také plný referencí a metareferencí. Některé okamžiky připomínají film Matrix, v jiné scéně se objeví králík z Donie Darko, ale hlavní prostor má H.P. Lovecraft a jeho mytologie. Sám Lovecraft dokonce v ději objevuje a je důležitou postavou příběhu.

Vedle klasických referencí zjišťujete, že se komiks snaží komunikovat sám ze sebou a dokonce i s Vámi. Postava Vás občas osloví a vtáhne tak více do děje.

 

Myko

Autor komiksu Oneironautilus není ve světě lucidního snění žádným nováčkem. Přeložil první a bohužel i jedinou česky vydanou knihu Stephena LaBerga – Lucidní Snění.  V současné době píše v Novém Prostoru komiks „My žijeme v lese“, které docela vtipným způsobem komentuje obecná i aktuální společenská témata.

Je také autorem a hercem minuaturního autorského představení Walden, které je inspirované jednou částí života anglického filozofa a básníka Henryho Davida Thoreaua. Jeho citát „Skutečný život žijeme pouze tehdy, když jsme ve svých snech bdělí“ je zmiňován hned na začátku snad nejprodávanější LaBergovy knížky Exploring the World of Lucid Dreaming. Thoreau je tak další lucidně snící osobností naší civilizace.

 

Závěr

Pokud máte rádi lucidní snění a třeba i jen trochu komiks, pak stojí Oneironautilus rozhodně za přečtení. Sám jsem si jej musel přečíst vícekrát, než jsem úplně pochopil všechny dějové linky a zvraty, ale atmosféra lucidních snů na mě silně dýchla už u prvního přečtení.

A začít takhle pocit lucidního snu uprostřed dne a ještě se u toho dobře pobavit není vůbec k zahození.

Stránky komiksu: http://www.oneironautilus.cz/